Tysiące ofiar, ogromne zniszczenia. Żyjemy w "epoce wielkich cyklonów"

Według naukowców ostatnie kilkanaście lat to okres nasilonych huraganów

9 tys. ofiar Mitcha w 1998 r., 1,5 tys. zabitych przez Katrinę w 2005 r. - to żniwo zbierane przez najsilniejsze huragany ostatnich kilkunastu lat. W tym okresie kolejne setki osób zabiły inne cyklony. Według amerykanskich uczonych świadczy to o tym, że od połowy lat 90. XX świat wszedł w "epokę wielkich cyklonów" - powtarzający się cyklicznie okres dużego nasilenia tych zjawisk.

Profesor W. Gray, meteorolog z Uniwersytetu Colorado, wraz z grupą innych badaczy podważa teorię, według której przyczyną nasilających się ostatnio katastrof pogodowych na świecie jest ocieplenie klimatu. Naukowcy ci na przykładzie danych historycznych dotyczących cyklonów próbują udowodnić, że odkąd prowadzone są zapisy dotyczące tych zjawisk, cyklicznie powtarzają się trwające od 30 do 40 lat okresy wielkiego nasilenia huraganów.

Potwierdzeniem tej tezy mogą być ataki takich huraganów jak Mitch, który w 1998 r. spowodował śmierć 9 tys. osób, czy Katrina - sprawczyni 1,5 tys. śmiertelnych ofiar w Nowym Orleanie w 2005 r.

150 tys. ludzi poszkodowanych przez Pauline

Od połowy ostatniej dekady ubiegłego stulecia, wskazywanej przez amerykańskich jako początek obecnej "epoki wielkich cyklonów", mieliśmy do czynienia z kilkoma szczególnie silnymi żywiołami.

W październiku 1995 r. huragan Opal zaatakował wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, Florydę, stany Alabama i Georgia w USA. Zginęło wtedy 59 osób.

W październiku 1997 r. huragan Pauline spowodował śmierć 210 osób w Acapulco, stanach Chiapas i Oaxaca w Meksyku. 150 tys. ludzi zostało poszkodowanych.

Mitch i Katrina najbardziej zabójcze

600 osób zginęło we wrześniu 1998 r. na Dominikanie, Kubie, w Portoryko i na Florydzie w wyniku przejścia huraganu Georges.

Zaledwie miesiąc później huragan Mitch zabił aż 9 tys. osób w Ameryce Środkowej i na Karaibach. 12 tys. uznano za zaginione. W samej Nikaragui żywioł spowodował straty materialne oszacowane na 1,5 miliarda dolarów.

Dramatyczne było przejście huraganu Katrina w sierpniu 2005 r. Mimo że zakwalifikowany został zaledwie jako huragan trzeciej kategorii podczas wejścia na ląd, przełamał wały przeciwpowodziowe Nowego Orleanu w USA i doprowadził do śmierci 1,5 tys. osób oraz spowodował straty w wysokości 80 mld dolarów, przechodząc do historii jako "najdroższa katastrofa naturalna w USA".

Gustav spowodował miliardowe straty

W ciągu ostatnich pięciu lat do najsilniejszych żywiołów należały Gustav, Ike i Irene. Pierwszy z nich przetoczył się w sierpniu 2008 r. nad rejonem Karaibów i południowymi stanami USA. Pozostawił na swej drodze ok. 150 ofiar śmiertelnych i spowodował straty rzędu 6,6 mld dolarów.

Huragan Ike we wrześniu 2008 r. zabił 195 osób, większość w USA i na Haiti. Spowodował największe straty materialne w historii Kuby w wysokości 7,3 mld dolarów.

W sierpniu 2011 r. huragan Irene zabił 59 osób na Karaibach i na wschodnim wybrzeżu USA. Nawiedził przy tym tereny położone wyjątkowo daleko na północ, przynosząc powodzie do stanów Nowej Anglii.

Nad zachodnim Pacyfikiem tajfuny

O huraganie mówimy, gdy prędkość wiatru wewnątrz ośrodka bardzo niskiego ciśnienia, wyniesie co najmniej 119 km/h. Słabsze od huraganów są burze tropikalne; wówczas prędkość wiatru wynosi od 62 do 117 km/h. Na północnej półkuli, na zachodzie Oceanu Spokojnego, huragany zwane są tajfunami. Nad Oceanem Indyjskim i na południowej półkuli nad Oceanem Spokojnym nazywane są cyklonami. Rozróżnienie to może być mylące, bo ogół tych zjawisk nazywany jest z kolei cyklonami tropikalnymi.

Sezon huraganów nad basenem Oceanu Atlantyckiego zaczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada, a nad wschodnim basenem Oceanu Spokojnego trwa od 15 maja do 30 listopada. Szczyt sezonu huraganowego przypada zazwyczaj dopiero na okres od połowy sierpnia do końca października. Jednak, jak ostrzega amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC), silne huragany mogą występować w każdej części sezonu.

Tajfuny występują przez cały rok, a sezon cyklonów rozpoczyna się w kwietniu i trwa do końca czerwca. Jednak cyklony mogą też występować od końca września do początku grudnia.

Pięć stopni prędkości i zniszczeń

Siła huraganu mierzona jest pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, w zależności od prędkości wiatru utrzymującej się wewnątrz cyklonu tropikalnego. Skala informuje o potencjalnych uszkodzeniach mienia, które żywioł może wywołać. Dla pierwszej kategorii są to uszkodzone dachy, rynny, elewacje. Wiatr łamie duże gałęzie drzew oraz powala płytko zakorzenione drzewa.

Najwyższa, piąta kategoria, oznacza, że część domów zostaje całkowicie zniszczona. Powalone drzewa i słupy energetyczne odcinają od świata osiedla mieszkalne. Braki w dostawach prądu utrzymują się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Większość rejonu, nad którym przechodzi huragan piątej kategorii, nie nadaje się do zamieszkania przez tygodnie lub miesiące.

Prędkości wiatru dla kolejnych kategorii wynoszą:

- kategoria 1: od 119 do 153 km/h - kategoria 2: od 154 do 177 km/h - kategoria 3: od 178 do 208 km/h - kategoria 4: od 209 do 251 km/h - kategoria 5: wiatru osiąga co najmniej 252 km/h.

Do lat 80. tylko kobiece imiona

Nazwy huraganów i burz tropikalnych ustalane są na podstawie alfabetycznych list - zjawiska z początku sezonu otrzymują nazwy zaczynające się od pierwszych liter alfabetu.

Od 1953 r. nazwy sztormów tropikalnych nad basenem Oceanu Atlantyckiego pochodzą z list przygotowanych przez NHC. Pierwsze listy składały się tylko z imion kobiet, jednak w 1979 r. wprowadzono imiona męskie. Obecnie istnieje sześć list, które wykorzystywane są rotacyjnie. Przykładowo lista z 2008 r. po raz kolejny zostanie użyta w 2014 r.

Do zmian imion dochodzi, gdy burza tropikalna lub huragan pochłonie tyle ofiar lub wyrządzi tak wielkie szkody, że użycie tej samej nazwy w przyszłości byłoby nieodpowiednie. Wówczas na corocznym spotkaniu komitetu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) nazwa ta zostanie zastąpiona inną. W ostatnich latach z listy usunięto m.in. imiona Katrina czy Mitch. W ubiegłym roku wykasowano z niej Irene.

Autor: js/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę wieczorem 18.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą opady deszczu. W Głuchołazach spadł grad. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w pięciu województwach, miejscami spadł grad

Gdzie jest burza? Grzmi w pięciu województwach, miejscami spadł grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze przemieszcza się przez Oławę i zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji we Wrocławiu należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami i burzami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Dziś zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa, nasze śmigłowce będą zrzucać big bagi - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Przekazał, że w środę w akcję niesienia pomocy pokrzywdzonym było zaangażowanych łącznie 12 tysięcy wojskowych, a w czwartek to będzie 16 tysięcy. Poinformował też, że w poniedziałek rusza operacja "Feniks", podczas której wojsko zaangażuje się we wsparcie odbudowy na terenach, które dotknęła powódź.

Dziś "pracowita noc", w poniedziałek rusza "największa operacja w historii"

Dziś "pracowita noc", w poniedziałek rusza "największa operacja w historii"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW