Najnowsze

Świt i Zorza. Internauci wybrali imiona dla małych bielików

Najnowsze

Transmisja z gniazda. Małe bieliki mają już imiona
Lasy Państwowe / Bieliki OnlineTransmisja z gniazda. Małe bieliki mają już imiona

Świt i Zorza - takie imiona wybrali w głosowaniu internauci dla piskląt mazurskich bielików spod Dobrocina, których narodziny można było podglądać dzięki transmisji w internecie. Maluchy skończyły właśnie trzeci tydzień życia.

Internauci uznali, że najlepszymi imionami dla maluchów będą Świt i Zorza. Portal tvnmeteo.pl zachęcał do zgłaszania swoich propozycji.

Świt i Zorza zwyciężyły z nazwami tworzonymi od miejsca narodzenia piskląt - Dobrą i Cinkiem oraz Warmią i Mazurem. Wcześniej w głosowaniu nadano także imiona rodzicom. Dorosłe bieliki nazwano Brzask i Jutrzenka.

Od trzech tygodni w gnieździe

Nadleśniczy z Dobrocina Szymon Nowak powiedział, że cieszy go tak duże zainteresowanie mazurskimi bielikami.

- W nadleśnictwie odbieramy wciąż telefony z gratulacjami z powodu narodzin maluchów. Dostajemy też podziękowania za transmisję z gniazda. Pozwala ona obcować z dziką przyrodą ludziom, którzy z okien własnego mieszkania widzą tylko ulicę albo parking - powiedział.

Pisklęta mazurskich bielików skończyły już trzeci tydzień życia. Początkowo były pokryte białym puchem, teraz zmieniły go na mocniejszy, szary. W najbliższych tygodniach zaczną im rosnąć pióra. Po ok. 70 dniach życia rozpoczną treningi skrzydeł, a w lipcu powinny wystartować do pierwszego lotu. Pozostaną w rewirze i będą towarzyszyć dorosłym w wyprawach nad jeziora, gdzie nauczą się polować na ryby. Z rodzicami rozstaną się w październiku lub listopadzie.

Gniazdo rodziny bielików znajduje się w lasach mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, na wierzchołku 37-metrowej sosny. Internauci mogą obserwować je dzięki kamerze zamontowanej na sąsiednim drzewie. Transmisja prowadzona jest na stronie Nadleśnictwa Dobrocin.

Polskie bieliki

Konkurs "dla rodziców chrzestnych" piskląt ogłosiły Lasy Państwowe, które wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów są autorami projektu edukacyjnego "Bieliki online". Profil tego projektu na portalu społecznościowym, na którym odbywało się głosowanie, "polubiło" już ponad 22 tys. użytkowników.

Bieliki są największymi polskimi ptakami drapieżnymi. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 240 cm, a długość ciała do 95 cm. Podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Liczebność tych ptaków w kraju szacowana jest na 1000-1200 par, z czego ponad 200 gniazduje na Warmii i Mazurach. (PAP)

Autor: pk/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości