Najnowsze

Nietypowe tradycje wielkanocne z całego świata

Najnowsze


Omlet z prawie pięciu tysięcy jaj, zawody w toczeniu pisanek, jagnięce gulasze, bitwa na jajka i własnoręcznie wykonane latawce. To tylko niektóre tradycje, które ubarwiają święta wielkanocne w różnych regionach świata.

Wielkanoc na całym świecie obchodzona jest w trochę inny sposób. Każdy region ma swoje tradycje, a jego mieszkańcy nie wyobrażają sobie świąt bez konkretnych obrzędów. Po chwilach zadumy dopiero od niedzieli wielkanocnej zaczynamy cieszyć się i świętować.

Czeskie biczowanie

Czesi w poniedziałek wielkanocny małym batem, wykonanym z gałązki wierzby udekorowanej kokardami, dają klapsa kobietom. Według przesądu, zabawa ta dodaje pannom urody, zdrowia i zwiększa płodność, ponieważ wierzba jest pierwszym kwitnącym drzewem na wiosnę.

Grecki gulasz

W Grecji po niedzieli Wielkanocnej tradycją jest gotowanie gulaszu z żołądków jagnięcych. Potrawę zagęszcza sos jajeczno-cytrynowy, a smaku dodaje jej czerwone wino i czosnek.

Francuski omlet

We francuskim mieście Haux na cześć Napoleona robi się ogromny omlet. Do jego produkcji używa się ponad 4,5 tys. jaj. Tradycja pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to Napoleon zatrzymywał się w Haux, żeby skosztować omlet. Legenda głosi, że pewnego razu rozkazał zebrać mnóstwo jajek i zrobić omlet, który nasyci całe jego wojsko.

Latające garnki na Korfu

Na Korfu (greckiej wyspie) ludzie rano w Wielką Sobotę rzucają z okien naczyniami. Wyrzucają stare garnki, patelnie, ponieważ uważają, że do Wielkanocy należy pozbyć się wszystkich starych rzeczy.

Ocalić jajko

W Bułgarii organizuje się bitwę na jajka. Mówi się, że ten czyje jajko nie stłucze się, tylko pozostanie w całości, będzie miał szczęście przez najbliższy rok.

Procesje w Hiszpanii

W Maladze w Hiszpanii podczas Wielkiego Tygodnia odbywa się wiele procesji. Uczestnicy ubrani w białe szaty i niosąc świece, kwiaty pomarańczy i kadzidło, chodzą ulicami miasta.

Lany poniedziałek na Węgrzech

Podobnie jak w Polsce, na Węgrzech także w poniedziałek wielkanocny tradycją jest oblewanie się wodą. Zabawa ta największą frajdę daje chłopakom, którzy z wiadrami wody uganiają się za dziewczynami. Tradycja ta w Polsce sięga czasów Mieszka I, czyli około 966 roku. Wtedy chłopak, który oblał dziewczynę wodą, mógł się domagać od niej pocałunku.

Latawce na Bermudach

W Wielki Piątek na Bermudach miejscowi puszczają zrobione własnoręcznie latawce. Tradycję tę zapoczątkował pewien brytyjski nauczyciel, który próbował wyjaśnić tamtejszym dzieciom na czym polega wniebowstąpienie Chrystusa. W tym celu zrobił latawiec, czyli połączył dwa skrzyżowane patyki (symbolizujące krzyż) i puścił latającą zabawkę w kierunku nieba.

Jajeczne zawody w Białym Domu

W poniedziałek wielkanocny prezydent Stanów Zjednoczonych organizuje corocznie Easter Egg Roll. Tradycja sięga 1878 roku, kiedy pierwszy raz na trawniku Białego Domu zorganizowano zawody w toczeniu pisanek.

Chwila zadumy na Filipinach

Filipińczycy traktują Wielki Tydzień, jako czas pokuty. Na podobieństwo Chrystusa, mężczyźni są okładani po plecach bambusowymi biczami. Gdy pojawi się krew, mężczyźni biorą na plecy ciężkie drewniane krzyże w celu oczyszczenia się z grzechów.

Autor: AD/jap / Źródło: europe.newsweek.com

Pozostałe wiadomości