Mięta, eukaliptus i atrapa gniazda pomogą odstraszyć osy

Pod koniec lata osy są bardzo aktywneShutterstock

Czerwone ubranie, brak zapachu perfum, pęczek mięty na stole i przekąski w zamkniętych pojemnikach - to sposoby na to, żeby podczas pprzekąski w ogrodzie czy pikniku w parku nie oganiać się rozpaczliwie od natrętnych os. Choć przed nami ostatnie letnie tygodnie, dla tych owadów to czas intensywnej aktywności. Sprawdźcie, jak sobie z nimi radzić.

Obfitujący w owoce koniec lata to czas, kiedy osy są bardzo aktywne. W gniazdach spada liczba larw do wykarmienia, więc robotnice żerują wtedy bardziej intensywnie, często na sfermentowanych pokarmach. Dlatego o tej porze roku aktywność os jest szczególnie odczuwalna. Co robić, żeby nie narazić się na ich agresywne ataki i nie ucierpieć od żądeł?

Kusząca słodycz

Na niebezpieczeństwo może nas narazić piknik z ciastem i owocami albo zwykła drożdżówka konsumowana w plenerze. Każda słodka przekąska może zwabić niechciane, natarczywe towarzystwo. Chociaż na początku lata osy szukają głównie pożywienia opartego na białku, np. mięsa, którego potrzebują do wzmocnienia organizmu, pod koniec sezonu zdecydowanie mają apetyt na słodkości.

Szczególnie kuszące są dla niech owoce - zwłaszcza te mocno dojrzałe, lekko uszkodzone, a także zaczynające się psuć. Nie przelecą też obojętnie obok konfitur, lodów, słodkich kremów i polew, czekolady oraz gazowanych napojów. Winem też nie wzgardzą. Dlatego żeby uniknąć oganiania sie od pasiastych natrętów, wszystkie takie produkty podczas posiadówki w ogrodzie albo pikniku lepiej przez większość czasu trzymać w zamykanych pojemnikach albo turystycznych lodówkach.

Ostrożnie z kosmetykami

Mocną przynętą dla oso mogą być kolory. Zwabiają je głównie jasne barwy - białe i żółte. Dlatego biała sukienka na garden party czy żółty T-shirt na piknik to niezbyt dobry wybór. Lepiej założyć coś czerwonego, bo tego koloru osy - podobnie jak większość owadów - po prostu nie widzą.

Skoro już o stylizacji mowa - lepiej zwrócić uwagę na kosmetyki, których używamy przed wyjściem. Perfumy, wody kolońskie i mgiełki zapachowe mogą sprawić, że okażemy się wyjątkowo atrakcyjni dla os. Może je zwabić również woń lakieru lub innych produktów do włosów. Lepiej też darować sobie użycie mocno aromatyzowanych kremów i balsamów - zwłaszcza tych o "smakowitych" woniach owoców, wanilii czy czekolady.

Zabijesz? Zleci się więcej

Jeśli jednak jakaś osa pojawi się w otoczeniu, psując sielski nastrój wypoczynku na powietrzu, najgorszym, co można zrobić, jest paniczne machanie rękami. Takie ruchy mogą tylko rozdrażnić owady, a wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że zostaniemy użądleni. Lepiej zachować spokój i poczekać, aż stracą zainteresowanie i odlecą.

Osoby, które uważają, że najlepszym rozwiązaniem problemu jest po prostu zabicie owada, powinny to dobrze rozważyć. Umierający owad wydziela feromon przywabiający jego towarzyszy, więc po chwili zamiast z jednym natrętem będą się zmagać z kilkoma albo kilkunastoma.

Zamiast tego można użyć spryskiwacza z wodą. Mokry owad będzie miał kłopoty z poruszaniem, a tedy łatwo go uwięzić np. w szklanym słoju. To metoda, którą powinny zaakceptować osoby o miękkim sercu - zamiast zabijać osę, można ją wypuścić na wolność po skończeniu posiadówki na powietrzu.

Nie ruszaj gniazda, powieś sztuczne

Te wszystkie środki ostrożności nie zawsze udaje sie zachować, dlatego warto wiedzieć, czym odstraszać pasiaste owady. Można spróbować naturalnych środków. Osy odstrasza m.in. zapach eukaliptusa, mięty i piołunu. Można zatem udekorować ogrodowy stół wazonikiem z gałązkami mięty albo rozetrze na nim kilka kropli olejku eukaliptusowego. Jeśli chodzi o gotowe repelenty, najskuteczniejsze są te zawierające N,N-Dietylo-m-toluamid, czyli DEET.

Tym, co może wyjątkowo rozwścieczyć osy, jest naruszenie ich gniazda. Owady bronią go ze szczególną zaciekłością i będą atakować bez litości. Gniazdo wygląda jak wielka kula lub bulwa z szarego papieru czy kartonu. Na łące lepiej patrzeć pod nogi, bo nie zawsze wisi nad ziemią - osy często wykorzystują nory drobnych ssaków.

Skoro o gnieździe mowa - według specjalistów nic tak nie zniechęca os do eksplorowania danego rejonu jak potencjalna konkurencja. Ponieważ te owady mają silny instynkt obrony swojego terytorium, będą atakować osobniki spoza swojego roju. Dlatego osa raczej wycofa się, kiedy dostrzeże w otoczeniu nie swoje gniazdo. I dlatego skutecznym sposobem odstraszania ich jest zawieszenie na gałęzi papierowej torby udającej gniazdo. Specjalne sztuczne gniazda oferują też niektóre sklepy.

Lód na użądlenie

Jeśli mimo zastosowania tych środków ostrożności dojdzie do najgorszego, czyli użądlenia, dobra wiadomość jest taka, że choć bolesne, dla większości ludzi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Wokół tego miejsca pojawi się obrzęk, który jest normalnym objawem. Żeby zminimalizować dyskomfort, po przemyciu można na nie przyłożyć lód lub zastosować preparat antyhistaminowy.

Zdarzają się osoby uczulone na jad osy, które mogą doświadczyć znacznie silniejszych objawów, a w skrajnych przypadkach nawet wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli krótko po użądleniu pojawią się takie objawy, jak duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, rozległe obrzęki, trzeba natychmiast szukać pomocy medycznej. Zwykle jednak kończy się tylko na bólu i swędzeniu w miejscu, gdzie owad wbił żądło.

Choć najczęściej traktujemy je jak utrapienie, osy, jak każdy element ekosystemu, pełnią w nim swoją funkcję. Pomagają zapylać kwiaty i rośliny. Oprócz tego żywią swoje larwy wieloma szkodliwymi owadami, np. kleszczami. Bez nich mielibyśmy o wiele więcej szkodników. Uprzątają różne resztki organiczne.

Autor: js/mj / Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W piątek 26.04 wystąpi małe i umiarkowane zachmurzenie. Termometry pokażą od 11 do 17 stopni. Warunki biometeo będą korzystne.

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogodę w Polsce powoli zaczyna kształtować się wyż znad Bałkanów. Oznacza to, że zmienia się w naszej części Europy cyrkulacja powietrza z północnej na południową. Miejscami występują mgły ograniczające widzialność.

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl