Najnowsze

Nowe pozycje na liście czynników rakotwórczych

Najnowsze

ShutterstockKomórki rakowe w ludzkim ciele

Lista czynników rakotwórczych stale się powiększa. Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej w USA właśnie dodało do niej kolejnych siedem pozycji.

Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych opublikowało 14. raport dotyczący czynników kancerogennych. Opisano w nim siedem nowo dodanych substancji. Lista związków tego typu ma już 248 pozycji.

Groźne wirusy

Do listy dodano pięć nowych wirusów:

- wirus niedoboru odporności typu 1 (HIV-1) wywołujący AIDS;

- wirus białaczki z komórek T typu 1 (HTLV-1), który prowadzi do ostrej białaczki z limfocytów T oraz chłoniaka z limfocytów T;

- wirus Epsteina-Barra (EBV), który powoduje mononukleozę;

- wirus opryszczki (KSHV) odpowiadający za tzw. mięsaki Kaposiego;

- wirus mięczaka zakaźnego (MCV)prowadzący do zakaźnej choroby skóry.

Te wirusy zostały powiązane z ponad dwudziestoma rodzajami raka, m.in. z rakiem skóry (bez czerniaka), rakiem oka, rakiem płuc, rakiem żołądka i kilkoma rodzajami chłoniaka.

- Około 12 proc. przypadków raka u człowieka jest związanych z wirusami, przeciw którym nie ma szczepionek - oświadczyła Linda Birnbaum, dyrektor Narodowego Instytutu Nauk nad Zdrowiem Środowiskowym i Narodowego Programu Toksykologii.

Groźny TCE

Do listy substancji rakotwórczych dodano także trichloroetylen (TCE), rozpuszczalnik przemysłowy, używany głównie do produkcji chemikaliów z węglowodorem fluoru.

Według raportu istnieje wiele sytuacji, w których ludzie mogą być narażeni na TCE. Może on zostać uwolniony do powietrza, wody i gleby w miejscach, gdzie był produkowany lub używany. TCE jest powszechnie stosowany jako czynnik odtłuszczający metal w sprzęcie wojskowym, więc wykrywa się go w wodach gruntowych w pobliżu obszarów działań wojskowych.

Niebezpieczny kobalt

Kobalt, wraz ze swoimi związkami, również został sklasyfikowany jako rakotwórczy. Pierwiastek ten występuje naturalnie i jest używany w sprzętach wojskowych i akumulatorach. Co ciekawe - kobalt znajduje się w witaminie B12, ale w takiej postaci jest bezpieczny.

Podatność na raka

Jeśli masz styczność z substancjami rakotwórczymi, wirusami, chemikaliami czy promieniowaniem, niekoniecznie musisz zachorować na raka. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na zachorowanie na raka przez genetykę, styl życia, odżywianie lub wiek. Najważniejsze, by monitorować stan swojego zdrowia.

O pokarmach narażających nas na nowotwory rozmawialiśmy na antenie TVN Meteo Active.

Jakie pokarmy narażają nas na ryzyko chorób nowotworowych?
Jakie pokarmy narażają nas na ryzyko chorób nowotworowych?TVN Meteo Active

Autor: AP/map / Źródło: edition.cnn.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości