Na Dolnym Śląsku bociany i nadzieja na koniec zimy. "Daję jej jeszcze dwa tygodnie"

Pierwsze bociany na Dolnym Śląsku (bocianybolec.pl)
Pierwsze bociany na Dolnym Śląsku (bocianybolec.pl)
Pierwsze bociany na Dolnym Śląsku (bocianybolec.pl)

Mimo śniegu i chłodu na Dolnym Śląsku pojawiły się pierwsze bociany. Ptaki zaobserwowano w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie ptaki zatrzymały się na odpoczynek i posiłek. Według niektórych mieszkańców ich wizyta to znak, że zima jednak wkrótce ustąpi.

- Pojawiły się nagle, zjadły rybkę ze stawu, odpoczęły i poleciały dalej - opowiada Mieczysław Żuraw Z Tomaszowa Bolesławieckiego. To właśnie on ze swojego domu ma dobry widok na gniazdo, w którym zatrzymały się na odpoczynek migrujące z południa ptaki.

Zostały na noc, rano odleciały

Jak mówi, bociany pojawiły się w miejscowości w poniedziałek. Chodziły po łące i skorzystały z jego oczka wodnego. Ich poczynania można było śledzić dzięki kamerom, które życie przylatujących do Tomaszowa boćków pozwalają obserwować w internecie.

Zapowiadają wiosnę?

Ptaki zostały w gnieździe na noc, ale po tym odpoczynku odleciały we wtorek rano. Ich krótka wizyta zdążyła jednak nadzieję na ostateczne pożegnanie zimy, która zdążyła już wszystkich zmęczyć.

- Przylot bocianów oznacza zawsze wiosnę. Skoro pojawiły się już teraz, daję tej zimie jeszcze maksymalnie tydzień, dwa i przyjdzie w końcu ciepło - ocenia Mieczysław Żuraw.

Czytaj więcej o przylocie bocianów na Dolny Śląsk

Ostrożnie z dokarmianiem

Bociany wracające z południa od kilku dni można obserwować w różnych regionach Polski. Ponieważ gruba warstwa śniegu utrudnia im szukanie pożywienia, ludzie często próbują wpomóc zdezorientowane ptaki. Ornitolodzy apelują jednak, żeby robić to we właściwy sposób - nie można dokarmiać bocianów resztkami ze stołu. Odpowiednie dla nich będzie surowe, niesolone mięso.

Autor: js/ ola / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości