W nocy miejscami spadnie do 100 litrów deszczu. "Obawiamy się lokalnych, punktowych podtopień"

Wzrasta poziom rzek w południowej części kraju
Wzrasta poziom rzek w południowej części kraju
tvn24
Wzrasta poziom rzek w południowej części krajutvn24

Dotychczas nigdzie nie pojawiły się powodzie, jednak prognozy nie są optymistyczne. "Tej nocy miejscami może spaść nawet 100 l/mkw. wody" - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Najintensywniejsze opady prognozowane są właśnie na czwartek i na piątek. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana, a eksperci uspakajają i radzą, by nie wzbudzać niepotrzebnej paniki.

Jak poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w komunikacie, według stanu na godz. 15 w południowej części kraju występowały opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Do przekroczenia stanów ostrzegawczych doszło na rzekach województw: śląskiego i małopolskiego, a od godz. 15 na tych terenach prognozowane były intensywne opady deszczu. MAC podaje, że lokalnie w rejonach górskich w ciągu 24 godzin może spaść do 100 l/mkw.

Zdaniem synoptyków TVN Meteo - poza obszarami górskimi - tej nocy największe opady deszczu (40 l/mkw.) pojawią się w rejonie Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Nieco słabiej (do 30 l/mkw.) popada w pasie od Opolszczyzny po Lubelszczyznę. Z kolei w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie należy spodziewać się opadów rzędu 20 l/mkw.

Prognozowane opady na noc 15/16.05
Prognozowane opady na noc 15/16.05Prognozowane opady na noc 15/16.05TVN Meteo
W górach opady do 100 l/mkw

Najintensywniej popada w centrum

Synoptycy TVN Meteo prognozują, że w piątek najwyższe opady (15-30 l/mkw.) wystąpią w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie. W pasie Śląsk-Lubelszczyzna spadnie około 10-25 l/mkw., z kolei od Ziemi Lubuskiej przez centrum po Warmię i Mazury należy spodziewać się opadów rzędu 5-10 l/mkw.

Miejscami stany wody wzrosną

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało również, że aktualnie na rzekach nie odnotowano przekroczenia stanów alarmowych. Jednak największe wzrosty poziomu wód dopiero się pojawią. Według oceny IMGW, w kolejnych dniach stan wody na rzekach wzrośnie, a fala wezbraniowa o kulminacji przekraczającej stany ostrzegawcze i alarmowe na środkowej Wiśle i na górnej Odrze przemieści się. Wzrosty stanu wody wystąpią też na dopływach górnej Odry i na Nysie Kłodzkiej.

Sytuacja na terenie zagrożonych województw jest na bieżąco monitorowana. W województwie śląskim pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenach powiatów: cieszyńskiego i bielskiego, miasta Bielsko Biała, gminy i miasta Czechowice-Dziedzice oraz gminy Jaworze.

Mapa zagrożenia powodziowego
Aktualne stany wód w rzekach
Aktualne stany wód w rzekachAktualne stany wód w rzekachTVN Meteo

Sytuacja na bieżąco monitorowana

W czwartek w województwie kujawsko-pomorskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na posiedzeniu omówiona została bieżąca sytuacja hydrologiczna w województwie i w kraju, a także wnioski po wczorajszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Z kolei w województwie świętokrzyskim trwają prace nad umacnianiem newralgicznych punktów na Wiśle w powiecie sandomierskim. Planowane jest oczyszczenie z drzew i zakrzaczeń międzywala rzeki Wisły na obszarze powiatu sandomierskiego. Wojewoda świętokrzyska zwróciła się do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie i wydzielenie 200 żołnierzy wojsk inżynieryjnych oraz sprzętu do wycinki drzew i zakrzaczeń. Dodatkowo do Sandomierza zadysponowano siły i środki Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy i Krakowa.

Prawie 400 interwencji w Małopolsce

Na terenie 7 powiatów województwa małopolskiego prowadzono działania o charakterze prewencyjnym (kontrola prac ziemnych na obiektach hydrotechnicznych, przygotowanie worków z piaskiem, czyszczenie klap przeciwpowodziowych).

- Ponad 380 razy interweniowała w czwartek małopolska straż pożarna. W całym powiecie suskim ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Szczawnicy, Zakopanem, Nowym Targu i Krościenku – poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski. Najwięcej interwencji odnotowali strażacy w powiatach nowotarskim i nowosądeckim, wyjeżdżali tam głównie do zalanych piwnic, a także do usuwania powalonych drzew. Najwięcej szkód w gospodarstwach domowych ulewy spowodowały w Szczawnicy, gdzie mocno przybrał górski potok Grajcarek. W Zakopanem koparki udrażniały koryto potoku Olczyskiego w Jaszczurówce, gdzie konary blokowały przepływ wody. W Tatrach od środy pada śnieg. Na Kasprowym Wierchu jest już go ponad metr. W czwartek po południu ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

WIĘCEJ O SZKODACH WYWOŁANYCH INTENSYWNYMI OPADAMI PRZECZYTASZ NA KONTAKT24.TVN.PL

"Obawiamy się lokalnych punktowych podtopień"

W czwartek Rafał Trzaskowi, minister administracji i cyfryzacji odwiedził województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie. Szef MAC był we Wrzawach w gminie Gorzyce (woj. podkarpackie), gdzie trwają prace inwestycyjno-remontowe na wałach w widłach Wisły i Sanu. W Sandomierzu spotkał się z wojewodą i przedstawicielami służb kryzysowych, by porozmawiać o obecnym stanie zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych, a także o planach na wypadek nagłego wzrostu stanu wody w Wiśle. Premier Donald Tusk podczas spotkania z dziennikarzami w Zabierzowie Bocheńskim przyznał, że istnieje ryzyko wystąpienia podtopień. - Obawiamy się lokalnych, punktowych podtopień na Podkarpaciu i Podhalu - powiedział. - Na razie jest tak 50 na 50 - dodał premier, dopowiadając na pytanie o zagrożenie powodziami.

Miejscami obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe

W czwartek o poranku Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informowało, że stany ostrzegawcze nad ranem były przekroczone na Wiśle w Skoczowie i Jawiszowicach, Brennicy w Górach Wielkich, Pszczynce w Pszczynie, na Brynicy w Kozłowej Górze, na Żabniczance w Żabnicy, na Koszarawie w Pewli Małej i na Białej w okolicach Czechowic-Dziedzic.

W powiecie cieszyńskim starosta Jerzy Nogowczyk ogłosił w czwartek pogotowie przeciwpowodziowe. Już od środy obowiązuje ono w w Bielsku-Białej.

Po porannym posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego wojewoda śląski uspokajał, że prognozy w czwartek są lepsze niż jeszcze dzień wcześniej. - Jesteśmy dziś większymi optymistami niż wczoraj; prognozy są lepsze, ale trzeba pamiętać, że to tylko prognozy, które mogą zostać zweryfikowane - zaznaczył Litwa. Wskazał też, że najbardziej zagrożone są obecnie tereny górskie - powyżej gotowych na przyjęcie znacznych ilości wody zbiorników retencyjnych.

Ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia oznaczone są kolorem żółtym, a ostrzeżenia III st. - kolorem pomarańczowymtvn24

Miejscami spadnie 50 l deszczu

Rano najmocniej padało na Śląsku, natomiast w Małopolsce i na Podkarpaciu opady były umiarkowane albo słabe. - W górach gdzieniegdzie w ciągu ostatniej doby spadło 30 l wody na metr kwadratowy, czyli tyle, ile mówiły prognozy - powiedział przed godz. 7 Wasilewski.

Największe wartości opadów odnotowano w czwartek nad ranem w woj. małopolskim i w woj. śląskim. - Na Hali Ornak w ciągu doby spadło 113 l/mkw., a kolei w Brennej Leśnicy niecałe 70 l/mkw. - poinformował Mieczysław Ostojski, dyrektor IMGW.

Prognozy zapowiadają kolejne opady i możliwość przekroczenia w niektórych miejscach stanów alarmowych. - Ponownie zaczęło mocno padać w południowej części kraju - myślę o Podkarpaciu, Bieszczadach i Małopolsce - informowała przed południem prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. - Opady mają przemieszczać się teraz w głąb Polski i w ciągu nadchodzących godzin mogą być intensywne i sprawiać nowe problemy - dodał.

Jak podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w czwartek na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Kielecczyźnie, Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie prognozowane są opady wysokości 20-40 l/mkw., na południu Małopolski miejscami 50 l/mkw. Wysoko w Tatrach zamiast deszczu spadnie śnieg - przybędzie go około 25 cm.

W nocy prognozowana wysokość opadu na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i południu Opolszczyzny przewidywane są opady deszczu w wysokości 20-40 l/mkw. Wysoko w Tatrach pokrywa śnieżna może powiększyć się o kolejne 25 cm.

Zobacz, co decyduje o opadach w Polsce

Coraz mocniej pada w Małopolsce
Coraz mocniej pada w Małopolscetvn24

Możliwe "szybkie powodzie"

Według przedstawicieli Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu następnych 48 godzin niewykluczone będą lokalne podtopienia, ale jeszcze nie powódź. Według prognoz od soboty opady będą się już wygaszać.

- Nie ma powodzi - zaznaczył Mieczysław Ostojski i dodał, że sytuacja jest o wiele lepsza niż w 2010 roku. Zapowiedział jednak, że możliwe będą lokalne podtopienia czy nawet "flash floody", czyli tzw. szybkie powodzie. - Na to nie mamy wpływu - jak lokalnie spadnie gdzieś dużo opadów, takie zjawisko może się pojawić - powiedział dyrektor IMGW.

Zaznaczył jednak, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć dopiero w sobotę, kiedy woda spłynie do rzek i zacznie formować się fala wezbraniowa. Jak dodał, jeśli zadziałają właściwie zbiorniki retencyjne falę tę "powinniśmy bezpiecznie doprowadzić do Bałtyku". CZYTAJ WIĘCEJ

Rwąca rzeka Białka
Rwąca rzeka Białkatvn24

Intensywne opady to efekt oddziaływania niżu Yvette zlokalizowanego nad Bałkanami, który sprowadza do Polski wilgotne powietrze. W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Tu mogą zostać przekroczone stany alarmowe:

Śląsk

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy oraz Soły, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych" - informuje najnowszy komunikat IMGW.

Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc. Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja.

W czwartek od południa do piątkowego poranka w woj. śląskim może natomiast wiać silny wiatr. Według ostrzeżenia biura prognoz meteorologicznych krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wiatr z północnego wschodu i północy może wiać ze średnią prędkością 30-40 km/h, w porywach do 80 km/h.

Małopolska

Poziom wody w rzece Białce wynosił wcześnie rano, 2,6 m, czyli 0,6 m poniżej stanu ostrzegawczego. - Wody zdecydowanie więcej , niż w spokojne dni, nurt jest dość wartki dość, dość szybki i to musi robić wrażenie. Ale deszczu w ciągu ostatnich godzin spadło zdecydowanie mniej, niż spodziewali się tego synoptycy - relacjonował reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz.

- Ale tutaj na tym terenie wszystko ma rozpocząć się w trakcie dnia, za kilka godzin. Między godziną 14 a 20 ma najbardziej intensywnie padać - podkreślił. Po tak intensywnych opadach poziom wód może znacznie wzrosnąć.

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 85 proc.

Podkarpacie

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Wisłoki, Wisłoka, Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - informuje IMGW.

Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc.

IMGW ostrzega też o możliwych wezbraniach rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Takie ostrzeżenia, o prawdopodobieństwie 85 proc. obowiązują od godz. 9 dnia 15.05 do godz. 9 dnia 17.05 dla województw: świętokrzyskiego (w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa) oraz lubelskiego (w zlewniach: Wieprza, Bugu po profil Krzyczew, na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa oraz w zlewniach zurbanizowanych).

Burmistrz Bierunia o zabezpieczeniach przed zalaniami
Burmistrz Bierunia o zabezpieczeniach przed zalaniami

Mobilizacja straży

Cały czas trwają przygotowania na wystąpienie podtopień. Komendant śląskiej straży pożarnej nadbrygadier Marek Rączka poinformował, że strażacy wytypowali trzy powiaty, które uznali za potencjalnie najbardziej zagrożone: żywiecki, bielski i bieruńsko-lędziński. - Zgromadziliśmy tam odpowiednie siły i środki - zapowiedział Rączka.

Strażacy koncentrują się też na rejonie Bielska-Białej i Goczałkowic, m.in. wokół rzeki Iłowniczanki, na razie stale patrolując wały i przepusty. Na Żywieczczyźnie nawet większym problemem niż woda stał się wiatr. Strażacy odnotowali już pierwsze interwencje związane z połamanymi konarami drzew.

Wcześniej strażacy doraźnie naprawili stwierdzone podczas ostatniego przeglądu uszkodzenie odcinka wału w miejscowości Iłownica w powiecie bielskim, tworząc tam drewniane rusztowanie wypełnione workami z piaskiem. Wszystkie zbiorniki retencyjne w regionie (poza jednym, niewielkim, w Czańcu na Sole) miały utrzymywane w ostatnich godzinach rezerwy.

Wzmacniają wały, szykują pompy

Jak poinformował w środę późnym wieczorem rzecznik małopolskiej straży pożarnej, do działań w regionie z Wielkopolski zadysponowano: 33 strażaków: 12 zastępów, 2 łodzie, 2 pompy dużej wydajności, 2 kontenery przeciwpowodziowe.

Na Podkarpaciu dwa zastępy strażaków i kilkunastu kursantów z ośrodka szkoleniowego w Nisku wzmacnia wał w miejscowości Wrzawy w pow. tarnobrzeskim wzdłuż Sanu i Wisły. Do Niska wyruszyła też kompania z woj. mazowieckiego. CZYTAJ WIĘCEJ O UMACNIANIU WAŁÓW

Intensywne opady na Śląsku
Intensywne opady na Śląskutvn24

Autor: js,kt/map / Źródło: TVN24, IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nocnymi i porannymi przymrozkami. W części kraju obowiązują żółte alarmy. Z prognozy zagrożeń wynika, że pod koniec tygodnia na północy Polski może pojawić się silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Uwaga na przymrozki. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na przymrozki. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek, 29.04. W nocy w większości kraju będzie pogodnie, ale lokalnie na wschodzie i w centrum wystąpią przygruntowe przymrozki. Później czeka nas pogodny i słoneczny dzień. Na termometrach zobaczymy nawet 22 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 29.04. W nocy pojawią się przymrozki

Pogoda na jutro - wtorek, 29.04. W nocy pojawią się przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Korea Południowa zmaga się z kolejnym pożarem roślinności. Z powodu pojawienia się ognia niedaleko miasta Taegu na południu kraju lokalne władze ewakuowały ponad 1200 mieszkańców oraz zablokowały ruch na części autostrady. Z żywiołem walczą setki strażaków.

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Źródło:
Reuters

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.04 przyniesie sporo słońca w całym kraju. Zrobi się cieplej, termometry pokażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl