Najnowsze

Podglądaj i podsłuchuj najsłynniejsze rybołowy w Polsce

Najnowsze

Lasy Państwowe, Polskie Sieci ElektroenergetycznePo raz kolejny możemy oglądać rybołowy

Po raz trzeci mamy szansę obserwować rybołowy z Nadleśnictwa Lipka. Transmisja na żywo przyciąga co roku wielu internautów. W tym roku drapieżniki będzie można także usłyszeć.

Ruszyła już trzeci sezon rybołowów online. To transmisja na żywo prosto z gniazda drapieżników, które mieszkają na słupie wysokiego napięcia, zlokalizowanym w Nadleśnictwie Lipka (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile). Podglądanie ptaków jest możliwe dzięki zainstalowanej niedaleko gniazda kamerze. Transmisję na żywo możecie oglądać tutaj.

Podsłuchiwanie rybołowów

W tym roku oprócz obrazu, internauci mogą także posłuchać słynnej pary rybołowów - Szuwarka i RoSzponki i być jeszcze bliżej drapieżników. Poza tym, nie będzie można narzekać na nudę. Ptaki co roku wychowują pisklęta, które przyciągają wielu internautów przed ekrany. Młode głośno upominają się o pożywienie, a rodzice starają się jak mogą by zapewnić im należytą opiekę. Pisklęta potrzebują bardzo dużo jedzenia, są więc intensywnie karmione. Podczas okresu lęgowego rybołowy mogą złowić nawet 140 kg ryb.

Wiele atrakcji

Kiedy młode drapieżniki nieco podrosną, będą uczyć się latać. Pierwsze próby nastąpią na przełomie czerwca i lipca, czyli po ok. siedmiu tygodniach od wyklucia. Gniazdo opuszczą dopiero pod koniec lipca. Ptaki będą wracać do niego coraz rzadziej, ale wciąż pozostaną niedaleko rodziców.

Rybołowy osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 3-4 lat, a w młodym wieku oddalają się od gniazda nawet na ok. 200 km. RoSzponka wykluła się w Niemczech w 2000 roku.

Projekt transmisji na żywo z gniazda drapieżników rozpoczął się w 2014 roku, dzięki Lasom Państwowym i Polskim Sieciom Elektroenergetycznych. Codziennie życie ptaków obserwowało kilka tysięcy osób, a na Facebooku Szuwarek i RoSzponka mają już ponad 4 tys. fanów.

Jedynie ok. 30 par

Według danych z Komitetu Ochrony Orłów, w Polsce gniazduje ok. 30 par rybołowów. Dla porównania, w Niemczech takich par jest ok. 600. Tak duża różnica wynika z tego, że ptaki te bardzo długo były uznawane za szkodniki i często były zwalczane.

Zaobserwowano, że połowa polskich rybołowów przystępuje do lęgu właśnie w sztucznych gniazdach. Zakładane są głównie na wysokich, samotnych drzewach, ale także na słupach energetycznych. Szuwarek i RoSzponka mieszkają w gnieździe na platformie na słupie energetycznym. Na początku tego roku sztuczne platformy zamontowano także w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu: Konstantynowo i Babki.

Nie jest to jedyna akcja podglądania zwierząt na żywo. Można było już podziwiać m.in. żubry, a także bieliki. Monitorowane gniazdo znajduje się W Dobrocinie.

Transmisja z gniazda. Małe bieliki mają już imiona
Transmisja z gniazda. Małe bieliki mają już imionaLasy Państwowe / Bieliki Online

Autor: zupi/map / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe, Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Pozostałe wiadomości