Pod bazą na Alasce pęka lód. Problem US Navy przez topnienie lodów Arktyki

27 lat w minutę. Jak kurczyła się pokrywa lodowa Arktyki
27 lat w minutę. Jak kurczyła się pokrywa lodowa Arktyki
NOAA
NOAA27 lat w minutę. Jak kurczyła się pokrywa lodowa Arktyki

Pod obozem U.S. Navy pęka lód, zmuszając dowództwo do odwołania tegorocznej edycji manewrów na łodziach podwodnych lub do przeniesienia bazy, którą stanowi obóz Ice Camp Nautilus. Zagrożenie życia marynarzy jest wynikiem błędnego obliczenia tempa zanikania pokrywy lodowej okalającej północne wybrzeże Alaski.

Należący do amerykańskiej marynarki wojennej obóz Ice Camp Nautilus położony jest nieopodal miejscowości Prudhoe w okręgu North Slope (Alaska), na wybrzeżu Morza Arktycznego. W "wiosce", na którą składa się kilka budynków i namiotów postawionych na lodzie, marynarze zatrzymali się, by wziąć udział w szkoleniu Ice Exercise 2014.

W jego trakcie żołnierze są szkoleni do służby na trzech typach łodzi podwodnych: pancernikach typu USS New Mexico (BB-40), okrętach podwodnych z napędem jądrowym USS Hampton (SSN-767) klasy Los Angeles oraz jednostki podwodne klasy Virginia, wybudowane przez przedsiębiorstwo Huntington Ingalls oraz korporację General Dynamics.

Lód pęka. Nie pierwszy raz

Podczas tegorocznej edycji zaobserwowano pęknięcia w pokrywie lodowej, zagrażające bezpieczeństwu szkolących się marynarzy. Ich pojawienie się stawia dowództwo przed decyzją o odwołaniu treningów lub przeniesieniu bazy. Pęknięcia pokrywy zagrażają życiu - osłabiony lód może nie wytrzymać obciążenia jakimi są zabudowania i obecność ludzi. Dowództwo nie wystosowało jeszcze oficjalnego komunikatu o podjętej decyzji. Nie jest to jednak pierwsza sytuacja, gdy stan lodu decyduje o ewentualnej budowie bazy.

Trzy lata temu analitycy zatrudnieni w Laboratoriach Arktycznych U.S. Navy zaobserwowali zanikanie pokrywy lodowej na terenie przeznaczonym pod obóz. To stało się wbrew ich przewidywaniom - szacowano, że pokrywa lodowa skuwająca wody Arktyki będzie zanikać w wolniejszym tempie.

Z powodu pęknięć szkolenia w 2012 i 2013 roku przeprowadzono bez wybudowania baz na lodzie. 2014 r., po raz pierwszy od 2011 r., postanowiono stworzyć obóz tymczasowy na zamarzniętych wodach.

Warto zaznaczyć, że postępujący rozpad pokrywy lodowej jest jednocześnie problemem dla wszystkich przyszłych edycji szkoleń, zaplanowanych aż do roku 2020.

Lata praktyki

Szkolenia w regionie arktycznym trwają od 56 lat. W ćwiczeniach i manewrach niejednokrotnie brały udział jednostki państw sojuszniczych i transportowych. Od roku 1958 roku amerykańska marynarka wojenna przeprowadziła łącznie 120 ćwiczeń na arktycznych wodach.

Pierwsze z nich odbyło się z wykorzystaniem "Nautilusa"- pierwszej na świecie jednostki podwodnej napędzanej energią z reakcji łańcuchowej przebiegającej w reaktorze atomowym.

Autor: mb/map / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości