Na zalane tereny idą śnieżyce i mrozy


Pogarsza się sytuacja powodziowa w Wielkiej Brytanii. Ziemia jest tak przesiąknięta wodą, że nie może już jej więcej wchłaniać, a opady nie ustają. W weekend spodziewane jest nadejście chłodnego frontu, który ma przynieść opady śniegu i temperatury poniżej zera.

Brytyjski MetOffice ostrzega, że w weekend nad Wyspami przejdzie chłodny front z opadami śniegu.

Obecnie na Wyspach obowiązuje ponad sto ostrzeżeń przed powodzią, które wydała Agencja Środowiska. Dotyczą one głównie południowego wschodu oraz południowego zachodu Anglii, a także regionu Midlands oraz Walii i niektórych rejonów Szkocji. Poza tym wydanych zostało 219 poważnych alertów powodziowych. Najbardziej ulewy dotknęły okolice Oksfordu, gdzie doszło do zalania dużych obszarów. W czwartek na zalane tereny dotarła kolejna fala deszczów.

Kolejne powodzie i opady śniegu

Synoptycy zapowiadają, że do końca tygodnia pogoda powinna nieco się poprawić na północy i zachodzie kraju. Jednak mieszkańcy hrabstw: Dorset, Oxfordshire, południowej części Wiltshire, Hampshire, a także obszarów położonych wzdłuż Tamizy, zostali przygotowani na to, że będą mieli do czynienia z kolejnymi powodziami. Na weekend synoptycy zapowiadają silne ochłodzenie i opady śniegu.

Tragiczny bilans załamania pogody

Według najnowszego bilansu, od świąt Bożego Narodzenia pogoda przyczyniła się do śmierci ośmiu osób, zalanych zostało 1700 budynków w Anglii, a kolejnych 140 - w Walii. W najgorszym momencie, dostępu do prądu pozbawionych było 750 tys. osób.

Zwiększą nakłady na ochronę przed powodzią

Ze względu na niebezpieczne warunki atmosferyczne, w poniedziałek w Wielkiej Brytanii został zwołany sztab antykryzysowy. Obradom przewodniczył brytyjski minister ds. środowiska Owen Patterson. Zapowiedział on, że rząd zainwestuje w obronę przeciwpowodziową 2,3 mld funtów za kadencji obecnego parlamentu, a także, że powstanie bardziej ambitny, długofalowy plan inwestycji do 2020 r. Obecny plan zabezpieczy 165 tys. gospodarstw domowych, a długofalowy dalsze 300 tys.

Autor: kt/map,mj / Źródło: Guardian, Reuters TV

Pozostałe wiadomości