Połamane drzewa, brak prądu, paraliż komunikacyjny. Dorian dotarł do Kanady


W sobotę mieszkańcy atlantyckich wybrzeży Kanady doświadczyli ogromnej siły Doriana, który z huraganu przemienił się w cyklon posttropikalny. Jego porywy wiatru łamały drzewa i przewracały urządzenia budowlane.

Dorian został już zdegradowany z kategorii huraganu na cyklon posttropikalny. Żywioł, który na Bahamach zabił co najmniej 43 osoby, w sobotę zaatakował atlantyckie wybrzeża Kanady. Porywy wiatru osiągające do 150 kilometrów na godzinę łamały drzewa, zrywały linie energetyczne i dezorganizowały komunikację.

Dotychczas nie pojawiły się informacje o ofiarach z Kanady.

Obawy Kanadyjczyków

Dorian przewrócił między innymi dźwig budowlany w śródmieściu Halifaxu, stolicy prowincji Nowa Szkocja, w której ponad 300 tysięcy mieszkańców zostało pozbawionych prądu.

Lokalne władze wezwały wszystkie osoby zamieszkałe w pobliżu wybrzeży, aby zapobiegawczo ewakuowały się w głąb lądu.

Oko dawnego huraganu przeszło nad rejonem Halifaxu około godziny 18 czasu lokalnego (godz. 24 czasu polskiego).

- Trochę się obawiamy, widzimy te wszystkie drzewa, które falują wokół - powiedziała 32-letnia Danielle Horne, która mieszka na ósmym piętrze w Halifaxie.

Wsparcie rządu

Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego i ds. sytuacji nadzwyczajnych Ralph Goodale poinformował, że rząd skieruje wojsko do pomocy w usuwaniu skutków ataku dawnego huraganu.

- Bezpieczeństwo Kanadyjczyków jest naszym priorytetem i jesteśmy gotowi pomóc atlantyckim regionom kraju dotkniętych tym niebezpieczeństwem- stwierdził premier Kanady Justin Trudeau.

Groźny żywioł

Według prognoz Dorian ma posuwać się dalej na północ w kierunku Wyspy Księcia Edwarda, a w niedzielę ma osiągnąć Nową Fundlandię.

Prognozowana trasa cyklonu posttropikalnego Dorian (NHC)NHC

Wcześniej Dorian spustoszył Bahamy będąc huraganem piątej - najwyższej - kategorii w skali Saffira-Simpsona z szybkością wiatru dochodzącą do 350 km/h. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych wynosi 43 osoby, ale władze obawiają się, że będzie znacznie wyższa po tym, jak opadną wody powodziowe.

Fale sztormowe osiągały na Bahamach wysokość ponad 7 metrów. Żywioł spowodował olbrzymie powodzie. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów.

Autor: kw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości