Pszczoła – charakterystyka gatunków występujących w Polsce

[object Object]
Dlaczego pszczoły są nam potrzebnetvn24
wideo 2/9

Pszczoła miodna (Apis mellifera) to owad, o którym słyszał każdy. Ten gatunek nazywany jest społecznym, jednak nie wszystkie pszczoły wykształciły socjalny tryb życia. W przyrodzie występują również gatunki pasożytnicze, takie jak koczownice (Nomada), które nie budują własnych gniazd oraz pszczoły samotnice, np. pszczoła murarka (Osmia) samotnie wychowująca swoje potomstwo.

Pszczoły dzielą się na gatunki społeczne, samotne i pasożytnicze.

Pszczoły miodne żyją w rodzinach, które tworzą: królowa-matka, robotnice i trutnie.

Królowa pszczół może składać dziennie nawet 2,5 tysiąca jaj, a w ciągu jednego sezonu ponad 100 tysięcy.

Truteń ma za zadanie unasiennić królową, a gdy to zrobi, umiera z powodu utraty żądła.

Pszczoły mogą użądlić tylko raz, a ich jad jest niebezpieczny dla osób na niego uczulonych.

Pszczoła miodna – charakterystyka i struktura społeczna

Pszczoła miodna waży około 100 mg, a jej długość wynosi zazwyczaj od 1,3 do 1,5 cm. Jak wygląda pszczoła? Posiada trzy pary odnóży, z których trzecia służy do przenoszenia pyłku. Skrzydła pszczoły są błoniaste i przezroczyste, jej tułów natomiast jest owalny, pokryty małymi włoskami w kolorze brunatno-żółtym. Oczy pszczoły zbudowane są z ommatidiów, czyli tysięcy drobnych oczek. Tylna część ciała pszczoły to odwłok, na którego zakończeniu znajduje się aparat żądłowy.

Struktura społeczna pszczół, czyli rój pszczeli, dzieli się na trzy poziomy:

1. Królowa-matka

Jedyna samica, która składa jaja w danej społeczności, co jest jej głównym zadaniem. Królowa pszczół w jednym gnieździe może być tylko jedna i tylko jeden raz w swoim życiu zostaje zapłodniona (matka pszczela kopuluje raz w życiu w trakcie lotu godowego, odbywającego się 5-8 dnia od osiągnięcia dorosłej formy; jej zbiornik nasienny musi zostać napełniony nasieniem – w tym procesie bierze udział wiele trutni). Matka pszczela jest w stanie złożyć dziennie nawet 2500 jaj, z których rozwinąć się mogą żeńskie osobniki (robotnice oraz inne królowe, które założą własne gniazda) wykluwające się z zapłodnionych jaj i męskie z jaj niezapłodnionych, czyli trutnie. W ciągu jednego sezonu samica może złożyć ponad 100 tys. jaj. Królowa pszczół może żyć nawet kilka lat.

2. Robotnice

W ulu przebywa zazwyczaj około 50 tys. robotnic, które są posłuszne królowej. Te z pszczół robotnic, które urodziły się przed zimą mogą przeżyć w gnieździe kilka miesięcy, natomiast te urodzone latem żyją około 20 dni. Robotnice mają wiele obowiązków, do których należy m.in. pielęgnacja larw, zbieranie pokarmu, ochrona wejścia do ula czy budowa plastrów. Życie robotnicy podzielone jest na dwa etapy: w pierwszym jest pszczołą miodną ulową, gdzie zajmuje się pielęgnacją dojrzewających larw i pracami porządkowymi w gnieździe, natomiast w drugim etapie staje się pszczołą lotną i jej głównym zadaniem jest zbieranie pokarmu. Robotnica lotna może pracować nawet pięć godzin i odlatywać od ula na odległość 5 kilometrów.

3. Trutnie

Każdy truteń ma za zadanie unasiennić, czyli zapłodnić królową. Przed okresem godowym trutnie nie pełnią żadnych funkcji społecznych. Te trutnie, które zaplemnią królową, giną, a pozostałe pomagają ocieplić gniazdo. Późną jesienią trutnie są przepędzane z gniazda i w niedługim czasie umierają przez niskie temperatury oraz brak pożywienia. Średnia długość życia trutnia, który nie dostał się do królowej, by ją unasiennić, wynosi 50 dni.

Pszczoła samotnica – opis i przykłady

Pszczoły samotnice, znane też jako pszczoły samotne, samodzielnie zakładają gniazda i wychowują swoje potomstwo. Co ciekawe, większość gatunków pszczół to samotnice, a w Polsce występują m.in.:

- pszczoła murarka (Osmia),

- pszczoła smuklik (Halictus),

- pszczoła zadrzechnia (Xylocopa),

- pszczoła makatka (Anthidium),

- pszczoła miesierka (Megachile).

Pszczoły samotnice dzielą się na osobniki kopiące gniazda w ziemi, np. miesierki oraz poszukujące gotowych norek lub szczelin, np. murarki. Mimo że pszczoły te żyją samotnie, często bytują w koloniach i nie unikają towarzystwa innych matek. Co więcej, rzadko dochodzi do konfliktów i w przeciwieństwie do pszczół miodnych, pszczoły samotnice nie żądlą w obronie swoich gniazd.

Inne, często spotykane w Polsce gatunki pszczołowate

Pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń. Jak je rozpoznać (PAP/DPA)PAP/DPA

Do rodziny pszczołowatych należy wiele owadów. Szacuje się, że gatunków w tej rodzinie może być ponad 5800. Poza wspomnianymi już pszczołami miodnymi i samotnicami, w Polsce spotkać można ponad 450 gatunków z rodziny pszczołowatych, do których należą m.in.:

- trzmiel (Bombus) – np. trzmiel ziemny (Bombus terrestris), trzmiel gajowy (Bombus lucorum), trzmiel ogrodowy (Bombus hortorum), trzmiel łąkowy (Bombus pratorum), - trzmielec, brzmik (Psithyrus) – np. trzmielec ziemny (Psithyrus vestalis), trzmielec czarny (Psithyrus rupestris), - pszczoły zadrzechniowate (Xylocopinae) – np. zadrzechnia fioletowa, zwana też czarną pszczołą (Xylocopa violacea), rożyca błękitnawa (Ceratina cyanea), - pszczoły koczownicowate (Nomadinae) – np. podsobki (Biastini), trutnicuwki (Ammobatoidini).

Hodowla pszczół

Hodowlą pszczół można zajmować się na dwa sposoby. Najpopularniejszą metodą jest zakładanie pasieki, czyli uprawianie pszczelarstwa. W tym przypadku hodowla dotyczy pszczół miodnych, dla których rozstawia się ule tworzące pasiekę. Pasieka natomiast może być stacjonarna lub wędrowna – w zależności o tego, jaki miód pszczelarz chce uzyskać.

Można hodować również pszczoły samotnice, np. murarki ogrodowe, którym do stworzenia gniazda wystarczy kawałek trzciny lub kory. Pszczoły samotne hoduje się głównie w celu efektywniejszego zapylania kwiatów, które staje się takie, gdy zapylaczami jest kilka gatunków pszczół.

Z jednego ula, czyli od jednej pszczelej rodziny, można uzyskać około 8-10 kg miodu i kilogram wosku.

Czy użądlenie pszczoły jest groźne?

Użądlenie pszczoły jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które są uczulone na jad tego owada, gdyż może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Osoby, które nie są alergikami powinny zgłosić się na pogotowie w przypadku użądlenia przez pszczołę w okolice nosa, gardła, szyi lub jamy ustnej, ponieważ opuchlizna pojawiająca się często po użądleniu przez pszczołę może spowodować trudności z oddychaniem.

Pszczoła a osa - różnice

Różnic między tymi dwoma owadami jest naprawdę dużo. Najistotniejszą jest fakt, że pszczoła może użądlić tylko raz (po czym traci żądło i ginie), natomiast osa może zrobić to wielokrotnie, co sprawia, że jest bardziej agresywna. Kolejną różnicą między pszczołą a osą jest ich wygląd. Osa jest nieco dłuższa i smuklejsza, a jej ciało nie jest tak bardzo owłosione, jak w przypadku pszczoły. Pszczoły są również ciemniejsze od os i mają mniej wyraźne przewężenie między tułowiem a odwłokiem (stąd określenie „talia osy”). Ostatnią, główną różnicą między pszczołami a osami jest to, że osy nie zbierają nektaru z kwiatów, a co za tym idzie, nie wytwarzają miodu.

Autor: aw / Źródło: „Atlas pospolitych gatunków pszczół Polski”, Mikołaj Borański, Dariusz Teper

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piątek przywitał niektórych mieszkańców Polski śniegiem. Biało zrobiło się między innymi na Mazowszu, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Śląsku i Dolnym Śląsku.

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W piątek od samego rana sypie śnieg. W wielu regionach Polski zrobiło się biało. Przed godziną 10 najintensywniej padało na południu kraju.

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą zamarzać na drogach i chodnikach, tworząc niebezpieczną warstwę lodu. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Miejscami powieje też silny wiatr. Alarmy obowiązują w prawie całym kraju.

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7