Silne trzęsienie ziemi. Ewakuacja mieszkańców zagrożonych terenów

[object Object]
15 lat trzęsień ziemiNOAA Science On a Sphere
wideo 2/12

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 nawiedziło w środę obszar u wschodnich wybrzeży Nowej Kaledonii na Pacyfiku. Początkowo wydano ostrzeżenie przed tsunami. Podmorskie wstrząsy nie spowodowały ani ofiar w ludziach, ani zniszczeń.

Epicentrum zlokalizowano w odległości 168 kilometrów na południowy wschód od miasta Tadine położonego na wyspie Mare w archipelagu Wysp Lojalności. Hipocentrum natomiast na głębokości 10 kilometrów.

Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 7,5. Początkowo informowano o magnitudzie 7,6. Następnie miało miejsce co najmniej sześć wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 5,6 do 6,6.

Ostrzeżenie przed tsunami

"Obserwacje i badania terenowe potwierdzają, że natężenie tsunami jest znacznie mniejsze i nie stanowi już większego zagrożenia dla ludności" - poinformowała obrona cywilna Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji.

Wcześniej centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC) wydało ostrzeżenie przed "niebezpiecznymi falami tsunami" wzdłuż wybrzeży Nowej Kaledonii i Vanuatu. Część ludności zagrożonych terenów w Nowej Kaledonii ewakuowała się - podaje AFP.

Władze wezwały mieszkańców przybrzeżnych terenów do przeniesienia się do miejsc oddalonych o ponad 300 metrów od brzegu, a jeżeli jest to możliwe, do miejsc położonych powyżej 12 metrów nad poziomem morza.

Lokalizacja trzęsienia ziemiUSGS

Autor: aw/rp / Źródło: USGS, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USGS

Pozostałe wiadomości