Najnowsze

Maorysi odkrywcami Antarktydy. Na długo przed Europejczykami przemierzali lodowy kontynent

Najnowsze

Bezkresny lodowy krajobraz Antarktydy
NASA/National Science FoundationBezkresny lodowy krajobraz Antarktydy

Maorysi byli prawdopodobnie pierwszymi ludźmi, którzy odkryli Antarktydę - twierdzą nowozelandzcy badacze. Z podań historii mówionej wynika, że tamtejszy podróżnik Hui Te Rangiora już w VII wieku naszej ery przemierzał ten lodowy kontynent.

Badania Uniwersytetu Otago wskazują z wysokim prawdopodobieństwem, że autochtoniczny lud Nowej Zelandii - Maorysi, a także inne rdzenne ludy Polinezji nawigowały na wodach lodowego kontynentu na długo przed przybyciem w te regiony Europejczyków. Artykuł na ten temat opublikowano 6 czerwca na łamach "Journal of the Royal Society of New Zealand".

"Polinezyjskie historie mówione traktują o podróżach Hui Te Rangiora na Antarktydę łodzią o nazwie Te Ivi o Atea" - czytamy w publikacji. W historiach mówionych antarktyczne morze nazywano Te tai-uka-a-pia, co oznacza "lodowy ocean z pia". Pia to roślina, której jadalne kłącza po obraniu są koloru śniegu.

"Mroczne miejsce, które nie widziało słońca"

Zapisy kroniki mówionej z 1899 roku opisują "ogromne morze mgliste, mroczne miejsce, które nie widziało słońca". Stephenson Percy Smith, który spisywał opowieści, twierdzi, że opisują one między innymi morskie ssaki z okolic Oceanu Południowego, czy też "szczyty przecinają niebo, gołe, bez śladu roślinności", czyli lodowe góry.

Do tej pory uważano, że Fabian Gottlieb von Bellingshausen i Michaił Łazariew są pierwszymi odkrywcami Antarktydy. W 1820 natknęli się na Lodowiec Szelfowy Fimbul.

Liderka uniwersyteckiego projektu badawczego doktor Priscilla Wehi w publikacji napisała, że "związek pomiędzy Antarktydą i jej wodami pojawiał się w najstarszych (badanych - przyp. red.) historiach podróżniczych". "Ważne, by w programach badawczych dotyczących Antarktydy, brać pod uwagę także odkrycia grup słabiej reprezentowanych, między innymi Maorysów" - dodała.

Autor: anw / Źródło: The Guardian, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości