W nocy miejscami spadnie do 100 litrów deszczu. "Obawiamy się lokalnych, punktowych podtopień"

Wzrasta poziom rzek w południowej części kraju
Wzrasta poziom rzek w południowej części kraju
tvn24
Wzrasta poziom rzek w południowej części krajutvn24

Dotychczas nigdzie nie pojawiły się powodzie, jednak prognozy nie są optymistyczne. "Tej nocy miejscami może spaść nawet 100 l/mkw. wody" - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Najintensywniejsze opady prognozowane są właśnie na czwartek i na piątek. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana, a eksperci uspakajają i radzą, by nie wzbudzać niepotrzebnej paniki.

Jak poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w komunikacie, według stanu na godz. 15 w południowej części kraju występowały opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Do przekroczenia stanów ostrzegawczych doszło na rzekach województw: śląskiego i małopolskiego, a od godz. 15 na tych terenach prognozowane były intensywne opady deszczu. MAC podaje, że lokalnie w rejonach górskich w ciągu 24 godzin może spaść do 100 l/mkw.

Zdaniem synoptyków TVN Meteo - poza obszarami górskimi - tej nocy największe opady deszczu (40 l/mkw.) pojawią się w rejonie Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Nieco słabiej (do 30 l/mkw.) popada w pasie od Opolszczyzny po Lubelszczyznę. Z kolei w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie należy spodziewać się opadów rzędu 20 l/mkw.

Prognozowane opady na noc 15/16.05
Prognozowane opady na noc 15/16.05Prognozowane opady na noc 15/16.05TVN Meteo
W górach opady do 100 l/mkw

Najintensywniej popada w centrum

Synoptycy TVN Meteo prognozują, że w piątek najwyższe opady (15-30 l/mkw.) wystąpią w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie. W pasie Śląsk-Lubelszczyzna spadnie około 10-25 l/mkw., z kolei od Ziemi Lubuskiej przez centrum po Warmię i Mazury należy spodziewać się opadów rzędu 5-10 l/mkw.

Miejscami stany wody wzrosną

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało również, że aktualnie na rzekach nie odnotowano przekroczenia stanów alarmowych. Jednak największe wzrosty poziomu wód dopiero się pojawią. Według oceny IMGW, w kolejnych dniach stan wody na rzekach wzrośnie, a fala wezbraniowa o kulminacji przekraczającej stany ostrzegawcze i alarmowe na środkowej Wiśle i na górnej Odrze przemieści się. Wzrosty stanu wody wystąpią też na dopływach górnej Odry i na Nysie Kłodzkiej.

Sytuacja na terenie zagrożonych województw jest na bieżąco monitorowana. W województwie śląskim pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenach powiatów: cieszyńskiego i bielskiego, miasta Bielsko Biała, gminy i miasta Czechowice-Dziedzice oraz gminy Jaworze.

Mapa zagrożenia powodziowego
Aktualne stany wód w rzekach
Aktualne stany wód w rzekachAktualne stany wód w rzekachTVN Meteo

Sytuacja na bieżąco monitorowana

W czwartek w województwie kujawsko-pomorskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na posiedzeniu omówiona została bieżąca sytuacja hydrologiczna w województwie i w kraju, a także wnioski po wczorajszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Z kolei w województwie świętokrzyskim trwają prace nad umacnianiem newralgicznych punktów na Wiśle w powiecie sandomierskim. Planowane jest oczyszczenie z drzew i zakrzaczeń międzywala rzeki Wisły na obszarze powiatu sandomierskiego. Wojewoda świętokrzyska zwróciła się do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie i wydzielenie 200 żołnierzy wojsk inżynieryjnych oraz sprzętu do wycinki drzew i zakrzaczeń. Dodatkowo do Sandomierza zadysponowano siły i środki Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy i Krakowa.

Prawie 400 interwencji w Małopolsce

Na terenie 7 powiatów województwa małopolskiego prowadzono działania o charakterze prewencyjnym (kontrola prac ziemnych na obiektach hydrotechnicznych, przygotowanie worków z piaskiem, czyszczenie klap przeciwpowodziowych).

- Ponad 380 razy interweniowała w czwartek małopolska straż pożarna. W całym powiecie suskim ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Szczawnicy, Zakopanem, Nowym Targu i Krościenku – poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski. Najwięcej interwencji odnotowali strażacy w powiatach nowotarskim i nowosądeckim, wyjeżdżali tam głównie do zalanych piwnic, a także do usuwania powalonych drzew. Najwięcej szkód w gospodarstwach domowych ulewy spowodowały w Szczawnicy, gdzie mocno przybrał górski potok Grajcarek. W Zakopanem koparki udrażniały koryto potoku Olczyskiego w Jaszczurówce, gdzie konary blokowały przepływ wody. W Tatrach od środy pada śnieg. Na Kasprowym Wierchu jest już go ponad metr. W czwartek po południu ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

WIĘCEJ O SZKODACH WYWOŁANYCH INTENSYWNYMI OPADAMI PRZECZYTASZ NA KONTAKT24.TVN.PL

"Obawiamy się lokalnych punktowych podtopień"

W czwartek Rafał Trzaskowi, minister administracji i cyfryzacji odwiedził województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie. Szef MAC był we Wrzawach w gminie Gorzyce (woj. podkarpackie), gdzie trwają prace inwestycyjno-remontowe na wałach w widłach Wisły i Sanu. W Sandomierzu spotkał się z wojewodą i przedstawicielami służb kryzysowych, by porozmawiać o obecnym stanie zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych, a także o planach na wypadek nagłego wzrostu stanu wody w Wiśle. Premier Donald Tusk podczas spotkania z dziennikarzami w Zabierzowie Bocheńskim przyznał, że istnieje ryzyko wystąpienia podtopień. - Obawiamy się lokalnych, punktowych podtopień na Podkarpaciu i Podhalu - powiedział. - Na razie jest tak 50 na 50 - dodał premier, dopowiadając na pytanie o zagrożenie powodziami.

Miejscami obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe

W czwartek o poranku Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informowało, że stany ostrzegawcze nad ranem były przekroczone na Wiśle w Skoczowie i Jawiszowicach, Brennicy w Górach Wielkich, Pszczynce w Pszczynie, na Brynicy w Kozłowej Górze, na Żabniczance w Żabnicy, na Koszarawie w Pewli Małej i na Białej w okolicach Czechowic-Dziedzic.

W powiecie cieszyńskim starosta Jerzy Nogowczyk ogłosił w czwartek pogotowie przeciwpowodziowe. Już od środy obowiązuje ono w w Bielsku-Białej.

Po porannym posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego wojewoda śląski uspokajał, że prognozy w czwartek są lepsze niż jeszcze dzień wcześniej. - Jesteśmy dziś większymi optymistami niż wczoraj; prognozy są lepsze, ale trzeba pamiętać, że to tylko prognozy, które mogą zostać zweryfikowane - zaznaczył Litwa. Wskazał też, że najbardziej zagrożone są obecnie tereny górskie - powyżej gotowych na przyjęcie znacznych ilości wody zbiorników retencyjnych.

Ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia oznaczone są kolorem żółtym, a ostrzeżenia III st. - kolorem pomarańczowymtvn24

Miejscami spadnie 50 l deszczu

Rano najmocniej padało na Śląsku, natomiast w Małopolsce i na Podkarpaciu opady były umiarkowane albo słabe. - W górach gdzieniegdzie w ciągu ostatniej doby spadło 30 l wody na metr kwadratowy, czyli tyle, ile mówiły prognozy - powiedział przed godz. 7 Wasilewski.

Największe wartości opadów odnotowano w czwartek nad ranem w woj. małopolskim i w woj. śląskim. - Na Hali Ornak w ciągu doby spadło 113 l/mkw., a kolei w Brennej Leśnicy niecałe 70 l/mkw. - poinformował Mieczysław Ostojski, dyrektor IMGW.

Prognozy zapowiadają kolejne opady i możliwość przekroczenia w niektórych miejscach stanów alarmowych. - Ponownie zaczęło mocno padać w południowej części kraju - myślę o Podkarpaciu, Bieszczadach i Małopolsce - informowała przed południem prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. - Opady mają przemieszczać się teraz w głąb Polski i w ciągu nadchodzących godzin mogą być intensywne i sprawiać nowe problemy - dodał.

Jak podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w czwartek na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Kielecczyźnie, Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie prognozowane są opady wysokości 20-40 l/mkw., na południu Małopolski miejscami 50 l/mkw. Wysoko w Tatrach zamiast deszczu spadnie śnieg - przybędzie go około 25 cm.

W nocy prognozowana wysokość opadu na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i południu Opolszczyzny przewidywane są opady deszczu w wysokości 20-40 l/mkw. Wysoko w Tatrach pokrywa śnieżna może powiększyć się o kolejne 25 cm.

Zobacz, co decyduje o opadach w Polsce

Coraz mocniej pada w Małopolsce
Coraz mocniej pada w Małopolscetvn24

Możliwe "szybkie powodzie"

Według przedstawicieli Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu następnych 48 godzin niewykluczone będą lokalne podtopienia, ale jeszcze nie powódź. Według prognoz od soboty opady będą się już wygaszać.

- Nie ma powodzi - zaznaczył Mieczysław Ostojski i dodał, że sytuacja jest o wiele lepsza niż w 2010 roku. Zapowiedział jednak, że możliwe będą lokalne podtopienia czy nawet "flash floody", czyli tzw. szybkie powodzie. - Na to nie mamy wpływu - jak lokalnie spadnie gdzieś dużo opadów, takie zjawisko może się pojawić - powiedział dyrektor IMGW.

Zaznaczył jednak, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć dopiero w sobotę, kiedy woda spłynie do rzek i zacznie formować się fala wezbraniowa. Jak dodał, jeśli zadziałają właściwie zbiorniki retencyjne falę tę "powinniśmy bezpiecznie doprowadzić do Bałtyku". CZYTAJ WIĘCEJ

Rwąca rzeka Białka
Rwąca rzeka Białkatvn24

Intensywne opady to efekt oddziaływania niżu Yvette zlokalizowanego nad Bałkanami, który sprowadza do Polski wilgotne powietrze. W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Tu mogą zostać przekroczone stany alarmowe:

Śląsk

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy oraz Soły, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych" - informuje najnowszy komunikat IMGW.

Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc. Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja.

W czwartek od południa do piątkowego poranka w woj. śląskim może natomiast wiać silny wiatr. Według ostrzeżenia biura prognoz meteorologicznych krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wiatr z północnego wschodu i północy może wiać ze średnią prędkością 30-40 km/h, w porywach do 80 km/h.

Małopolska

Poziom wody w rzece Białce wynosił wcześnie rano, 2,6 m, czyli 0,6 m poniżej stanu ostrzegawczego. - Wody zdecydowanie więcej , niż w spokojne dni, nurt jest dość wartki dość, dość szybki i to musi robić wrażenie. Ale deszczu w ciągu ostatnich godzin spadło zdecydowanie mniej, niż spodziewali się tego synoptycy - relacjonował reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz.

- Ale tutaj na tym terenie wszystko ma rozpocząć się w trakcie dnia, za kilka godzin. Między godziną 14 a 20 ma najbardziej intensywnie padać - podkreślił. Po tak intensywnych opadach poziom wód może znacznie wzrosnąć.

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 85 proc.

Podkarpacie

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Wisłoki, Wisłoka, Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - informuje IMGW.

Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc.

IMGW ostrzega też o możliwych wezbraniach rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Takie ostrzeżenia, o prawdopodobieństwie 85 proc. obowiązują od godz. 9 dnia 15.05 do godz. 9 dnia 17.05 dla województw: świętokrzyskiego (w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa) oraz lubelskiego (w zlewniach: Wieprza, Bugu po profil Krzyczew, na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa oraz w zlewniach zurbanizowanych).

Burmistrz Bierunia o zabezpieczeniach przed zalaniami
Burmistrz Bierunia o zabezpieczeniach przed zalaniami

Mobilizacja straży

Cały czas trwają przygotowania na wystąpienie podtopień. Komendant śląskiej straży pożarnej nadbrygadier Marek Rączka poinformował, że strażacy wytypowali trzy powiaty, które uznali za potencjalnie najbardziej zagrożone: żywiecki, bielski i bieruńsko-lędziński. - Zgromadziliśmy tam odpowiednie siły i środki - zapowiedział Rączka.

Strażacy koncentrują się też na rejonie Bielska-Białej i Goczałkowic, m.in. wokół rzeki Iłowniczanki, na razie stale patrolując wały i przepusty. Na Żywieczczyźnie nawet większym problemem niż woda stał się wiatr. Strażacy odnotowali już pierwsze interwencje związane z połamanymi konarami drzew.

Wcześniej strażacy doraźnie naprawili stwierdzone podczas ostatniego przeglądu uszkodzenie odcinka wału w miejscowości Iłownica w powiecie bielskim, tworząc tam drewniane rusztowanie wypełnione workami z piaskiem. Wszystkie zbiorniki retencyjne w regionie (poza jednym, niewielkim, w Czańcu na Sole) miały utrzymywane w ostatnich godzinach rezerwy.

Wzmacniają wały, szykują pompy

Jak poinformował w środę późnym wieczorem rzecznik małopolskiej straży pożarnej, do działań w regionie z Wielkopolski zadysponowano: 33 strażaków: 12 zastępów, 2 łodzie, 2 pompy dużej wydajności, 2 kontenery przeciwpowodziowe.

Na Podkarpaciu dwa zastępy strażaków i kilkunastu kursantów z ośrodka szkoleniowego w Nisku wzmacnia wał w miejscowości Wrzawy w pow. tarnobrzeskim wzdłuż Sanu i Wisły. Do Niska wyruszyła też kompania z woj. mazowieckiego. CZYTAJ WIĘCEJ O UMACNIANIU WAŁÓW

Intensywne opady na Śląsku
Intensywne opady na Śląskutvn24

Autor: js,kt/map / Źródło: TVN24, IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 18.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą opady deszczu. W Głuchołazach spadł grad. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Miejscami zjawiska są gwałtowne, możliwe opady gradu

Gdzie jest burza? Miejscami zjawiska są gwałtowne, możliwe opady gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze przemieszcza się przez Oławę i zbliża do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji we Wrocławiu należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW najwyższego stopnia.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

- Najważniejsze, żeby nie doszło do osłabienia wałów - powiedział premier Donald Tusk podczas środowego, popołudniowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że "wały są zmęczone naporem wody". Szef IMGW Robert Czerniawski mówił, że "najbardziej niepokojąca sytuacja jest na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim".

Powódź 2024. "Wały są zmęczone naporem wody". Ważny apel Tuska

Powódź 2024. "Wały są zmęczone naporem wody". Ważny apel Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW