Najnowsze

Niż Michael wciąż sprowadza na północ silny wiatr

Najnowsze

Tomasz Zubilewicz informuje o pogodzie na sobotę
tvn24Tomasz Zubilewicz informuje o pogodzie na sobotę

W nocy z piątku na sobotę niż Michael rządził pogodą w Polsce. Także w sobotę wpłynął na aurę w kraju. Na północy Polski spodziewane są silne podmuchy wiatru.

W piątek wieczorem centrum niżu Michael znajdowało się nad Skanią w Szwecji. Ciśnienie wynosiło w nim 989 hPa. Po godzinie 21.30 maksymalna prędkość wiatru nad cieśninami duńskimi wynosiła 70 km/h. Najsilniejsze porywy odnotowano na Morzu Północnym - do 110 km/h. Nad Bałtykiem Zachodnim wiało z prędkością do 80 km/h. Michael przemieszcza się niezmiennie w kierunku Wysp Alandzkich i Zatoki Fińskiej.

W Polsce pierwsze silniejsze porywy wiatru odczuli mieszkańcy Wybrzeża - porywy w Świnoujściu nad morzem osiągały prędkość do 60 km/h. O godzinie 21.30 na Śnieżce wiało w porywach do 170 km/h.

O północy najsilniejsze porywy wiatru odnotowano na Kasprowym Wierchu - 86 km/h. Silnie powiało również na północy Polski: w Ustce - 72 km/h i w Łebie 61 km/h. Od godziny 2 do godziny 6 rano wiatr wzmógł się na południowo-zachodnich krańcach Polski - w Jeleniej Górze odnotowano 50 km/h. Na wschodzie kraju zmierzono taką samą prędkość we Włodawie. O tej porze silnie powiało również na Wybrzeżu - Łeba i Ustka to miejsca, w których wiatr osiągał prędkość 76 km/h, na Helu zanotowano 54 km/h. O godzinie 6 rano prędkość wiatru nieco zmalała na południu i wyniosła tam 72 km/h. W strefie brzegowej porywy wiatru wzmogły się w Ustce do 79 km/h, a na Helu do 72 km/h, natomiast w Łebie prędkość spadła do 68 km/h.

Ostrzeżenia meteorologiczne

Strefa brzegowa wschodnia i zachodnia

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w całej strefie brzegowej. W części zachodniej wiatr będzie wiał z siłą 7-8, w porywach do 9 stopni w skali Beauforta. Ostrzeżenie to obowiązuje do soboty do godziny 22.

W części wschodniej powieje wiatr o sile 5 do 6, w porywach 7, wzrastający w porywach do 8-9 stopni w skali Beauforta. Ostrzeżenie jest aktualne do niedzieli do godziny 4 w nocy.

Co oznaczają ostrzeżenia meteorologiczne?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Sprawdź, gdzie będzie wiało:

Prędkość porywów wiatru w weekend (ventusky.com)
Prędkość porywów wiatru w weekend (ventusky.com)Ventusky.com

Autor: wd/map, ao/aw / Źródło: TVN Meteo, TVN24; źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości