Najnowsze

Lipiec 2021 był najcieplejszym miesiącem w historii świata

Najnowsze


Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) podali, że lipiec 2021 był najcieplejszym miesiącem na świecie w historii pomiarów. - Ten nowy rekord przyczynia się do niepokojącej i niszczącej ścieżki, jaką zmiany klimatyczne wyznaczyły światu - ocenił Rick Spinrad, administrator w organizacji.

Lipiec tego roku był najgorętszym miesiącem, jaki kiedykolwiek zanotowano na świecie - podała w piątek amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) w opracowaniu na temat kryzysu klimatycznego. - Lipiec jest zazwyczaj najcieplejszym miesiącem w roku na świecie, ale lipiec 2021 roku prześcignął sam siebie jako najgorętszy lipiec i miesiąc w historii - powiedział administrator NOAA Rick Spinrad. - Ten nowy rekord przyczynia się do niepokojącej i niszczącej ścieżki, jaką zmiany klimatyczne wyznaczyły światu - zaznaczył, powołując się na dane z Krajowych Ośrodków Informacji o Środowisku (NCEI).

Nowy rekord

NOAA podała, że łączna temperatura powierzchni lądu i oceanu wynosiła 1,67 stopnia Fahrenheita (0,93 stopnia Celsjusza) powyżej średniej wieloletniej XX wieku, wynoszącej 60,4 stopnia Fahrenheita (15,8 st. C), co czyni go najgorętszym lipcem od 142 lat, czyli od kiedy prowadzone są pomiary.

Temperatura tegorocznego lipca była o 0,02 stopnia Fahrenheita (0,01 st. C) wyższa od poprzedniego rekordu z lipca 2016 r., który został wyrównany w 2019 i 2020 r.

Według danych opublikowanych przez Unijną Służbę ds. Zmian Klimatu Copernicus lipiec 2021 roku był trzecim najcieplejszym lipcem na świecie.

Wybrane anomalie klimatyczne i wydarzenia w lipcu 2021 (NOAA)NOAA

Zobacz powyższą grafikę w powiększeniu >

Raport, który daje do myślenia

Spinrad przypomniał, że w ogłoszonym w poniedziałek raporcie opracowanym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) "naukowcy z całego świata przedstawili najbardziej aktualną ocenę kierunków zmiany klimatu".

- To otrzeźwiający raport IPCC, w którym stwierdza się, że wpływ człowieka jednoznacznie powoduje zmiany klimatu i potwierdza, że skutki te są szeroko rozpowszechnione i szybko się nasilają - dodał ekspert.

ONZ określiła raport jako "czerwony alert dla ludzkości".

Czytaj dalej: "Czerwona flaga dla ludzkości", "alarm jest ogłuszający". Najnowszy raport ONZ o zmianach klimatu

Globalne ocieplenie (Adam Ziemienowicz/PAP/REUTERS)Adam Ziemienowicz/PAP/REUTERS

Autor: kw/dd / Źródło: PAP, noaa.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA

Pozostałe wiadomości