Silny wiatr na południu Polski. Drzewo przewróciło się na mężczyznę

[object Object]
W górach wieje halnytvn24
wideo 2/5

W Tatrach wieje halny. W wyniku powalonych drzew zablokowana została droga z Zakopanego do Morskiego Oka. Niebezpiecznie jest w Beskidach, gdzie mężczyzna raniony przez drzewo trafił do szpitala. W ciągu ostatniej doby strażacy na południu kraju przeprowadzili kilkaset interwencji.

W niedzielę rano porywy wiatru w Tatrach osiągały prędkość do 180 kilometrów na godzinę – poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Kasprowym Wierchu.

W południowych powiatach województw: opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego obowiązują ostrzeżenia IMGW.

Przez silny wiatr od soboty nad ranem do niedzielnego poranku zakopiańscy strażacy interweniowali 43 razy, głównie usuwali powalone drzewa. W niedzielę rano zablokowały przejazd drogą z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka na odcinku Cyrhla - Brzeziny. Strażacy usuwają zatory.

- Dotychczas nie ma osób poszkodowanych ani uszkodzonych budynków. Powalone drzewa spadły na ciągnik i samochód. Ponadto uszkadzają linie energetyczne i telefoniczne, ale głównie wyjeżdżamy do usuwania drzew z jedni - powiedział rzecznik zakopiańskiej straży pożarnej Andrzej Król-Łęgowski.

Ranny mężczyzna

Na Żywiecczyźnie w Beskidach strażacy interweniowali kilkunastokrotnie przy usuwaniu złamanych drzew. W Międzybrodziu Żywieckim jedno z nich upadło na człowieka. Oficer dyżurny powiatowej straży pożarnej poinformował, że poszkodowany 56-latek doznał otwartego złamania nogi. - Pogotowie zabrało go szpitala – podał.

Mocno wiało też w rejonie Bielska-Białej, ale tu strażacy mieli nieco mniej pracy. W górach, mimo wichury, działają koleje linowe. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaapelowali do turystów o ostrożność. Należy obserwować drzewa, ponieważ przy wietrze mogą spadać gałęzie.

"Zagrożenie dla zdrowia i życia"

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wszelkich wyjść w góry. "Wieje bardzo silny wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia wędrowanie. Na szlakach wiatr łamie gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Odradzamy wyjścia w góry w takich warunkach" czytamy w komunikacie TPN.

W sobotę w związku z halnym w Tatrach ratownicy prowadzili dwie akcje ratunkowe.

Bez prądu

164 razy interweniowali w ostatnich godzinach strażacy w województwie śląskim usuwając skutki silnego wiatru. W niedzielę rano 1168 odbiorców pozostawało bez energii elektrycznej, głównie w powiatach: pszczyńskim, raciborskim, żywieckim. 17 stacji zasilania było pozbawionych prądu.

Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: cieszyńskim - 25, gliwickim - 22, bielskim - 15, żywieckim - 11. Uszkodzone zostały dachy na dwóch budynkach: mieszkalnym oraz handlowo-usługowym.

Kilkaset interwencji

Ostatniej doby straż pożarna podjęła 535 interwencji związanych z pogodą. Głównie było to usuwanie wiatrołomów - przekazał w niedzielę rano rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski. Jak poinformował rzecznik PSP, najwięcej interwencji w związku z wiatrem strażacy podjęli na: Śląsku - 123, Dolnym Śląsku - 102 i Opolszczyźnie - 79.

Zerwane konary w Opolskiem

Ponad sto razy opolscy strażacy uczestniczyli w interwencjach po wichurach, które przeszły nad województwem w nocy z soboty na niedzielę - poinformował oficer dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Wiatr największe szkody poczynił w powiatach nyskim i opolskim. Nikt nie odniósł obrażeń, jednak strażacy musieli interweniować w wielu miejscach, gdzie wiatr zerwał konary drzew lub elementy infrastruktury energetycznej. - Mieliśmy 114 wezwań. Najwięcej dotyczyło przewróconych drzew i zerwanych konarów, które blokowały jezdnię. Mieliśmy także kilka przypadków zerwanych linii energetycznych. Jeżeli chodzi o mienie, to tylko w jednym z budynków wiatr zerwał część poszycia dachowego. W tej chwili mamy jeszcze pojedyncze wezwania na południu województwa związane z usuwaniem skutków nocnych wichur - powiedział dyżurny KW PSP w Opolu.

Maksymalna prędkość porywów wiatru w niedzielę o godzinie 8wetteronlinde.de

Jak powstaje halny?

O wietrze halnym mówimy w przypadku zjawiska fenowego. To ciepły, suchy i porywisty wiatr. Powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy stronami grzbietu górskiego - po stronie południowej znajduje się wyż, zaś po północnej niż. Po stronie nawietrznej powietrze unosi się wzdłuż stoku, ochładza i pozbywa pary wodnej. Skutkiem tego zjawiska jest powstanie chmur i charakterystycznego białego wału chmur. Po stronie zawietrznej powietrze zaczyna się ocieplać, a jego wilgotność względna zaczyna spadać.

Autor: ps/dd / Źródło: PAP, IMGW

Pozostałe wiadomości

IMGW wciąż ostrzega przed groźną pogodą. Do późnych godzin nocnych pozostają w mocy ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Zjawiskom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu o sumie do 50 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na burze i silne opady. IMGW ostrzega

Uwaga na burze i silne opady. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nocą wielu miejscach kraju spodziewamy się opadów deszczu, a także zanikających burz. Jeśli chodzi o pogodę we wtorek 21.05, to ponownie może ona być niebezpieczna. Na dużym obszarze kraju prognozujemy burze, którym będzie towarzyszyć ulewny deszcz. 

Pogoda na jutro - wtorek 21.05. Będzie aż 28 stopni, wrócą burze

Pogoda na jutro - wtorek 21.05. Będzie aż 28 stopni, wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, a na wtorek zaplanowane jest szacowanie strat po nawałnicy. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Nad Polską przechodziły gwałtowne burze, którym towarzyszyły intensywne opady. Po południu deszcz i grad spadły między innymi w Szczecinie. Na nagraniach widać zalane ulice i samochody stojące w wodzie. W ciągu około dwóch godzin w tym mieście i w powiecie polickim strażacy interweniowali blisko 50 razy. Chodziło głównie o wypompowanie wody z piwnic.

Zalane ulice i samochody stojące w wodzie. Szczecin po silnych opadach

Zalane ulice i samochody stojące w wodzie. Szczecin po silnych opadach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowiec z Brazylii prowadził badania nad jadowitymi wężami poprzez... wielokrotne nadeptywanie na nie. Celem było sprawdzenie, w jakich sytuacjach są najbardziej skłonne do ataku. Wężom nic się nie stało - w przeciwieństwie do samego badacza.

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Źródło:
Science, dw.com, ADW

Nie żyje 23-letni wspinacz, poszukiwany przez kilka dni po tym, jak zaginął w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych - poinformowały władze Parku Narodowego Gór Skalistych. W dniu, w którym wysłał ostatnią wiadomość, przez park przeszły silne burze. Wstępne dochodzenie wykazało, że mężczyzna "spadł z dużej wysokości".

Burza zaskoczyła go w górach, 23-latek "spadł z dużej wysokości"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Kulminacja fali powodziowej przetacza się przez zachodnie Niemcy. W powodziach zginęła co najmniej jedna osoba. Na rozwój sytuacji z niepokojem czekają mieszkańcy Saary i Nadrenii-Palatynatu, gdzie w kolejnych dniach spodziewane są dalsze ulewy.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Źródło:
tagesschau.de, RTL, SWR

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada, burze pyłowe i podmuchy wiatru sięgające powyżej 130 kilometrów na godzinę - takie zjawiska pojawiły się w niedzielę nad stanem Kansas. Gwałtowna aura spowodowała poważne przerwy w dostawie prądu.

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Źródło:
Reuters, KWCH

Śliniki luzytańskie mogą stanowić zagrożenie dla populacji wilków. Chociaż te inwazyjne ślimaki wyglądają niegroźnie, są wektorami wielu groźnych patogenów. Nie przepadają za nimi również rolnicy.

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, GDOŚ, WCVM

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de