Najnowsze

Peru tonie. "Miasta wyglądają jak po wojnie"

Najnowsze

W lawinie błota
Fakty TVNW lawinie błota

Sytuacja pogodowa w Peru jest dramatyczna. Deszcz cały czas pada, kraj w dużej części został zniszczony przez powodzie i lawiny błotne. Właśnie stamtąd wróciły Anita Werner i ekipa TVN Style. Zobacz materiał Faktów TVN.

Powodzie i lawiny błotne w Peru spowodowały już śmierć kilkudziesięciu osób. Niszczą wszystko, co napotkają - całe miasta i drogi. Aż trudno sobie wyobrazić, że tak to może wyglądać. A deszcz leje i leje. Właśnie stamtąd wróciły Anita Werner i ekipa TVN Style. Zobacz materiał Faktów TVN.

Lawiny błotne, ogromne zniszczenia

Drogi w Peru są niebezpieczne i nieprzejezdne. To największe opady deszczu od 20 lat. Przepełnione rzeki i lawiny błotne powodują wiele zniszczeń, są też dużym zagrożeniem dla życia ludzi.

- Cały czas schodziły lawiny błotne z kamieniami, zerwało główną drogę - powiedziała Małgorzata Łupina, dyrektor programowa TVN do spraw kanałów tematycznych. - Rzeka po prostu sobie tę drogę porwała, ludzie w panice, w różnych miejscach próbowali się przebić, żeby dotrzeć do domów. - dodała.

Setki tysięcy domów zostało zniszczonych. Ponad to zniszczone są drogi i mosty.

- Sytuacja była o tyle dramatyczna, że wszystko, co złego mogło się zdarzyć, działo się, po prostu. - powiedziała Anita Werner, dziennikarka Faktów TVN. - Z gór spadały kamienie, były lawiny kamieni, były lawiny błotne i te spadające kamienie blokowały drogę - dodała.

Ciężka sytuacja ludności

Od kilku dni w stolicy Peru nie ma bieżącej wody i brakuje prądu.

- Miasta wyglądają jak po wojnie. Panuje niesamowity smród, to jest połączenie takiego zapachu zgniłej ziemi, zgniłej trawy, gazu jakiegoś. Wszędzie pełno błota - tłumaczyła Małgorzata Łupina.

Wielu Peruwiańczyków czeka na ratunek, rząd zmobilizował do pomocy wojsko.

100 osób zginęło, a 200 uważa się za zaginione. Ludzie stracili cały swój dobytek.

Według meteorologów opady mogą potrwać jeszcze kilka tygodni.

Zobacz, jakie zniszczenia przyniosła do Peru powódź:

Autor: AP/aw / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości