Niszczycielskie burze przeszły przez Polskę

25.06: Krajobraz Polski po nocnych i porannych nawałnicach
25.06: Krajobraz Polski po nocnych i porannych nawałnicach
Kontakt 24, TVN24
25.06: Krajobraz Polski po nocnych i porannych nawałnicachKontakt 24, TVN24

Nawałnice nie odpuszczają. Po tych, które przeszły przez południe i centrum w nocy z poniedziałku na wtorek, przyszły poranne, których skutki mocno odczuli mieszkańcy m.in. Krakowa i Warszawy. We wtorek w Gdyni deszcz zatrzymał pociągi SKM. Podtopienia występują w Małopolsce, na Mazowszu, Górnym i Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.

Od rana przez Polskę przechodzą opady i burze związane z frontami atmosferycznymi. Strefa intensywnych ciągłych opadów deszczu, które mają się utrzymać do wieczora, rozciąga się nad zachodnimi i północnymi regionami.

ZOBACZ AKTUALNĄ SYTUACJĘ POGODOWĄ

Taka pogoda wywołuje coraz większe problemy w tych częściach kraju, gdzie mocno padało i grzmiało już w nocy i w poniedziałek - zwłaszcza na południu Polski.

Gdańsk: "oberwanie chmury"

W południe ulewa przeszła przez Gdańsk. Padało tak mocno, że w relacjach na Kontakcie 24 mieszkańcy piszą nawet o oberwaniu chmury. "Deszcz znów zalał trasę Słowackiego" - napisała na Kontakt 24 jedna z internautek. "Ludzie zdejmują buty, by pokonać przejście dla pieszych" - relacjonowała inna.

ZOBACZ WIĘCEJ RELACJI Z GDAŃSKA

Po ulewie trwającej zaledwie kilkanaście minut jedna z głównych ulic w Gdańsku zniknęła pod wodą. – Aleja Grunwaldzka od samego Sopotu do Wrzeszcza przypomina rzekę – informuje reporter TVN24.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZALANIACH W GDAŃSKU

Wieczorem po intensywnych opadach stanęła Szybka Kolei Miejska na odcinku Orłowo-Redłowo w Gdyni. Zalane zostały również posesje, piwnice oraz ulice. Strażacy interweniowali blisko 30 razy. Zdjęcia i filmy obrazujące skutki ulewy zamieścili w Kontakcie 24 internauci.

Śląsk: zalane tory i drogi

Trudna sytuacja panuje na Śląsku. Dopiero po trwających całą noc i poranek intensywnych pracach udało się udrożnić stację kolejową w Czechowicach - Dziedzicach. W poniedziałek wieczorem po ulewie woda zalała torowisko, powodując poważne utrudnienia.

Ruch kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach udało się przywrócić jeszcze przed południem. Według informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego najpierw umożliwiono przejazd przez stację na głównych kierunkach. Po południu nadal niemożliwe były poważniejsze manewry oraz przejazd przez stację pociągów towarowych.

W mieście podtopione są też przepompownia ścieków i miejska oczyszczalnia, zalana została piwnica basenu miejskiego.

Zalane Czechowice-Dziedzice (TVN24)
Zalane Czechowice-Dziedzice (TVN24)

Zalany tunel, ewakuacje

Późnym popołudniem niemożliwy był też ciągle przejazd samochodów pod linią kolejową Katowice-Bielsko-Biała na drodze wojewódzkiej nr 933 (czyli w mieście - ul. Bielskiej). Władze i policja apelowały o omijanie zalanego miejsca przez tiry i inne auta.

W całym powiecie pszczyńskim z 6 budynków ewakuowano 20 osób, w tym 12 dzieci, ewakuowano również zwierzęta hodowlane. W Pszczynie w wyniku gwałtownych opadów zostały zalane rejony ulic Staromiejskiej, Moniuszki, Chopina oraz bocznych, ucierpiało kilkadziesiąt posesji prywatnych i trzy miejscowe firmy.

W Goczałkowicach-Zdroju ewakuowano dotąd 7 osób z dwóch rodzin - pięcioro dzieci oraz matkę z dzieckiem. W nocy zdecydowano o zawieszeniu we wtorek lekcji w miejscowych szkole podstawowej i gimnazjum. Zalane zostało kilkadziesiąt posesji prywatnych, odcinki dróg powiatowych i gminnych, części podziemne placówek medycznych oraz obiekty usługowe i produkcyjne.

Zamknęli śluzę

Wójt Goczałkowic-Zdroju wprowadził na terenie swojej gminy alarm przeciwpowodziowy, a pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie całego powiatu pszczyńskiego oraz w miejscowościach powiatu bielskiego: Czechowicach-Dziedzicach, Wilamowicach i Bestwinie.

Po wzroście poziomu Wisły zamknięto śluzę pomiędzy stawem Rontok a Wisłą w celu niedopuszczenia do tzw. cofki. Nieprzejezdna jest ul. Stawowa, podtopione okoliczne posesje.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI NA ŚLĄSKU

Podtopienia na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu
Podtopienia na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciutvn24

Dolny Śląsk: podtopienia i alarmy

W związku z deszczami ponad na Dolnym Śląsku obowiązują cztery alarmy powodziowe (w gminach: Marcinowice, Świdnica, Ścinawa oraz powiecie złotoryjskim), a rzeki w sześciu miejscach przekroczyły stany alarmowe.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W REGIONIE

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, najwięcej zgłoszeń dotyczy wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji oraz zabezpieczeń gospodarstw przed wodą spływającą z pól.

Najczęściej strażacy interweniowali na południu powiatu wrocławskiego, m.in. w gminie Sobótka. W miejscowościach w okolicach Sobótki podtopionych jest kilka gminnych dróg. Strażacy interweniowali również w powiatach złotoryjskim, lwóweckim, dzierżoniowskim oraz jeleniogórskim. Dużo podtopień odnotowano w gminie Marcinowice.

ZOBACZ RELACJE Z DOLNEGO ŚLĄSKA NA KONTAKCIE 24

Podtopienia w Małopolsce

Z podtopieniami związanymi z serią nawałnic zmagają się także mieszkańcy kilku powiatów położonych na terenie województwa małopolskiego. Najpoważniejsza sytuacja jest w samym Krakowie i w powiecie krakowskim.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Monika Frenkiel, alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminach Rzezawa i Zabierzów oraz w powiecie brzeskim, a pogotowie przeciwpowodziowe w gminach Borzęcin, Wolbrom i Brzeszcze. We wtorek służby ratownicze likwidowały skutki podtopień. W Krakowie strażacy wypompowywali wodę z rozlewisk, zalanych obiektów i posesji w rejonie ulic: Majora, Dobrego Pasterza, Powstańców, Jesionowej, Kantorowickiej, Ptaszyńskiego, Powiatowej, Kopaniec, Stopki, Udzieli i Jeżynowej oraz na osiedlach Willowym, Teatralnym i Wandy. Z miejskiego magazynu przeciwpowodziowego wydano 2 tys. worków i 10 ton piasku. Poziom Wisły w Krakowie na Bielanach o godz. 15 wynosił 272 cm (stan ostrzegawczy to 370 cm). Najwięcej interwencji strażacy mieli w powiecie krakowskim. W Zielonkach wezbrany Prądnik podtopił ok. stu budynków. W gminie Iwanowice z koryta wystąpiła Dłubnia, tworząc olbrzymie rozlewiska. "Woda miała miejscami od 1,5 do 2 m głębokości, zalała pola i domy. Nasze działania polegały nie tylko na jej wypompowywaniu. W wielu miejscowościach workami z piaskiem zabezpieczaliśmy posesje przed zalaniem" - mówił PAP rzecznik małopolskiej Straży Pożarnej kpt. Sebastian Woźniak. Np. w Zielonkach strażaków wspierali kadeci ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. We wtorek zalanych i nieprzejezdnych było w Małopolsce wiele dróg lokalnych. Po południu w miejscowości Wytrzyszczka w pow. brzeskim na drogę krajową prowadzącą do Nowego Sącza osunęła się ziemia.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W REGIONIE

Lało i wiało w Poznaniu

Rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt poinformował, że po nocnych ulewach i silnym wietrze, który nawiedził tamtejsi strażący musięli podjąć ponad 220 interwencji. Najwięcej interwencji było w Poznaniu i okolicach. Zalane są dwa tunele dla pieszych pod torami kolejowymi w Poznaniu i Swarzędzu oraz pomieszczenia piwniczne w dwóch szkołach i dwóch szpitalach.

WIĘCEJ O SKUTKACH ULEWY

- Przed godziną 10 musieliśmy pomagać pogotowiu ratunkowemu, którego dwie karetki jadące do pacjenta utknęły na jednej z ulic w Kórniku. Większość naszych interwencji to wypompowywanie wody i usuwanie wiatrołomów - powiedział Brandt.

CZYTAJ TEŻ: Bogdanka wystapiła z brzegów

Zalane przejście podziemne na dworcu w Poznaniu
Zalane przejście podziemne na dworcu w Poznaniutvn24

Burza w stolicy, zalana droga

Około godziny 6 rano silna burza przeszła nad warszawskim Mokotowem i Gocławiem. Obfite opady spowodowały lokalne podtopienia.

CZYTAJ O SYTUACJI W STOLICY NA TVNWARSZAWA.PL

Na trasie Tomaszów Mazowiecki – Białobrzegi, m. Poświętne, km 27+300 (woj. łódzkie) w wyniku intensywnych opadów deszczu doszło do częściowego zalania drogi, trwa wypompowywanie wody przez straż pożarną.

Autor: js/mj/kdj / Źródło: TVN24, PAP, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko, które do środkowej Europy przynosi majowe przymrozki po okresie wiosennego ocieplenia. Czy w tym roku trzeba spodziewać się dużego chłodu? Gdzie najmocniej spadnie temperatura? Sprawdź na mapach.

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Płoną chemikalia, z których unoszą się kłęby dymu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował model rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z tym pożarem.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zobacz na mapie, jak chmura zanieczyszczeń będzie się rozprzestrzeniać

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zobacz na mapie, jak chmura zanieczyszczeń będzie się rozprzestrzeniać

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

W weekend jeszcze miejscami przelotnie popada deszcz. Później w całym kraju dopisze słoneczna aura, z każdym dniem będzie coraz cieplej. Temperatura wzrośnie do 24 stopni. Pojawią się też burze.

Czeka nas powrót burz. Pogoda na 5 dni

Czeka nas powrót burz. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w lesie położonym niedaleko miejscowości Żehrov w regionie Mlada Boleslav na północy Czech. Z żywiołem walczy 55 strażaków. W akcji w trudno dostępnym terenie brał udział śmigłowiec.

Pożar w czeskim lesie. W akcji gaszenia bierze udział śmigłowiec

Pożar w czeskim lesie. W akcji gaszenia bierze udział śmigłowiec

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji zmagają się z długą i intensywną falą gorąca. Termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. Tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób.

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 10.05 w części kraju przyniesie słabe opady deszczu. Termometry wskażą od 12 do 20 stopni Celsjusza. Lokalnie powieje silniejszy wiatr. Warunki biometeo będą zróżnicowane.

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii przekroczył 100, a ponad 130 osób uznaje się za zaginione. Znów zaczął ulewnie padać deszcz, co utrudnia akcję ratunkową.

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Na kominie ciepłowni w Koszalinie wykluły się cztery pisklęta sokoła wędrownego. Spółka ogłosiła konkurs na imiona dla młodych ptaków. Internauci mogą wziąć udział w głosowaniu na stronie internetowej. Do wyboru jest po jednym żeńskim i męskim imieniu.

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Źródło:
tvn24.pl

Przymrozki nie odpuszczają. W ciągu kolejnych dni temperatura będzie spadać nocami do ujemnych wartości, zwłaszcza na północnym wschodzie i południowym wschodzie kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

W tych regionach temperatura spadnie poniżej zera

W tych regionach temperatura spadnie poniżej zera

Źródło:
IMGW

Strażacy ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Powodzie na południu Brazylii wciąż trwają. Zginęło ponad 100 osób. Żywioł stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W czwartek udało się uratować konia, który przez dwa dni tkwił na dachu zalanego domu.

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy, budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Źródło:
nature.com, PAP

La Corona stopniała szybciej, niż spodziewali się naukowcy. Zostały z niej tylko dwa hektary. Tym samym Wenezuela utraciła już wszystkie swoje lodowce.

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers