Leki można dostarczać do organizmu w "nanoklatkach" zbudowanych z fragmentów DNA. Taką technologię przyszłości opracowali badacze z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill.
Jak na swojej stronie internetowej poinformował montrealski McGill University, w eksperymentach użyto krótkich włókien DNA oraz molekuł lipidowych, które posłużyły jako swoisty klej do tworzenia biologicznych "klatek" w nanoskali, a więc o wielkości atomów i cząsteczek. Nanometr to jedna milionowa część milimetra.
Specjalne struktury
Zdaniem naukowców z McGill, możliwość tworzenia takich struktur przyniesie nowe sposoby dostarczania leków do organizmu. Można bowiem tak konstruować "nanoklatki", by otwierały się one tylko w obecności określonych sekwencji kwasów nukleinowych, a więc tych struktur, które przechowują informację genetyczną (jak DNA).
Naukowcy uważają, że można więc będzie zaprojektować klatki z włókien DNA, które uwolnią lecznicze substancję w obecności np. komórek rakowych. Taka konstrukcja metody dostarczania leków ma według nich wiele zalet - kształt "nanoklatki" może być precyzyjnie opracowany, a sama klatka jest biodegradowalna.
Uda się leczyć raka?
Montrealscy badacze w swoich wcześniejszych próbach już udowodnili, że biologiczne nanoklatki można zamykać i otwierać - do tych eksperymentów użyto cząsteczek złota jako ładunku dostarczanego w opakowaniu z DNA.
Profesor Hanadi Sleiman i grupa naukowców z McGill prowadzą obecnie próby wykorzystania technologii nanoklatek z DNA w leczeniu białaczki i raka prostaty.
Artykuł opisujący badania grupy profesor Sleiman ukazał się właśnie w "Nature Chemistry".
Autor: pk/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock