Pioruny zabijają, bo ciało człowieka jest lepszym przewodnikiem niż powietrze

Naukowiec o uderzeniu pioruna w człowieka
Naukowiec o uderzeniu pioruna w człowieka
tvn24
Naukowiec o uderzeniu pioruna w człowiekatvn24

Wyładowania atmosferyczne są wyjątkowo groźne dla ludzi. - Ciało człowieka jest lepszym przewodnikiem niż powietrze - tłumaczył naukowiec, który opowiedział jak powstają pioruny. Ratownik medyczny zaznaczył, że "działania i reakcja świadków wypadku decydują o rokowaniu stanu poszkodowanego". Ratując człowieka, warto skorzystać z dostępnego w miejscach publicznych defibrylatora.

Gwałtowne burze, jakie powstają w ostatnich dniach w Polsce oraz innych krajach Europy, doprowadzają do tragicznych wydarzeń. Niektóre są związane z powodziami, na skutek ulewnych deszczy, a inne w wyniku rażenia piorunem. Powódź w Niemczech zabiał trzy osoby. W weekend w polskich górach zgięło dwoje turystów od uderzenia pioruna, w Niemczech błyskawica raziła 35 osób, a we Francji w Paryżu 11.

Powiedzenie "jak grom z jasnego nieba" powinniśmy wziąć sobie do serca. Błyskawica może nas trafić, zanim dotrze burza.

- Dużo osób myśli, że jak widzi burze na horyzoncie to jeszcze ma te dwie, trzy minuty, bo jeszcze nie zaczęło padać, więc nic mu nie grozi - przyznał Radosław Wiater z Politechniki Białostockiej - Są sytuacje, kiedy świeci słońce, chmurę burzową widzimy w oddali i mimo tego dochodzi do wyładowania piorunowego. Wówczas ginie najwięcej osób, bo myślą, że jeszcze zdążą uciec przed burzą - dodał.

Błyskawica krok po kroku

Burza i pioruny wywołują bojaźń wśród ludzi. Naukowiec z białostockiej uczelni wyjaśnił czym dokładnie jest błyskawica i jak powstaje.

- Piorun powstaje w wyniku ładowania się cząstek lodu, które znajdują się w chmurze. One się ścierają ze sobą, dzięki czemu powstaje ładunek elektryczny, który tworzy wyładowanie piorunowe. Piorun rozwija się od chmury do ziemi skokami około 20-60 metrowymi. Tuż nad samą ziemią na wysokości kilkudziesięciu metrów warunki decydują w jaki element uderzy. Szuka elementu o najprostszej drodze do ziemi, czyli drodze, która ma najmniejszą rezystancję - tłumaczył Radosław Wiater. W zależności od ukształtowania i zagospodarowania terenu, piorun może trafić w drzewo, budynek mieszkalny czy w osobę która stoi, jeśli jest najwyższym punktem w okolicy. - Ciało człowieka jest zdecydowanie lepszym przewodnikiem niż powietrze, więc jeśli piorun ma wybór, to wybierze przez człowieka - stwierdził Wiater.

Piorun uderza w najwyższy punk, a wychodzi z organizmu człowieka przy jego uziemieniu, czyli w miejscu styku naszego ciała z gruntem.

Pole rażenia, właściwy moment

Wiater wyjaśnił, że piorun nie wniknie do ziemi. Uderzy w coś i zacznie się rozpływać. Strefa rażenia stanowi około 25 metrów od miejsca trafienia wyładowania atmosferycznego.

- Różnica napięć między naszymi nogami, które stoją na ziemi jest tak duża, że możemy być ścięci z nóg, możemy ulec porażeniu prądem elektrycznym, lub skończy się to śmiercią - podał naukowiec.

Jakich obrażeń doznamy, zależy od jednej chwili, momentu, w którym znajduje się nasze serce.

- Ciało ludzkie nie jest całkowicie odporne na prąd elektryczny, nawet o tym najniższym natężeniu. Serce bije z częstotliwością około jedno uderzenie na sekundę. To czy osoba przeżyje czy nie zależy od tego kiedy została trafiona - tłumaczył Wiater.

Jeśli piorun dotknie ciała człowieka podczas uderzenia serca w danej części sekundy dochodzi do migotania komór sercowych i w konsekwencji do zatrzymania krążenia.

Na ratunek

Będąc świadkiem wypadku z udziałem wyładowania atmosferycznego, pomóż poszkodowanemu. Zadzwoń po karetkę i podejmij odpowiednie działania.

- Należy wezwać karetkę pogotowia, ponieważ jeśli nie wezwiemy odpowiednich służb to rokowania poszkodowanego spadają - stwierdził Marcin Borkowski, ratownik medyczny, Mistrz Europy w Ratownictwie Medycznym.

Podczas wezwania do osoby porażonej piorunem, ratownik medyczny musi się zmierzyć z trzema rzeczami.

- Po pierwsze pojawia się poparzenie w miejscach wejścia i wyjścia piorunu. Ponadto ofiara doznaje zaburzenia rytmu serca, oraz złamań kości podczas odrzucenia przez wyładowanie i uderzenie o ziemię - powiedział ratownik.

Jak pomóc osobie porażonej?

- Działania i reakcja świadków wypadku decydują o rokowaniu stanu poszkodowanego - powiedział Marcin Borkowski. Jeśli osobie niosącej pomoc nie zagraża niebezpieczeństwo, wpierw powinien on sprawdzić stan świadomości poszkodowanego. Potrząsnąć za ramię, odezwać się. Jeśli osoba nie reaguje, oddchylając głowę do tyłu i pochylając się uchem nad jego ustami, należy ocenić czy oddycha. Jeśli tak, nie potrzeba uciskać klatki piersiowej, ale zobaczyć gdzie została poparzona i założyć w tych miejscach opatrunek. Należy położyć tę osobę w pozycji bocznej, żeby się nie zakrztusiła.

- Jeśli osoba nie oddycha należy rozpocząć reanimację. Odsłonić klatkę piersiową i uciskać na jej środku w tempie 100-120 uciśnięć na minutę na głębokość 5-6 cm - poradził Borkowski.

Defibrylatory

W miejscach publicznych (m.in. na boiskach, polach golfowych, basenach) znajdują się automatyczne defibrylatory. Nie bójmy się sięgać po taki sprzęt, bo nie wiemy jak się go obsługuje. Zawiera on zdalną instrukcję głosową, która uruchamia się po naciśnięciu guzika.

- Jest to urządzenie które pomaga nam przywrócić serce do pracy. W środku są specjalne elektrody, które przypinamy do odsłoniętej klatki piersiowej - wyjaśnił Borkowski.

Oblicz odległość od burzy

Grzmoty i błyski nie idą ze sobą w parze. Najpierw widzimy jasny słup światła, a dopiero później dochodzi do nas grzmot od tej błyskawicy. Powoduje to, że jesteśmy w stanie obliczyć, jak daleko od nas doszło do wyładowania. Im krótszy odstęp czasu między wyładowaniem a grzmotem, tym bliżej nas on uderzył.

- Jeśli widzimy błysk powinniśmy zacząć liczyć. Jeśli słyszymy grzmot po dziesięciu sekundach z tego wniosek, że w odległości 3 km od nas doszło do wyładowania piorunowego - wyjaśnił Wiater.

Przed nami kolejny dzień z burzami. Mogą być tak samo groźne, jak w ostatnich godzinach. Zachowaj szczególną ostrożność. Sprawdź prognozę.

Zobacz całą rozmowę ze specjalistami:

Specjaliści o wyładowaniach atmosferycznych
Specjaliści o wyładowaniach atmosferycznychtvn24

Autor: AD/rp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Tuż przed weekendem w części kraju spodziewane są burze. W weekend gwałtowna aura zacznie obejmować swoim zasięgiem coraz większy obszar Polski.

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 02.05. Noc w całym kraju będzie pogodna, chociaż miejscami silniej powieje wiatr. Drugi dzień majówki również okaże się łaskawy pod względem aury. Spodziewane jest pogodne niebo, jedynie pod wieczór lokalnie przysłonięte przez chmury, jak również do 26 stopni Celsjusza na termometrach.

Pogoda na jutro - czwartek 02.05. Nocą silniej powieje, w dzień do 26 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 02.05. Nocą silniej powieje, w dzień do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

Pogoda w górach zawsze wymaga szczególnej ostrożności. Dobitnie pokazuje to nagranie schodzącej lawiny w rejonie Czarnego Stawu, przed którą uciekał turysta. W Tatrach wciąż obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Lawina goniła turystę pod Rysami. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters

Brazylijski stan Rio Grande do Sul nawiedziły ulewy. Nie żyje siedem osób, a 18 uznaje się za zaginione. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Ofiary śmiertelne i zaginieni po ulewach. Deszcz tak szybko nie odpuści

Źródło:
tvnmeteo.pl, scc10.com.br, sur24.com.ar

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express