Najnowsze

Oderwał się fragment alpejskiego lodowca. Ten moment widać na nagraniu

Najnowsze

Góra lodowa A68a w grudniu 2020 roku zagrażała Georgii Południowej
Góra lodowa A68a w grudniu 2020 roku zagrażała Georgii PołudniowejBFSAI
wideo 2/15

W rejonie szwajcarskiego kantonu Wallis oderwał się fragment lodowca Turtmann. - Odczyty pokazują, że rok 2020 jako całość jest jak dotąd najgorętszym rokiem w historii. Może się wydawać, że lodowce cierpią z powodu takiej temperatury - mówiła Marianne Giroud Gaillard, meteorolog z agencji meteorologicznej MétéoSuisse.

Według relacji lokalnych mediów kawałek lodowca odłamał się w czwartek 6 sierpnia na wysokości około 2650 metrów nad poziomem morza. Stało się to na obszarze pokrytym grubą warstwą lodu, która w ostatnich latach stawała się coraz cieńsza. Lodowiec Turtmann (niem. Turtmanngletscher) znajduje się na terenie gmin Turtmann-Unterems oraz Oberems w kantonie Wallis.

"Element przypadkowości"

Moment odłamania się kawałków lodowca widać na amatorskim nagraniu.

- Zawsze istnieje element przypadkowości, gdy takie zjawiska mają miejsce - mówiła Marianne Giroud Gaillard, meteorolog z agencji meteorologicznej MétéoSuisse w wywiadzie dla szwajcarskich mediów publicznych. - Ale odczyty pokazują jednak, że rok 2020 jako całość jest jak dotąd najgorętszym rokiem w historii. Jest to niezwykle gorący rok, chociaż pierwsza fala upałów nadeszła dopiero pod koniec lipca. Może się wydawać, że lodowce cierpią z powodu takiej temperatury - powiedziała specjalistka.

W ubiegłym tygodniu we włoskiej dolinie Ferret istniało ryzyko rozpadu lodowca Planpincieux. Ewakuowano mieszkańców i turystów ogłoszono czerwony alert. W niedzielę jednak ostrzeżenie zostało odwołane.

Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, rts.ch

Pozostałe wiadomości