Najnowsze

Przed nami tropikalna noc. Alarmy najwyższego stopnia przed upałem

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 20.06
Prognoza pogody na niedzielę 20.06tvnmeteo.pl
wideo 2/16

Noc z soboty na niedzielę będzie tropikalna. - To warunki, w których organizm słabiej się regeneruje - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązują ostrzeżenia przed burzami i upałem.

W nocy z soboty na niedzielę w zachodniej części kraju temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni. - W centrum będzie co najmniej 18 stopni, jedynie na wschodzie kraju będzie chłodniej, około 14 stopni - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zwrócił uwagę, że temperatura 18 stopni Celsjusza jest "graniczną" i znacznie utrudnia regenerację organizmu.

- Warto zadbać o komfort nocnego wypoczynku i, jeżeli jest to możliwe, spać w pomieszczeniach o ekspozycji północnej, bo mniej się nagrzewają - dodał.

Ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, przed upałem dla województwa lubuskiego.

Temperatura maksymalna w piątek wyniesie do 32-34 stopni Celsjusza, w sobotę oraz niedzielę do 33-35 st. C, a w poniedziałek od 30-33 st. C. Temperatura minimalna w nocy sięgnie do 18-21 st. C.

Alerty stracą ważność o godzinie 21 w poniedziałek.

CZYTAJ: JAK NIE DAĆ SIĘ FALI UPAŁÓW? O TYCH ZASADACH WARTO PAMIĘTAĆ

Ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia

Na przeważającym terenie kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Wydano je dla województw:

- opolskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- podlaskiego, gdzie ważne będą do godz. 22 we wtorek;

- dolnośląskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- zachodniopomorskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- wielkopolskiego, gdzie będą ważne do godz. 19 w poniedziałek;

- mazowieckiego (z wyłączeniem powiatów na wschodzie regionu), gdzie będą ważne do godz. 20 we wtorek;

- warmińsko-mazurskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 we wtorek;

- pomorskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- kujawsko-pomorskiego, gdzie będą ważne do godz. 20 w poniedziałek;

- łódzkiego, gdzie będą ważne do godz. 19 we wtorek;

- świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego (z wyłączeniem powiatu tatrzańskiego), gdzie będą ważne do godz. 18 we wtorek.

Termometry w ciągu dnia pokażą maksymalnie od 29 do 34 st. C, a nocą minimalnie od 16 do 21 st. C.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia

Alarmy najniższego stopnia IMGW wydał dla województw:

- lubelskiego;

- mazowieckiego, (dla powiatów położonych na wschodzie regionu);

- podkarpackiego.

Temperatura maksymalna wyniesie od 30 do 31 st. C. Temperatura minimalna w nocy osiągnie od 15 do 17 st. C. Alarmy ważne będą do godz. 20 we wtorek.

BURZE

Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed burzami w woj. zachodniopomorskim (zachodnich powiatach) i lubuskim (w północnych powiatach).

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 10 do 20 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 30 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę.

Alerty ważne będą do północy.

Jak przetrwać upały (RCB)RCB

"Upały rozgościły się na dobre w całym kraju. (...) Śledźmy ostrzeżenia oraz dbajmy o siebie i innych w tym upalnym czasie" – apeluje IMGW w mediach społecznościowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?

Według definicji IMGW ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Jak brzmi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Pierwsza pomoc: udar cieplny (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: ps / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW

Pozostałe wiadomości