Najnowsze

Nie tylko dla nas świeci słońce

Najnowsze

Jak przyjemnie na słoneczku

Większość dnia spędza w powietrzu, bo tam znajduje dla siebie pożywienie. Dziennie przelatuje wiele kilometrów. Lata zwinnie i szybko. Czasem jednak musi odpocząć. Jeden z Reporterów 24 przyłapał jaskółkę dymówkę na relaksie.

Jaskółka prawie nigdy nie siada na ziemi. Zdarza jej się to tylko w czasie budowy gniazda. Potrzebuje zebrać odpowiedni budulec, błoto. Wodę pije w locie. Ma opracowany specjalny sposób. Nad rzeką lub jeziorem zniża swój lot uderzając brzuszkiem o powierzchnię wody. Dziobem chwyta rozbryzgujące się krople.

Ptaki wczesną jesienią gromadzą się w stada po to, by wyruszyć w coroczną migrację na południe.

Jaskółki są wyjątkowo przywiązane do swojego domu. Zwykle para wraca do swojego zeszłotrocznego gniazda. Gdy to jest zniszczone, naprawia je.

Ptaki te nie stronią od człowieka. Wręcz przeciwnie w okresie lęgowym szukają jego bliskości. Gniazda najczęściej budują je w stajniach, przedsionkach domów, garażach. Niektóre wolą nieco inną lokalizację, jak lampy, rynny przy ścianach oraz mosty.

Na terenie Polski jaskółki dymówki objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Niektórzy wykorzystują wysokość lotu jaskółek do przywidzenia jaka będzie pogoda. Tuż przed opadami deszczu, kiedy powietrze robi się bardziej wilgotne, owady obniżają swój lot. W pogoni za swoim obiadem jaskółki podążają za nimi.

Autor: usa//aq / Źródło: tvnmeteo.pl, wikipedia

Pozostałe wiadomości