Po burzach. Uszkodzone 5 tys. hektarów lasów

Po burzach. Uszkodzone 5 tys. hektarów lasów

Znane są już szkody jakie wyrządziła nawałnica, która 14 lipca przeszła nad lasami państwowymi w województwach mazowieckim i łódzkim. Leśnicy będą musieli usunąć tam połamane drzewa o masie ok. 30 tysięcy metrów sześciennych. Największe straty odnotowano w Nadleśnictwie Opoczno.

- Wiatr wyrządził szkody na powierzchni prawie 5 tysięcy hektarów. Leśnicy będą musieli całkowicie usunąć drzewa na 200 hektarach - podaje rzecznik lasów państwowych na stronie internetowej podsumowując szkody wyrządzone przez wiatr w Nadleśnictwie Opoczno.

Trzeba działać szybko

Wśród innych poszkodowanych przez nawałnice miejsc są leśnictwa Białaczów, Kowalów, Myślibórz i Sitowa. To właśnie tam ze względów bezpieczeństwa nadleśniczy wprowadził zakaz wstępu do lasów. Zaczną się tam teraz prace mające na celu usunięcie uszkodzonych drzew o masie ok. 30 tysięcy metrów sześciennych.

- Na powierzchniach leśnych dotkniętych klęską leśnicy prowadzą inwentaryzację uszkodzonych drzewostanów, która pozwoli na szybkie uprzątnięcie powalonych drzew. Chodzi o to, by nie dopuścić do masowego ataku drzew przez szkodniki ani do deprecjacji drewna - informuje rzecznik lasów państwowych.Milionowe stratyFala burz i nawałnic, która przeszła w ostatnich tygodniach nad Polską spowodowała ogromne straty. Kilka tysięcy gospodarstw zostało pozbawionych prądu, setki domów zostało zdewastowanych przez wiatr i przewracające się drzewa. Szkody wyrządzone przez burze wyceniono, jak na razie na ponad 1,5 miliona złotych.

Autor: xyz/ms / Źródło: lasy.gov.pl

Pozostałe wiadomości