Muzeum Rozbojów i Bandytyzmu czy dwanaście tysięcy ołowianych żołnierzyków?

We włoskich muzeach można się natknąć na dziwaczne eksponaty

Jeśli wybieracie się w te wakacje do Włoch, koniecznie odwiedźcie któreś z tamtejszych muzeów osobliwości. Poznacie w nich m.in. historię sportowego buta, maszynek do golenia czy bandyckich napadów.

W mieście Imperia w Ligurii można zwiedzić muzeum włoskiej piosenki, a w Mediolanie podziwiać bogate zbiory komiksów z całego świata.

W Modenie znajduje się muzeum zbieranych od pokoleń naklejek do albumów, wydawanych przez znane na całym świecie wydawnictwo Panini.

W Trieście, gdzie często wieje porywisty wiatr bora, osiągający prędkość ponad 100 km/h, urządzono oczywiście muzeum wiatru.

Teatr, sport i koński kłus

Dla wielbicieli włoskiego aktorstwa jest muzeum w Neapolu, dedykowane najsłynniejszym tamtejszym aktorom, w tym uwielbianemu przez Włochów komikowi Toto.

Sport od nietypowej strony można poznać wybierając się do Treviso, gdzie w 13 salach prezentowana jest pokaźna kolekcja obuwia sportowego: ponad dwa tysiące par, począwszy od butów noszonych przez sportowców w XIX wieku.

Niedaleko miasta Macerata w regionie Marche znajduje się muzeum kłusa końskiego. Zgromadzono w nim setki plakatów, obrazów i zdjęć przedstawiających kłusujące konie.

Poznasz historię gladiatorów, reklamy i golenia

W muzeum koło Caserty można poznać historię gladiatorów, za to Genua oferuje atrakcję w postaci archiwum historycznego reklamy, a w nim najstarsze, pionierskie plakaty i ulotki.

W Mediolanie zwiedzający mogą podziwiać imponującą kolekcję maszynek do golenia, a w Barolo, kolebce znakomitego wina, zbiór korkociągów.

Śladami czarownic i bandytów

Wtajemniczeni turyści z całej Europy przybywają do mało znanego muzeum mumii w Ferentillo w Terni, a Oristano na Sardynii zaprasza do muzeum czarownic.

I dziewczynki, i dorosłe kobiety masowo odwiedzają muzeum lalek w Varese na północy Włoch, jedno z największych w Europie. Chłopców zaś przyciąga muzeum ołowianych żołnierzyków w Bolonii; kolekcja liczy 12 tysięcy figurek.

Jednym ze szczególnie popularnych miejsc na tej liście osobliwości jest muzeum rozbojów i bandytyzmu, które mieści się w Latinie w środkowych Włoszech. Przedstawia ono przede wszystkim historię tego zjawiska, rozpowszechnionego w latach 60. XIX wieku.

Autor: mm/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości