Najnowsze

"Natura jest mądrzejsza niż człowiek"

Najnowsze

Marek Kamiński komentuje zmiany na Ziemi
Marek Kamiński komentuje zmiany na Ziemi

Google Earth zamieściło nową wersję zdjęć satelitarnych. Widzimy na nich jak bardzo zmieniła się Ziemia w ciągu ostatnich 32 lat. Na mapie widzimy jak przez rozwijającą się w ogromnym tempie urbanizację, czy masową wycinkę lasów zmienia się powierzchnia naszej planety. Czy ten widok powinien niepokoić? Na to pytanie odpowiada polarnik i podróżnik Marek Kamiński.

Na zdjęciach satelitarnych widzimy zanikające zbiorniki wodne, coraz mniej zieleni i rosnącą urbanizację. Widok ten skłania do refleksji - czy zniszczyliśmy naszą planetę? A może przede wszystkim, samych siebie. - Ziemia sobie na pewno da rade, już nie raz dawała - mówi Marek Kamiński, polarnik i podróżnik, który jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz. - Ludzkość może sobie nie dać rady - dodaje.

Natura mądrzejsza od człowieka

Podróżnik jest przekonany, że Ziemia się z tego otrząśnie, poprzez różne działania, np. trzęsienia. - Mam nadzieję, że natura jest mądrzejsza niż człowiek - mówi Kamiński. - To nie człowiek rozdaje karty na tym świecie, to nie człowiek jest władcą świata, chociaż czasami mu się tak wydaje - tłumaczy podróżnik. Człowiek nie jest w stanie ujarzmić natury, nie uda mu się jej więc całkowicie zniszczyć. Dla Marka Kamińskiego, podróżnika, który podczas swoich podróży widział działanie natury w różnych zakamarkach świata jest oczywiste, że człowiek musi współżyć z naturą, żeby w ogóle istnieć. Najlepszym przykładem na to jest Japonia, gdzie technologia jest na najwyższym poziomie, jednak wystarczy trzęsienie ziemi, tsunami, czy potężny żywioł, by przerwać złudzenie, że człowiek jest w stanie nad wszystkim zapanować.

Kamiński podkreśla, że zmiany nie są jedynie skutkiem działalności człowieka, ale także naturalnym cyklem Ziemi - my nie mamy aż takiego dużego wpływu na naturę. Te zmiany są oczywiście widoczne i nie powinniśmy się do nich przyczyniać niszcząc i zanieczyszczając własną planetę. Nie możemy żyć w przekonaniu, że wolno nam tu wszystko, bo mamy technologię, z która na pewno zawsze damy sobie radę - bo tak nie jest.

Autor: agr/rp / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości