Pożary na Gran Canarii. Spłonęły tysiące hektarów lasu

[object Object]
Pożar w lesie pod WarszawąTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/20

Na popularnej wśród turystów hiszpańskiej wyspie Gran Canaria z powodu pożaru lasów ewakuowano już około dziewięciu tysięcy osób. Teren dotknięty żywiołem jest trudno dostępny, stąd w akcji gaszenia biorą udział między innymi śmigłowce i samoloty gaśnicze.

W niedzielę informowaliśmy, że pożar na hiszpańskiej wyspie objął ponad 400 hektarów lasów, a ewakuowanych było 2000 osób. Według najnowszych danych spłonęło ponad 6000 hektarów, a władze ewakuowały już około dziewięć tysięcy osób. Według służb ratunkowych zagrożeni pożarami są głównie mieszkańcy północnej części wyspy.

Władze poinformowały w poniedziałek, że pożar dostał się w okolice rezerwatu przyrody Tamabada. Dodatkowo ogień dosięgnął również terenów górskich.

Ewakuowani spędzili noc w sześciu ośrodkach przygotowanych przez regionalną obronę cywilną.

- Sytuacja jest bardzo poważna. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. W chwili obecnej nie występują przesłanki, aby twierdzić, że żywioł zostanie szybko opanowany - poinformowała w komunikacie regionalna straż pożarna.

Płomienie sięgają nawet 50 metrów.

Spłonęły tysiące hektarów lasów

Pożar wybuchł w sobotę wieczorem w pobliżu miejscowości Valleseco w prowincji Las Palmas.

Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura i porywisty wiatr. Władze podały, że z pożarem walczy ponad 700 strażaków, a także 16 samolotów i śmigłowców gaśniczych.

Przedstawiciele obrony cywilnej Wysp Kanaryjskich przyznali, że prowadzona w nocy z niedzieli na poniedziałek akcja gaszenia ognia okazała się nieskuteczna, pomimo iż brało w niej udział 400 strażaków i panowały stosunkowo korzystne warunki atmosferyczne. - Wraz z postępowaniem żywiołu nad ranem konieczna była ewakuacja kolejnych osób z miejscowości Valleseco, Saucillo, Galdar, Piletas oraz Troya - poinformowały służby ratunkowe.

Pożary lasów trapią prowincję Las Palmas od kilku tygodni. Przed tygodniem władze podały, że na Gran Canarii spłonęło około tysiąca hektarów lasów i zarządzono ewakuację prawie tysiąca osób - mieszkańców trzech gmin.

W Hiszpanii, która zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby turystów, co roku dochodzi do wielu pożarów lasów, co ma związek z suchym klimatem w tym kraju.

Autor: anw/rp / Źródło: Reuters, Enex

Pozostałe wiadomości