Pszczoła – charakterystyka gatunków występujących w Polsce

[object Object]
Dlaczego pszczoły są nam potrzebnetvn24
wideo 2/9

Pszczoła miodna (Apis mellifera) to owad, o którym słyszał każdy. Ten gatunek nazywany jest społecznym, jednak nie wszystkie pszczoły wykształciły socjalny tryb życia. W przyrodzie występują również gatunki pasożytnicze, takie jak koczownice (Nomada), które nie budują własnych gniazd oraz pszczoły samotnice, np. pszczoła murarka (Osmia) samotnie wychowująca swoje potomstwo.

Pszczoły dzielą się na gatunki społeczne, samotne i pasożytnicze.

Pszczoły miodne żyją w rodzinach, które tworzą: królowa-matka, robotnice i trutnie.

Królowa pszczół może składać dziennie nawet 2,5 tysiąca jaj, a w ciągu jednego sezonu ponad 100 tysięcy.

Truteń ma za zadanie unasiennić królową, a gdy to zrobi, umiera z powodu utraty żądła.

Pszczoły mogą użądlić tylko raz, a ich jad jest niebezpieczny dla osób na niego uczulonych.

Pszczoła miodna – charakterystyka i struktura społeczna

Pszczoła miodna waży około 100 mg, a jej długość wynosi zazwyczaj od 1,3 do 1,5 cm. Jak wygląda pszczoła? Posiada trzy pary odnóży, z których trzecia służy do przenoszenia pyłku. Skrzydła pszczoły są błoniaste i przezroczyste, jej tułów natomiast jest owalny, pokryty małymi włoskami w kolorze brunatno-żółtym. Oczy pszczoły zbudowane są z ommatidiów, czyli tysięcy drobnych oczek. Tylna część ciała pszczoły to odwłok, na którego zakończeniu znajduje się aparat żądłowy.

Struktura społeczna pszczół, czyli rój pszczeli, dzieli się na trzy poziomy:

1. Królowa-matka

Jedyna samica, która składa jaja w danej społeczności, co jest jej głównym zadaniem. Królowa pszczół w jednym gnieździe może być tylko jedna i tylko jeden raz w swoim życiu zostaje zapłodniona (matka pszczela kopuluje raz w życiu w trakcie lotu godowego, odbywającego się 5-8 dnia od osiągnięcia dorosłej formy; jej zbiornik nasienny musi zostać napełniony nasieniem – w tym procesie bierze udział wiele trutni). Matka pszczela jest w stanie złożyć dziennie nawet 2500 jaj, z których rozwinąć się mogą żeńskie osobniki (robotnice oraz inne królowe, które założą własne gniazda) wykluwające się z zapłodnionych jaj i męskie z jaj niezapłodnionych, czyli trutnie. W ciągu jednego sezonu samica może złożyć ponad 100 tys. jaj. Królowa pszczół może żyć nawet kilka lat.

2. Robotnice

W ulu przebywa zazwyczaj około 50 tys. robotnic, które są posłuszne królowej. Te z pszczół robotnic, które urodziły się przed zimą mogą przeżyć w gnieździe kilka miesięcy, natomiast te urodzone latem żyją około 20 dni. Robotnice mają wiele obowiązków, do których należy m.in. pielęgnacja larw, zbieranie pokarmu, ochrona wejścia do ula czy budowa plastrów. Życie robotnicy podzielone jest na dwa etapy: w pierwszym jest pszczołą miodną ulową, gdzie zajmuje się pielęgnacją dojrzewających larw i pracami porządkowymi w gnieździe, natomiast w drugim etapie staje się pszczołą lotną i jej głównym zadaniem jest zbieranie pokarmu. Robotnica lotna może pracować nawet pięć godzin i odlatywać od ula na odległość 5 kilometrów.

3. Trutnie

Każdy truteń ma za zadanie unasiennić, czyli zapłodnić królową. Przed okresem godowym trutnie nie pełnią żadnych funkcji społecznych. Te trutnie, które zaplemnią królową, giną, a pozostałe pomagają ocieplić gniazdo. Późną jesienią trutnie są przepędzane z gniazda i w niedługim czasie umierają przez niskie temperatury oraz brak pożywienia. Średnia długość życia trutnia, który nie dostał się do królowej, by ją unasiennić, wynosi 50 dni.

Pszczoła samotnica – opis i przykłady

Pszczoły samotnice, znane też jako pszczoły samotne, samodzielnie zakładają gniazda i wychowują swoje potomstwo. Co ciekawe, większość gatunków pszczół to samotnice, a w Polsce występują m.in.:

- pszczoła murarka (Osmia),

- pszczoła smuklik (Halictus),

- pszczoła zadrzechnia (Xylocopa),

- pszczoła makatka (Anthidium),

- pszczoła miesierka (Megachile).

Pszczoły samotnice dzielą się na osobniki kopiące gniazda w ziemi, np. miesierki oraz poszukujące gotowych norek lub szczelin, np. murarki. Mimo że pszczoły te żyją samotnie, często bytują w koloniach i nie unikają towarzystwa innych matek. Co więcej, rzadko dochodzi do konfliktów i w przeciwieństwie do pszczół miodnych, pszczoły samotnice nie żądlą w obronie swoich gniazd.

Inne, często spotykane w Polsce gatunki pszczołowate

Pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń. Jak je rozpoznać (PAP/DPA)PAP/DPA

Do rodziny pszczołowatych należy wiele owadów. Szacuje się, że gatunków w tej rodzinie może być ponad 5800. Poza wspomnianymi już pszczołami miodnymi i samotnicami, w Polsce spotkać można ponad 450 gatunków z rodziny pszczołowatych, do których należą m.in.:

- trzmiel (Bombus) – np. trzmiel ziemny (Bombus terrestris), trzmiel gajowy (Bombus lucorum), trzmiel ogrodowy (Bombus hortorum), trzmiel łąkowy (Bombus pratorum), - trzmielec, brzmik (Psithyrus) – np. trzmielec ziemny (Psithyrus vestalis), trzmielec czarny (Psithyrus rupestris), - pszczoły zadrzechniowate (Xylocopinae) – np. zadrzechnia fioletowa, zwana też czarną pszczołą (Xylocopa violacea), rożyca błękitnawa (Ceratina cyanea), - pszczoły koczownicowate (Nomadinae) – np. podsobki (Biastini), trutnicuwki (Ammobatoidini).

Hodowla pszczół

Hodowlą pszczół można zajmować się na dwa sposoby. Najpopularniejszą metodą jest zakładanie pasieki, czyli uprawianie pszczelarstwa. W tym przypadku hodowla dotyczy pszczół miodnych, dla których rozstawia się ule tworzące pasiekę. Pasieka natomiast może być stacjonarna lub wędrowna – w zależności o tego, jaki miód pszczelarz chce uzyskać.

Można hodować również pszczoły samotnice, np. murarki ogrodowe, którym do stworzenia gniazda wystarczy kawałek trzciny lub kory. Pszczoły samotne hoduje się głównie w celu efektywniejszego zapylania kwiatów, które staje się takie, gdy zapylaczami jest kilka gatunków pszczół.

Z jednego ula, czyli od jednej pszczelej rodziny, można uzyskać około 8-10 kg miodu i kilogram wosku.

Czy użądlenie pszczoły jest groźne?

Użądlenie pszczoły jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które są uczulone na jad tego owada, gdyż może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Osoby, które nie są alergikami powinny zgłosić się na pogotowie w przypadku użądlenia przez pszczołę w okolice nosa, gardła, szyi lub jamy ustnej, ponieważ opuchlizna pojawiająca się często po użądleniu przez pszczołę może spowodować trudności z oddychaniem.

Pszczoła a osa - różnice

Różnic między tymi dwoma owadami jest naprawdę dużo. Najistotniejszą jest fakt, że pszczoła może użądlić tylko raz (po czym traci żądło i ginie), natomiast osa może zrobić to wielokrotnie, co sprawia, że jest bardziej agresywna. Kolejną różnicą między pszczołą a osą jest ich wygląd. Osa jest nieco dłuższa i smuklejsza, a jej ciało nie jest tak bardzo owłosione, jak w przypadku pszczoły. Pszczoły są również ciemniejsze od os i mają mniej wyraźne przewężenie między tułowiem a odwłokiem (stąd określenie „talia osy”). Ostatnią, główną różnicą między pszczołami a osami jest to, że osy nie zbierają nektaru z kwiatów, a co za tym idzie, nie wytwarzają miodu.

Autor: aw / Źródło: „Atlas pospolitych gatunków pszczół Polski”, Mikołaj Borański, Dariusz Teper

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr