Najnowsze

Lód jak włosy. To rzadkie zjawisko skrywa tajemnice

Najnowsze

Twitter.comNiezwykła formacja lodowa w różnych zakątkach świata

Strażnicy Parku Narodowego Loch Lomond and the Trossachs w Szkocji niedawno zaobserwowali na martwym drzewie lód, który wyglądał jak włosy. Naukowcy informują, że zjawisko dopiero teraz zaczyna być zrozumiałe.

- Szłam pomiędzy drzewami i było tego mnóstwo - opowiada Suzanne Humphries, strażniczka Parku Narodowego Loch Lomond and the Trossachs. - Wyglądało to jak podszerstek mojego kota - dodaje.

Nie wszędzie można to oglądać

Ta formacja lodowa, wyglądającą jak wata cukrowa, jest bardzo nietypowa. Można ją spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej. Lód wyglądający jak włosy powstaje z grzybów znajdujących się w korzeniach gnijącego drewna, w momencie, gdy wilgotność powietrza jest bardzo wysoka i gdy temperatura jest ujemna. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc piękne podłużne kryształki lodu. Lód ten, po dotknięciu, bardzo szybko się roztapia.

Lodowa formacja owiana tajemnicą

Chociaż pierwszy raz lód ten zaobserwowano w 1918 roku, to jego obecność spędzała sen z powiek naukowców przez wiele lat. Dopiero w lipcu zeszłego roku naukowcy z Niemiec i Szwajcarii odkryli, że za lód odpowiedzialne są grzyby. Lód ten powstał w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji.

- Grzyby, które działają jak katalizator, są z gatunku Exidiopsis effusa - powiedziała Humphries. - Jeśli leżałby śnieg czy byłby szron, to nie zauważylibyśmy go - dodała.

Dołącz do nas na Snapchacie

Autor: mab/map / Źródło: weather.com