Najnowsze

Śmiercionośna rtęć. Kolejne zagrożenie wypełza spod lodu

Najnowsze

Pokrywa lodowa Arktyki od marca do września 2017 roku
NASAPokrywa lodowa Arktyki od marca do września 2017 roku

Północne koło podbiegunowe skrywa wiele tajemnic, jednak wraz z ociepleniem się klimatu jedna z nich wypływa na światło dzienne. I to dosłownie: spod topniejącego lądolodu wyłaniają się ogromne pokłady rtęci.

Zespół badawczy z narodowej amerykańskiej służby geologicznej USGS pobrał i przebadał próbki lądolodu z Alaski. Na podstawie zebranego materiału wyciągnięto druzgocący wniosek: pod pokrywą lądolodu znajdują się 793 miliony kilogramów rtęci, która zalega tam od epoki lodowcowej. To przeszło dziesięć razy więcej niż rtęć pochodzenia przemysłowego, którą człowiek zdołał wypuścić do środowiska przez ostatnie trzy dekady.

Gdyby tak ogromna ilość rtęci wydostała się do wód całego świata - na skutek globalnego ocieplenia - zostałaby przemieniona w potężną neurotoksynę.

- Ten raport ma ogromne znaczenie w aspekcie społecznym czy w kwestii zdrowia publicznego - stwierdził Steve Sebestyen, naukowiec ze Służby Leśnej w Minnesocie. - Konsekwencje uwolnienia tej rtęci są potencjalnie ogromne i mają niesamowite przełożenie na organizmy żywe, na niemal cały łańcuch pokarmowy - dodał.

O jakich konsekwencjach mowa? Kontakt z rtęcią mógłby między innymi powodować wady urodzeniowe u zwierząt. Nie pozostałby także bez wpływu na ludzi spożywających skażone mięso. Kiedy rtęć dostanie się do przewodu pokarmowego człowieka, powoduje ślinotok, wymioty, krwawą biegunkę, martwicę błony śluzowej jelit, a także uszkodzenie nerek.

- Problemu nie będzie, o ile wszystko pozostanie pod lodem, ale wiemy przecież, że temperatura na Ziemi się podnosi - stwierdził współautor publikacji hydrolog Paul Schuster.

Skąd ta rtęć

W naturze rtęć wnika w lądolód z atmosfery, a sam proces określa się migracją (obiegiem) rtęci w przyrodzie. Pod wpływem promieniowania słonecznego oraz przemian biochemicznych związki rtęci utleniają się, a następnie - już w formie jonów - opadają wraz z opadami atmosferycznymi. Ogromną rolę w procesie wiązania się rtęci oraz przeobrażania jej form odgrywają mikroorganizmy - proces ten nazywamy metylacją rtęci. Zdaniem ekspertów służby geologicznej ogromne pokłady rtęci na szereg sposobów wniknęły do gleby przed epoką lodowcową, a następnie zamarzły.

Autor: sj/map / Źródło: Geophysical Research Letters

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości