Najnowsze

Synchroniczny lot szpaków. Są jak ruchliwa chmura

Najnowsze


Duża ciemna chmura płynnie zmieniająca kształty i kierunki ruchu cieszyła się uwagą sporej grupy obserwatorów w pobliżu izraelskiego miasta Netivot. Nie chodziło jednak o zjawisko meteorologiczne. Niesamowitą chmurę stworzyło stado ptaków w widowiskowym locie synchronicznym.

Izraelscy ornitolodzy i obserwatorzy amatorzy zgromadzili się w sobotę na otwartej przestrzeni w pobliżu miasta Netivot leżącego na południu kraju, żeby obserwować stado szpaków. Było na co patrzeć, bo ptaki szybowały w niesamowitym synchronizowanym locie - czyli takim, kiedy całe wielkie stado wykonuje te same manewry w tych samych momentach.

Łatwiej się najeść i obronić

Profesor Yossi Leshem, dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Wędrówek Ptaków Uniwersytetu w Tel Awiwie, mówił, że synchronizowany lot ma pomagać ptakom w najważniejszych zadaniach. - Łatwiej im w ten sposób uzyskać informację, gdzie znajdą pożywienie i podążać za osobnikiem, który pierwszy je wypatrzy - wyjaśnił.

To także sposób obrony przed dużymi ptakami drapieżnymi, które zwykle starają się łowić pojedyncze szpaki i rzadko atakują duże stada. - Kiedy widzą nadlatującego drapieżnika, mogą zacieśnić stado i łatwiej przelecieć w inne miejsce - tłumaczył profesor Leshem.

Powrót po latach

Szpaki migrujące wróciły do Izraela po długiej nieobecności, która trwała 20 lat. Ekspertom trudno wytłumaczyć to zjawisko. Obecnie kraj zamieszkują setki tysięcy tych ptaków, ale, jak szacują naukowcy, to nie tak wiele w porównaniu z przeszłością, kiedy bywały ich nawet miliony.

Do początku lat 90. szpaki zazwyczaj cyklicznie latały z terenów Europy Wschodniej i Rosji do Izraela. Potem z nieznanego powodu liczba tych migracji dramatycznie się zmniejszyła. W 2012 r. niespodziewanie szpaki znów zaczęły się pojawiać na izraelskim niebie - na początku głównie nad Jeziorem Galilejskim. Stopniowo przylatuje ich tam coraz więcej.

Według ekspertów najlepiej obserwować szpaki o zmierzchu. Wtedy stado przez około 20 minut wykonuje różne widowiskowe manewry i przeloty. Wygląda to jak dynamiczna ciemna chmura, która porusza się, płynnie zmieniając kierunki i kształty.

Autor: js/rs / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości