Oto najbardziej urocza emotka we Wszechświecie. Tak "śmieje się" do nas Słońce

Autor:
as
Źródło:
NASA, Science Alert
Uśmiechające się Słońce
Uśmiechające się SłońceTwitter/NASA Sun
wideo 2/4
Twitter/NASA SunUśmiechające się Słońce

Zdjęcie "uśmiechającego się" Słońca zostało opublikowane w mediach społecznościowych przez NASA. Jak wyjaśniła agencja kosmiczna, widok ten jest powiązany ze zjawiskiem wiatru słonecznego, który dociera również do naszej planety.

We wtorek nad częścią Europy i Azji widoczne było częściowe zaćmienie Słońca, które mogliśmy podziwiać również w Polsce. Nasza dzienna gwiazda nie przestaje fundować nam niezapomnianych widoków - w czwartek NASA opublikowała zdjęcie przedstawiające jej "uśmiech".

Wiatr słoneczny i trik umysłu

Amerykańska agencja kosmiczna wyjaśniła, że przypominający śmiejącą się buźkę wzór na powierzchni Słońca to tak naprawdę dziury koronalne. Są to regiony związane z aktywnością wiatru słonecznego, czyli wyrzucanych przez gwiazdę strumieni plazmy. Docierają one do innych obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym, w tym do Ziemi. Ciemne dziury koronalne są źródłem wiatru słonecznego o szczególnie dużej prędkości.

Uśmiechające się SłońceNASA Sun

Fakt, że postrzegamy trzy obszary na powierzchni Słońca jako uśmiechniętą twarz, wynika natomiast ze zjawiska znanego jako pareidolia. Polega ono na niesamowitej zdolności ludzkich mózgów do dopatrywania się znanych kształtów w zupełnie innych obiektach. W praktyce mamy z nim do czynienia, gdy obserwujemy przemykające po niebie chmury, doszukując się w nich zwierząt lub przedmiotów. Miłośnicy obserwacji kosmicznych mogą natomiast pamiętać słynną "marsjańską twarz" uwiecznioną przez sondę Viking 1.

Marsjańska twarz sfotografowana przez sondę Viking 1 w 1976 rokuNASA/JPL

Autor:as

Źródło: NASA, Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: NASA Sun

Pozostałe wiadomości