Najnowsze

Nie smakuje ci wino? To mogą być pluskwiaki

Najnowsze

Pluskwiaki żeruja na winoroślach

Pluskwiaki nagminnie szkodzą amerykańskim rolnikom, niszcząc rośliny. Teraz utrudniają życie winiarzom m.in. w Waszyngtonie i w Kalifornii. Naukowcy zastanawiają się, jak sobie z nimi poradzić.

Owady pojawiły się w USA w latach 90-tych. Jako że pochodzą z Azji w Ameryce nie mają naturalnych wrogów, przez co ich populacja pozostaje niezagrożona.

Pluskwiaki żywia się sokiem wyssanym z warzyw i owoców. W ubiegłym sezonie z powodu żarłoczności owadó ucierpieli hodowcy m.in. jabłek, brzoskwiń, soi i kukurydzy.

W tym roku skarżą się na nie winiarze. Wystarczy, że pluskwiaki zasmakują tylko w dziesięciu winogronach na całą tonę owoców, smak wina znacząco się zmienia.

Zdusić w zarodku

Na razie pluskwiaki usuwa się z winorośli ręcznie, ale naukowcy już zastanawiają się, w jaki sposób powstrzymać ich ekspansję. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się im sprowadzenie azjatyckich os, które składałyby jaja w jajach pluskwiaków. Dojrzewające osy mogłyby sie nimi żywić.

Jednak zanim to nastąpi, minie jeszcze dużo czasu. Należy rozważyć wszelkie następstwa sprowadzenia do Stanów nowego gatunku os.

O tym, co jeszcze może wpłynąć na smak wina, pisaliśmy już wcześniej

Autor: map//aq / Źródło: accuweather.com

Pozostałe wiadomości