Najnowsze

Te orły polują na kozice. Przybyło ich 16

Najnowsze

Orzeł przedni to bardzo duży drapieżnik

- 16 młodych orłów przednich opuściło w ostatnich dniach swoje gniazda w Karpatach - poinformował w środę Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła. Lęgi tych wyjątkowych, potrafiących upolować nawet kozicę górską, najsilniejszych europejskich orłów, były w tym roku naprawdę udane.

- W tym roku zanotowaliśmy rekordowy przyrost. Podobnie było kilkanaście lat temu. Jedno z gniazd opuściła nawet, co jest rzadkością, dwójka młodych osobników - powiedział Stój.

Zdaniem Stoja "udane lęgi u orłów są rezultatem obfitości pokarmowej".

- W tym roku orły nie miały kłopotów ze zdobyciem pożywienia dla siebie i swojego potomstwa - podkreślił ornitolog.

Tylko 35 par orłów przednich w Polsce

Rok temu gniazda w Karpatach opuściły tylko trzy orły. Przyczyną niewysokiego przyrostu naturalnego w 2010 roku były śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze, które pojawiły się w Polsce na wiosnę. We wcześniejszych latach sytuacja przedstawiała się nieco lepiej. W 2009 r. z gniazd wyleciało sześć młodych orłów, a rok wcześniej - 12.

W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par zamieszkuje Karpaty. Poza Karpatami ptaki można spotkać również na Mazurach.

Doskonałe drapieżniki

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi więcej niż dwa metry. Drapieżnik żywi się zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami, ale potrafi zapolować i na większe zwierzęta, takie jak kozice górskie. W locie potrafi osiągnąć prędkość do 160 km/h. Jego gniazda znajdują się w miejscach trudno dostępnych, na przykład w koronach bardzo wysokich drzew lub na półkach skalnych.

Autor: map//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości