Amerykańscy meteorolodzy straszą nadchodzącą La Niną. Przewidują, że zjawisko będzie mieszać w pogodzie na całym świecie do zimy 2016/2017. Wtedy w USA ściśnie mróz, a susze i powodzie w Ameryce Południowej i Indonezji zniszczą plantacje soi i oleju palmowego.
Specjaliści z amerykańskiego Centrum Przewidywania Klimatu (ang. Climate Prediction Center) w czwartek oświadczyli, że zjawisko La Nina pojawi się jeszcze w tym roku. Namiesza w pogodzie na półkuli południowej i północnej.
Naukowcy w comiesięcznej prognozie zaznaczyli, że La Nina zacznie rozwijać się latem. Ponadto z 75-procentowym prawdopodobieństwem będzie trwać również jesienią i zimą na przełomie 2016 i 2017 roku. La Nina jest mniej szkodliwa od El Nino. Mimo to również wpływa na pogodę oraz światową gospodarkę. Zobacz, jak El Nino zmieniło pogodę w różnych regionach na całym świecie.
Susze, powodzie, ochłodzenie
Co przyniesie La Nina? Specjaliści tłumaczą, że głównie spowoduje, że na Atlantyku pojawi się więcej huraganów, a na Pacyfiku mniej. Wiąże się to z niską temperaturą oceanów, która nie sprzyja tworzeniu się cyklonów zwrotnikowych. Naukowcy podkreślają, że La Nina nie odchyli średniej temperatury i warunków opadowych w ciągu lata w Stanach Zjednoczonych. Zjawisko to zazwyczaj wiąże się ze znikomymi opadami w południowo-zachodniej części USA i bardziej wilgotną pogodą na Wybrzeżu Północno-Zachodnim. Jeśli La Nina potrwa do zimy, w niektórych rejonach USA za jej sprawą może być wyjątkowo chłodno, skutkiem czego wzrośnie zapotrzebowanie na gaz.
Susza może pojawić się w południowej Brazylii, gdzie znajdują się największe światowe plantacje soi. La Nina często przynosi ulewne deszcze w części Australii, Indonezji i Malezji, gdzie zniszczy uprawy oleju palmowego. W Afryce, Ameryce Południowej i Kanadzie ochładza się podczas tego zjawiska.
Czym jest La Nina?
La Ninę trudno przewidzieć. To zjawisko pojawia się raz na 2-7 lat. Czym jest? Zjawiskiem odwrotnym do El Nino, które skończyło się na początku maja. Charakteryzuje się wyjątkowo niską temperaturą wód Pacyfiku na wysokości równika. Czyli tam, gdzie podczas El Nino woda była nadzwyczaj ciepła.
Autor: AD/map / Źródło: Reuters, abcnews.go.com, bloomberg.com