Najnowsze

"Lato to zapach siana"

Najnowsze

Meteorolog zachęca do odpoczynku za miastem

Każda pora roku ma swój zapach. Lato to zapach siana.

Według definicji, siano to "skoszone w początkowym okresie wegetacji trawy, rośliny motylkowe i in., następnie wysuszone, zazwyczaj w warunkach naturalnych. Proces koszenia, suszenia i magazynowania to sianokosy. Siano to jedna z najważniejszych pasz objętościowych w żywieniu przeżuwaczy i koni". Warunki meteorologiczne sprzyjające sianokosom to kilkudniowa pogoda wyżowa, sucha, słoneczna i ciepła.

Jedno z moich najprzyjemniejszych wspomnień wakacyjnych to czas spędzony pod namiotem na wsi, gdzieś pod Gryfowem Śląskim, w czasie sianokosów. W ciągu dnia koszenie, przewracanie już skoszonego siana, zbiór, zwózka. A wieczorem kąpiel w Jeziorze Złotnickim.

Upojna i ciepła woń siana działała na wszystkie zmysły…

Kąpiel z sianem

Nie bez powodu coraz większym powodzeniem cieszy się terapia sianem, szczególnie w krajach alpejskich. U nas również coraz bardziej popularna jest "kąpiel" w drewnianej balii wypełnionej sianem. Kąpiel taka to naturalny zabieg, działający relaksująco i rozluźniająco, zalecany osobom zmęczonym i przepracowanym. Zapach siana uspokaja, natomiast właściwości suchej trawy pobudzają przemianę materii. Już wieki temu uważano, że sen na świeżym sianie jest bardzo zdrowy i głęboki, gdyż zapach suchej trawy oraz ziół wpływa kojąco.

Siano to przecież nie tylko trawa ale mnóstwo ziół bogatych w olejki eteryczne i minerały. Lecznicze właściwości ma mniszek i kozłek lekarski, mięta i tymianek, rumianek i pokrzywa. Wymienione zioła ukoją człowiecze skołatane nerwy i oczyszczą skórę. Zapach siana przyniesie przyjemne sny.

Uroki lata

Więc w czasie wakacji polecam wieś, maleńką, mało ucywilizowaną. Polecam pracę przy sianokosach, ciężką pracę, a po niej sen, twardy sen, w drewnianej stodole, na sianie. Minie wszelkie zmęczenie, a wraz z nim udręki cywilizacji, jak chociażby modna ostatnio depresja.

I koniecznie proszę wziąć ze sobą woreczek pachnącego siana do domu, by przypominał uroki wiejskiego lata.

Czytaj pozostałe wpisy autorki

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości