W nocy miejscami spadnie do 100 litrów deszczu. "Obawiamy się lokalnych, punktowych podtopień"

Wzrasta poziom rzek w południowej części kraju
Wzrasta poziom rzek w południowej części kraju
tvn24
Wzrasta poziom rzek w południowej części krajutvn24

Dotychczas nigdzie nie pojawiły się powodzie, jednak prognozy nie są optymistyczne. "Tej nocy miejscami może spaść nawet 100 l/mkw. wody" - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Najintensywniejsze opady prognozowane są właśnie na czwartek i na piątek. Sytuacja na bieżąco jest monitorowana, a eksperci uspakajają i radzą, by nie wzbudzać niepotrzebnej paniki.

Jak poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w komunikacie, według stanu na godz. 15 w południowej części kraju występowały opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Do przekroczenia stanów ostrzegawczych doszło na rzekach województw: śląskiego i małopolskiego, a od godz. 15 na tych terenach prognozowane były intensywne opady deszczu. MAC podaje, że lokalnie w rejonach górskich w ciągu 24 godzin może spaść do 100 l/mkw.

Zdaniem synoptyków TVN Meteo - poza obszarami górskimi - tej nocy największe opady deszczu (40 l/mkw.) pojawią się w rejonie Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Nieco słabiej (do 30 l/mkw.) popada w pasie od Opolszczyzny po Lubelszczyznę. Z kolei w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie należy spodziewać się opadów rzędu 20 l/mkw.

Prognozowane opady na noc 15/16.05
Prognozowane opady na noc 15/16.05Prognozowane opady na noc 15/16.05TVN Meteo
W górach opady do 100 l/mkw

Najintensywniej popada w centrum

Synoptycy TVN Meteo prognozują, że w piątek najwyższe opady (15-30 l/mkw.) wystąpią w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie. W pasie Śląsk-Lubelszczyzna spadnie około 10-25 l/mkw., z kolei od Ziemi Lubuskiej przez centrum po Warmię i Mazury należy spodziewać się opadów rzędu 5-10 l/mkw.

Miejscami stany wody wzrosną

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało również, że aktualnie na rzekach nie odnotowano przekroczenia stanów alarmowych. Jednak największe wzrosty poziomu wód dopiero się pojawią. Według oceny IMGW, w kolejnych dniach stan wody na rzekach wzrośnie, a fala wezbraniowa o kulminacji przekraczającej stany ostrzegawcze i alarmowe na środkowej Wiśle i na górnej Odrze przemieści się. Wzrosty stanu wody wystąpią też na dopływach górnej Odry i na Nysie Kłodzkiej.

Sytuacja na terenie zagrożonych województw jest na bieżąco monitorowana. W województwie śląskim pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenach powiatów: cieszyńskiego i bielskiego, miasta Bielsko Biała, gminy i miasta Czechowice-Dziedzice oraz gminy Jaworze.

Mapa zagrożenia powodziowego
Aktualne stany wód w rzekach
Aktualne stany wód w rzekachAktualne stany wód w rzekachTVN Meteo

Sytuacja na bieżąco monitorowana

W czwartek w województwie kujawsko-pomorskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na posiedzeniu omówiona została bieżąca sytuacja hydrologiczna w województwie i w kraju, a także wnioski po wczorajszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Z kolei w województwie świętokrzyskim trwają prace nad umacnianiem newralgicznych punktów na Wiśle w powiecie sandomierskim. Planowane jest oczyszczenie z drzew i zakrzaczeń międzywala rzeki Wisły na obszarze powiatu sandomierskiego. Wojewoda świętokrzyska zwróciła się do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie i wydzielenie 200 żołnierzy wojsk inżynieryjnych oraz sprzętu do wycinki drzew i zakrzaczeń. Dodatkowo do Sandomierza zadysponowano siły i środki Państwowej Straży Pożarnej z Częstochowy i Krakowa.

Prawie 400 interwencji w Małopolsce

Na terenie 7 powiatów województwa małopolskiego prowadzono działania o charakterze prewencyjnym (kontrola prac ziemnych na obiektach hydrotechnicznych, przygotowanie worków z piaskiem, czyszczenie klap przeciwpowodziowych).

- Ponad 380 razy interweniowała w czwartek małopolska straż pożarna. W całym powiecie suskim ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Szczawnicy, Zakopanem, Nowym Targu i Krościenku – poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski. Najwięcej interwencji odnotowali strażacy w powiatach nowotarskim i nowosądeckim, wyjeżdżali tam głównie do zalanych piwnic, a także do usuwania powalonych drzew. Najwięcej szkód w gospodarstwach domowych ulewy spowodowały w Szczawnicy, gdzie mocno przybrał górski potok Grajcarek. W Zakopanem koparki udrażniały koryto potoku Olczyskiego w Jaszczurówce, gdzie konary blokowały przepływ wody. W Tatrach od środy pada śnieg. Na Kasprowym Wierchu jest już go ponad metr. W czwartek po południu ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

WIĘCEJ O SZKODACH WYWOŁANYCH INTENSYWNYMI OPADAMI PRZECZYTASZ NA KONTAKT24.TVN.PL

"Obawiamy się lokalnych punktowych podtopień"

W czwartek Rafał Trzaskowi, minister administracji i cyfryzacji odwiedził województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie. Szef MAC był we Wrzawach w gminie Gorzyce (woj. podkarpackie), gdzie trwają prace inwestycyjno-remontowe na wałach w widłach Wisły i Sanu. W Sandomierzu spotkał się z wojewodą i przedstawicielami służb kryzysowych, by porozmawiać o obecnym stanie zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych, a także o planach na wypadek nagłego wzrostu stanu wody w Wiśle. Premier Donald Tusk podczas spotkania z dziennikarzami w Zabierzowie Bocheńskim przyznał, że istnieje ryzyko wystąpienia podtopień. - Obawiamy się lokalnych, punktowych podtopień na Podkarpaciu i Podhalu - powiedział. - Na razie jest tak 50 na 50 - dodał premier, dopowiadając na pytanie o zagrożenie powodziami.

Miejscami obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe

W czwartek o poranku Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informowało, że stany ostrzegawcze nad ranem były przekroczone na Wiśle w Skoczowie i Jawiszowicach, Brennicy w Górach Wielkich, Pszczynce w Pszczynie, na Brynicy w Kozłowej Górze, na Żabniczance w Żabnicy, na Koszarawie w Pewli Małej i na Białej w okolicach Czechowic-Dziedzic.

W powiecie cieszyńskim starosta Jerzy Nogowczyk ogłosił w czwartek pogotowie przeciwpowodziowe. Już od środy obowiązuje ono w w Bielsku-Białej.

Po porannym posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego wojewoda śląski uspokajał, że prognozy w czwartek są lepsze niż jeszcze dzień wcześniej. - Jesteśmy dziś większymi optymistami niż wczoraj; prognozy są lepsze, ale trzeba pamiętać, że to tylko prognozy, które mogą zostać zweryfikowane - zaznaczył Litwa. Wskazał też, że najbardziej zagrożone są obecnie tereny górskie - powyżej gotowych na przyjęcie znacznych ilości wody zbiorników retencyjnych.

Ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia oznaczone są kolorem żółtym, a ostrzeżenia III st. - kolorem pomarańczowymtvn24

Miejscami spadnie 50 l deszczu

Rano najmocniej padało na Śląsku, natomiast w Małopolsce i na Podkarpaciu opady były umiarkowane albo słabe. - W górach gdzieniegdzie w ciągu ostatniej doby spadło 30 l wody na metr kwadratowy, czyli tyle, ile mówiły prognozy - powiedział przed godz. 7 Wasilewski.

Największe wartości opadów odnotowano w czwartek nad ranem w woj. małopolskim i w woj. śląskim. - Na Hali Ornak w ciągu doby spadło 113 l/mkw., a kolei w Brennej Leśnicy niecałe 70 l/mkw. - poinformował Mieczysław Ostojski, dyrektor IMGW.

Prognozy zapowiadają kolejne opady i możliwość przekroczenia w niektórych miejscach stanów alarmowych. - Ponownie zaczęło mocno padać w południowej części kraju - myślę o Podkarpaciu, Bieszczadach i Małopolsce - informowała przed południem prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. - Opady mają przemieszczać się teraz w głąb Polski i w ciągu nadchodzących godzin mogą być intensywne i sprawiać nowe problemy - dodał.

Jak podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w czwartek na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Kielecczyźnie, Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie prognozowane są opady wysokości 20-40 l/mkw., na południu Małopolski miejscami 50 l/mkw. Wysoko w Tatrach zamiast deszczu spadnie śnieg - przybędzie go około 25 cm.

W nocy prognozowana wysokość opadu na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i południu Opolszczyzny przewidywane są opady deszczu w wysokości 20-40 l/mkw. Wysoko w Tatrach pokrywa śnieżna może powiększyć się o kolejne 25 cm.

Zobacz, co decyduje o opadach w Polsce

Coraz mocniej pada w Małopolsce
Coraz mocniej pada w Małopolscetvn24

Możliwe "szybkie powodzie"

Według przedstawicieli Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu następnych 48 godzin niewykluczone będą lokalne podtopienia, ale jeszcze nie powódź. Według prognoz od soboty opady będą się już wygaszać.

- Nie ma powodzi - zaznaczył Mieczysław Ostojski i dodał, że sytuacja jest o wiele lepsza niż w 2010 roku. Zapowiedział jednak, że możliwe będą lokalne podtopienia czy nawet "flash floody", czyli tzw. szybkie powodzie. - Na to nie mamy wpływu - jak lokalnie spadnie gdzieś dużo opadów, takie zjawisko może się pojawić - powiedział dyrektor IMGW.

Zaznaczył jednak, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć dopiero w sobotę, kiedy woda spłynie do rzek i zacznie formować się fala wezbraniowa. Jak dodał, jeśli zadziałają właściwie zbiorniki retencyjne falę tę "powinniśmy bezpiecznie doprowadzić do Bałtyku". CZYTAJ WIĘCEJ

Rwąca rzeka Białka
Rwąca rzeka Białkatvn24

Intensywne opady to efekt oddziaływania niżu Yvette zlokalizowanego nad Bałkanami, który sprowadza do Polski wilgotne powietrze. W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Tu mogą zostać przekroczone stany alarmowe:

Śląsk

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy oraz Soły, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych" - informuje najnowszy komunikat IMGW.

Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc. Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja.

W czwartek od południa do piątkowego poranka w woj. śląskim może natomiast wiać silny wiatr. Według ostrzeżenia biura prognoz meteorologicznych krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wiatr z północnego wschodu i północy może wiać ze średnią prędkością 30-40 km/h, w porywach do 80 km/h.

Małopolska

Poziom wody w rzece Białce wynosił wcześnie rano, 2,6 m, czyli 0,6 m poniżej stanu ostrzegawczego. - Wody zdecydowanie więcej , niż w spokojne dni, nurt jest dość wartki dość, dość szybki i to musi robić wrażenie. Ale deszczu w ciągu ostatnich godzin spadło zdecydowanie mniej, niż spodziewali się tego synoptycy - relacjonował reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz.

- Ale tutaj na tym terenie wszystko ma rozpocząć się w trakcie dnia, za kilka godzin. Między godziną 14 a 20 ma najbardziej intensywnie padać - podkreślił. Po tak intensywnych opadach poziom wód może znacznie wzrosnąć.

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 85 proc.

Podkarpacie

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Wisłoki, Wisłoka, Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - informuje IMGW.

Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc.

IMGW ostrzega też o możliwych wezbraniach rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Takie ostrzeżenia, o prawdopodobieństwie 85 proc. obowiązują od godz. 9 dnia 15.05 do godz. 9 dnia 17.05 dla województw: świętokrzyskiego (w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa) oraz lubelskiego (w zlewniach: Wieprza, Bugu po profil Krzyczew, na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa oraz w zlewniach zurbanizowanych).

Burmistrz Bierunia o zabezpieczeniach przed zalaniami
Burmistrz Bierunia o zabezpieczeniach przed zalaniami

Mobilizacja straży

Cały czas trwają przygotowania na wystąpienie podtopień. Komendant śląskiej straży pożarnej nadbrygadier Marek Rączka poinformował, że strażacy wytypowali trzy powiaty, które uznali za potencjalnie najbardziej zagrożone: żywiecki, bielski i bieruńsko-lędziński. - Zgromadziliśmy tam odpowiednie siły i środki - zapowiedział Rączka.

Strażacy koncentrują się też na rejonie Bielska-Białej i Goczałkowic, m.in. wokół rzeki Iłowniczanki, na razie stale patrolując wały i przepusty. Na Żywieczczyźnie nawet większym problemem niż woda stał się wiatr. Strażacy odnotowali już pierwsze interwencje związane z połamanymi konarami drzew.

Wcześniej strażacy doraźnie naprawili stwierdzone podczas ostatniego przeglądu uszkodzenie odcinka wału w miejscowości Iłownica w powiecie bielskim, tworząc tam drewniane rusztowanie wypełnione workami z piaskiem. Wszystkie zbiorniki retencyjne w regionie (poza jednym, niewielkim, w Czańcu na Sole) miały utrzymywane w ostatnich godzinach rezerwy.

Wzmacniają wały, szykują pompy

Jak poinformował w środę późnym wieczorem rzecznik małopolskiej straży pożarnej, do działań w regionie z Wielkopolski zadysponowano: 33 strażaków: 12 zastępów, 2 łodzie, 2 pompy dużej wydajności, 2 kontenery przeciwpowodziowe.

Na Podkarpaciu dwa zastępy strażaków i kilkunastu kursantów z ośrodka szkoleniowego w Nisku wzmacnia wał w miejscowości Wrzawy w pow. tarnobrzeskim wzdłuż Sanu i Wisły. Do Niska wyruszyła też kompania z woj. mazowieckiego. CZYTAJ WIĘCEJ O UMACNIANIU WAŁÓW

Intensywne opady na Śląsku
Intensywne opady na Śląskutvn24

Autor: js,kt/map / Źródło: TVN24, IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Zimowa aura szybko opuści Polskę. Czeka nas duże ocieplenie. Po weekendzie temperatura dojdzie aż do 15 stopni Celsjusza. Śnieg zostanie tylko w górach, a padać będzie jedynie deszcz.

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Niedziela 24.11 będzie pochmurna z opadami deszczu, śniegu i śniegu z deszczem. Lokalnie możliwe są też niebezpieczne opady marznące. Odczujemy chłód, a neutralny biomet ma przechodzić w niekorzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience