Najnowsze

Nowy model do badania stężenia dwutlenku węgla. Krok do zahamowania zmian klimatu

Najnowsze

Wizualizacja zmian stężenia dwutlenku węgla
NASAWizualizacja zmian stężenia dwutlenku węgla

Naukowcy opracowali nowy model, który tworzy wizualizację gradientu stężenia dwutlenku węgla. Na symulacji idealnie widać rozkład tego związku chemicznego oraz jak jego stężenie zmienia się w czasie. Stworzenie tego modelu, to wielki krok w stronę szukania rozwiązań przeciwko zmian klimatu.

Model komputerowy bardzo wysokiej rozdzielczości NASA przedstawia rozkład dwutlenku węgla w atmosferze kuli ziemskiej, który z czasem przemieszcza się po całym świecie.

Zmiany stężenia dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla porusza się z wiatrem, oddalając się od źródeł gazów cieplarnianych. Na symulacji widać duże różnice w poziomie tego związku na półkuli północnej i południowej. Stężenie dwutlenku węgla zmienia się również wyraźnie w czasie, w zależności od cyklu wzrostu roślin oraz pór roku.

Naukowcy prowadzili naziemne pomiary dwutlenku węgla przez ostatnie dziesięciolecie. W lipcu NASA wystrzeliła w na orbitę ziemską Orbiting Carbon Observatory-2. Satelitę, który bada stężenie CO2 w atmosferze. Wizualizacja stworzona przez NASA, która jest pierwszą o tak wysokiej rozdzielczości, przedstawia najdrobniejsze szczegóły.

- Obecność dwutlenku węgla w atmosferze ma dramatyczne konsekwencje globalne, ale niesamowite jest jak źródła emisji i systemy pogodowe wpływają na lokalny gradient w skali regionalnej - mówi Bill Putman, naukowiec z Goddard Space Flight Center w NASA. - Symulacje takie jak ta, w połączeniu z danymi z obserwacji, pomogą lepiej zrozumieć źródła emisji dwutlenku węgla na całym świecie - dodaje.

Wizualizacja atmosfery

Wizualizacja stężenia dwutlenku węgla powstała dzięki modelowi komputerowemu GEOS-5, który został stworzony przez naukowców z NASA. Symulacja jest częścią projektu "Nature Run". Program ten zbiera dane o warunkach atmosferycznych, emisji gazów cieplarnianych ze źródeł naturalnych i antropogenicznych. Model na podstawie tych informacji tworzy symulację naturalnych zachować atmosfery ziemskiej. Wizualizacje obejmują okres od maja 2005 roku do czerwca 2007 roku.

Naukowcy ulepszali ten model przez kilka lat. Nowszą wersję badacze przedstawią społeczności naukowej na konferencji naukowej w tym tygodniu w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy podzielić się tym zestawem danych - powiedział Putman. - Mamy nadzieję, że kompleksowość tego modelu będzie podstawą do badań i poszerzania wiedzy o Ziemi - dodaje.

Rekordowy poziom dwutlenku węgla

Wiosną 2014 roku dwutlenek węgla w atmosferze osiągnął rekordowo wysoki poziom. Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze ciągłe rośnie, głównie w wyniku spalania paliw kopalnych. Stworzony model pomoże naukowcom zrozumieć procesy, które najbardziej napędzają wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.

Rozdzielczość modelu jest około 64 razy większa od typowych modeli klimatycznych, które przedstawiają zmienne takie jak temperatura, ciśnienie i wiatr na siatce poziomej podzielonej na pola o szerokości około 50 km, przy wizualizacji Natura Run wykorzystano siatkę z pól około 7 km.

Autor: mab/mk / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości