Najnowsze

Nad Polską rozsnuł się smog. Wiele miejsc z niezdrową i złą jakością powietrza

Najnowsze

Nowy raport, stary problem. Gdzie jest najgorsze powietrze w Polsce?
Nowy raport, stary problem. Gdzie jest najgorsze powietrze w Polsce?Fakty po południu
wideo 2/30

W środę po południu w niektórych częściach Polski powietrze jest fatalnej jakości. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

W środę po godzinie 13 w niektórych regionach Polski jakość powietrza nie była dobra.

Najwyższe stężenie pyłu PM10 wykazała stacja pomiarowa w Nowej Rudzie. Odnotowano tam 205 µg/m3. Oznacza to 341 procent normy dobowej. Z kolei w Zdzieszowicach (174,92 µg/m3; 291 procent normy) i Raciborzu (144 µg/m3; 240 procent normy) oddychano powietrzem złej jakości. W wielu miastach na południu i zachodzie powietrze miało niezdrową lub średnią jakość.

Pod względem stężenia pyłu PM2,5 µg/m3, najgorsza sytuacja panowała w Raciborzu - 137,64 µg/m3 (382 proc. normy). Powietrzem nieco lepszej, ale nadal złej jakości oddychali mieszkańcy Świebodzina - 93,48 µg/m3 (259 proc. normy), Strzelec Opolskich - 95,39 µg/m3 (264 proc. normy) i Kędzierzynie-Koźlu - 109 µg/m3 (302 proc. normy). Nie brakowało miast z niezdrowym i średnim powietrzem.

Stężenie pyłu PM10 po godzinie 13 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ
Stężenie pyłu PM2,5 po godzinie 13 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ

Co to jest PM10?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen?

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Maska antysmogowa (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: kw / Źródło: tvnmeteo.pl, GIOŚ

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości