Najnowsze

NASA zamknęła sześcioro naukowców z dala od świata. To eksperyment

Najnowsze

ReutersSześcioro naukowców zamknięto w kopule na szczycie wulkanu na Hawajach

Kilkoro naukowców, osiem miesięcy w całkowitym odosobnieniu. Na Hawajach rozpoczął się eksperyment NASA, którego wyniki mają pomóc przy planowaniu załogowej misji na Marsa.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

19 stycznia na Hawajach rozpoczął się naukowy eksperyment NASA (misja HI-SEAS V), polegający na zamknięciu sześciorga naukowców na okres ośmiu miesięcy w odosobnieniu na szczycie wulkanu.

Ma to pomóc w wyobrażeniu sobie życia astronautów podczas misji na Marsa. Eksperyment ma wymiar psychologiczny, pomoże zrozumieć zachowania ludzkie w małej grupie podczas długiego odseparowania.

Amerykańska Agencja Kosmiczna pracuje nad wysłaniem misji załogowej na Marsa. Według planów miałoby się to odbyć około 2030 roku.

- Jestem dumna z części, jaką odgrywamy w przełamywaniu barier w podróży ludzi na Marsa - powiedziała Kim Binsted, kierowniczka badań.

Szczegóły eksperymentu

Załoga będzie wykonywać prace geologiczne i proste codzienne zadania w kopule o powierzchni 365 mkw, która znajduje się na wysokości 2500 m n.p.m. na wulkanie Mauna Loa, na hawajskiej wyspie Hawai'i.

Zamknięci w kopule naukowcy nie będą mieli kontaktu ze światem zewnętrznym. Komunikacja będzie się odbywała jedynie drogą radiową i będzie obarczona 20-minutowym opóźnieniem, jakie występuje na falach radiowych pomiędzy Ziemią a Marsem.

Badania są przeprowadzane we współpracy z Uniwersytetem na Hawajach.

Sześcioro naukowców

Po szczegółowej selekcji do eksperymentu wybrano sześć osób, dwie kobiety i czterech mężczyzn:

- Laura Lark - inżynier oprogramowania ze stanu Waszyngton, przez pięć lat pracowała w Google, ukończyła Uniwersytet Browna;

- Ansley Barnard - inżynier z Reno w Nevadzie, pracowała z NASA i Boeingiem;

- Samuel Payler - kandydat na doktoranta w brytyjskim Centrum Astrobiologii na Uniwersytecie w Edynburgu, stopień magistra uzyskał na Uniwersytecie w Birmingham);

- James Bevington - naukowiec niezależny, uzyskał stopień magistra na Uniwersytecie w Georgii i Międzynarodowym Uniwersytecie Przestrzeni Kosmicznej (ISU) w zakresie inżynierii rolniczej i środowiskowej;

- Joshua Ehrlich - inżynier systemowy w Orion European Service Module, pracował także w NASA’s Kennedy Space Center;

- Brian Ramos - magister Międzynarodowego Uniwersytetu Przestrzeni Kosmicznej (ISU), pracował z NASA’s Johnson Space Center.

Autor: AP/ja / Źródło: Reuters, hi-seas.org

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości