Najnowsze

Po wakacjach czas na sprzątanie lasów

Najnowsze

W 2010 r. leśnicy zebrali 115 tys. m sześć. śmieci

Tylko w tym roku, do końca pierwszego tygodnia września, leśnicy uprzątnęli z lasów ponad 76 tys. sześć. śmieci. W najbliższych dniach będzie można im pomóc. Rusza kolejna edycja Sprzątania Świata, pod hasłem "Lasy to życie – chrońmy je".

Od 16 do 18 września szkoły, samorządy, firmy, organizacje pozarządowe i osoby prywatne będą zachęcane do uczestnictwa w lokalnych akcjach sprzątania na obszarze całej Polski, zwłaszcza na terenach leśnych. Organizatorzy 18. edycji akcji Sprzątanie Świata - Polska chcą włączyć się w ten sposób w obchody Międzynarodowego Roku Lasów ONZ.

Uczestnicy kampanii będą informowani o roli lasów w całym ekosystemie, ich wpływie na nasze życie i zagrożeniu, jakie stwarzają dla nich dzikie wysypiska śmieci.

Ważnymi wydarzeniami tej edycji będzie również ogólnopolska zbiórka elektroodpadów i niepotrzebnych telefonów komórkowych.

Sprzątanie po wakacjach

Akcja uprzątania śmieci z lasów potrwa od 12 do 23 września i obejmie tereny wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w kraju.

- Leśnicy chcą w tym okresie zintensyfikować sprzątanie lasów, tak by usunąć z nich śmieci, których przybyło wakacje w związku ze zwiększonym ruchem turystycznym i grzybobraniami - mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

20 milionów na sprzątanie

Co roku ok. 20 mln zł rząd przeznacza na sprzątanie lasów państwowych, zakup kontenerów i koszy na śmieci oraz działania edukacyjne (kampanie społeczne w mediach, ulotki, tablice, konkursy), uświadamiające jak szkodliwe dla przyrody i naszego wspólnego dobra jest zaśmiecanie lasów.

W 2010 r. leśnicy uprzątnęli z lasów ponad 115 tys. m sześć. śmieci. Straż Leśna wystawiła zaśmiecającym lasy 1146 mandatów na łączną kwotę ponad 873 tys. zł. Ostatnio wskaźnik wykrywalności, a tym samym skuteczność walki ze śmieciarzami, znacznie wzrósł, dzięki instalowaniu w Lasach Państwowych systemu monitoringu telewizyjnego.

Autor: xyz/ms / Źródło: lasy.gov.pl

Pozostałe wiadomości