Najnowsze

Tornado podeszło cichcem w nocy

Najnowsze

Nocna burza z tornadem w pobliżu Blackton w stanie Arkansas

Co najmniej osiem osób ucierpiało w następstwie przejścia serii silnych burz z kilkoma tornadami w środę i w nocy ze środy na czwartek w Dolinie Missisipi. Służby odebrały prawie 100 zgłoszeń o zniszczeniach spowodowanych przez warunki pogodowe. Na obszarze kilku stanów spadł 2,5-centymetrowy grad.

Według wstępnych raportów sporządzonych przez Centrum Przepowiadania Burz (Storm Prediction Center - SPC), przynajmniej cztery tornada przeszły przez obszary stanów Arkansas i Missisipi.

Za gwałtowne zjawiska pogodowe odpowiadał silny zimny front atmosferyczny rozpościerający się nad częścią Doliny Missisipi. Wilgotne powietrze wsparło rozwój ciężkich chmur burzowych, które miały zdolność wytworzenia tornad. Proces przyspieszyły skręcające wiatry.

Przyczepy nie wytrzymały

Szczególnie groźne tornado przeszło przez hrabstwo Sharkey w Missisipi. W pobliżu miejscowości Louise zniszczyło wiele przyczep mieszkalnych i spowodowało inne poważne szkody. Rannych zostało pięć osób. W Na terenie hrabstwa Scott mężczyzna został przygnieciony przez drzewo, które runęło na jego przyczepę.

Trąby powietrzne przeszły także przez Clarendon i West Jericho w Arkansas oraz Shelby w Missisipi. Służby pogodowe nie wykluczają, że tych zjawisk w środę było więcej.

Powalone drzewa, zerwane linie

Na terenie kilku stanów - od Illinois po Missisipi - odnotowano silne porywy wiatru. W miejscowości Bland (Missouri) spowodowały zniszczenia i uszkodzenia kilkunastu budynków. Dwie osoby odniosły niewielkie obrażenia.

Do czwartkowego popołudnia służby odebrały prawie 100 zgłoszeń o zniszczeniach spowodowanych przez warunki pogodowe. 80 z nich dotyczyło szkód wywołanych przez wiatr - od powalonych drzew i zerwnych linii elektrycznych po częściowo zawalone budynki.

Części burz na terenach Arkansas, Missisipi i Tennessee towarzyszyły opady gradu. Lodowe kulki miały ok. 2,5 cm średnicy.

Autor: js/mj / Źródło: accuweather.com

Pozostałe wiadomości