Najnowsze

Starcie dwóch mas powietrza zrodziło tornado w Missisipi. Żywioł zarejestrował satelita

Najnowsze

Zdjęcia satelitarne podczas tornada, jakie przeszło przez Mississipi
NASA/NOAA GOES ProjectZdjęcia satelitarne podczas tornada, jakie przeszło przez Mississipi

Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornado, to nie wymarzona pogoda w przeddzień świąt. Zamiast opadów śniegu przez stan Missisipi przetoczyło się śmiercionośne tornado. Eksperci wyjaśniają, jak doszło do tej sytuacji.

Przez stan Missisipi 23 grudnia przetoczyło się potężne tornado. Największe straty odnotowano w hrabstwach Marion i Jones.

Tornado okiem satelity

Śmiercionośne tornado związane było z całym systemem burz, który rządził pogodą w trzech stanach: Missisipi, Georgia i Luizjana. Dynamizm pogody zarejestrowała kamera na satelicie geostacjonarnej NOAA GOES-East. Załączone wideo obrazuje (w paśmie podczerwonym i widzialnym) systemy zachmurzenia, jakie tworzyły się w rejonie Ameryki Środkowej, północnej Ameryki Południowej oraz południowej Ameryki Północnej od 21 do 24 grudnia. Zdjęcia wykonał sensor MODIS na satelicie Terra, należącej do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Wiat powyżej 100 km/h

Podczas tornada urządzenie RapidScat, znajdujące się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), zarejestrowało silny wiatr w Zatoce Meksykańskiej (na południe od Missisipi). 23 grudnia o godzinie 18 UTC (czyli w południe czasu lokalnego) zanotowano wiatr o sile 108 km/h na południowo-wschodnim wybrzeżu Teksasu. Gdy 24 grudnia o 2 UTC (czyli 23 grudnia o 20 czasu lokalnego) cały system przemieścił się na wschód, urządzenie zarejestrowało wiatr przy powierzchni Ziemi - jego prędkość sięgała około 110 km/h na południu Luizjany i Alabamy.

Starcie dwóch mas powietrza

Synoptycy podejrzewają, że trąba powietrzna sięgnęła powierzchni Ziemi ze względu na bliskie sąsiedztwo dwóch różnych mas powietrza. Nad centrum kontynentu spłynęło mroźne powietrze znad północnego koła podbiegunowego. Natomiast południowo-wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych były w zasięgu ciepłego powietrza z południa. Właśnie ten kontrast termiczny przyczynił się do wytworzenia rozległego systemu burzowego i tornada.

Latające samochody

Wskutek przejścia tornada zginęły cztery osoby. Ponadto potężny wir powietrza zerwał dachy gospodarstw domowych oraz pozbawił prądu około siedem tysięcy osób. Żywioł porwał także wiele samochodów. Więcej o skutkach przejścia trąby powietrznej dowiesz się stąd.

Autor: AD/map / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/NOAA GOES Project

Pozostałe wiadomości