Najnowsze

Kozice spadły z Giewontu. Trafią do muzeum

Najnowsze

Dwie kozice w górnych partiach Mnichowego Żlebu

Dwie kozice, które spadły z Giewontu na początku marca, trafią na ekspozycję muzealną - zdecydowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na martwe zwierzęta natknęli się przypadkowo pracownicy parku.

Martwą samicę z młodym koźlęciem przyrodnicy dostrzegli w trakcie interwencji, kiedy pouczali taterników wspinających się w rejonie gór zamkniętym dla turystyki.

- Okazuje się, że kozice też popełniają błędy, mimo że na co dzień poruszają się po ośnieżonych, stromych stokach - powiedział dyrektor TPN, Paweł Skawiński.

Było ich więcej

Martwe kozice zostały przetransportowane do Wrocławia, gdzie w instytucie weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego przeszły szczegółowe badania. Okazało się, że w brzuchu samicy było jeszcze jedno młode.

Obecnie martwe kozice przewieziono z powrotem do Zakopanego, gdzie zostaną spreparowane i trafią na ekspozycję do Muzeum Przyrodniczego TPN.

Niecodzienna interwencja

Jak zaznaczył Skawiński, na terenie parku narodowego przyroda powinna być pozostawiona sama sobie, czyli martwe zwierzęta powinny tam pozostać, ale w tym przypadku zdecydowano inaczej.

- Gdybyśmy pozostawili martwe kozice w górach, znalazłby je niedźwiedź i zjadł. Nie do końca jest w porządku pozbawiania niedźwiedzia pokarmu, ale z drugiej strony, kiedy natrafiamy np. na martwego jelenia potrąconego przez samochód na obrzeżach parku narodowego, zawozimy takie zwierzę w rejony, gdzie żerują niedźwiedzie. Tak rekompensujemy im naszą ingerencję - mówi Skawiński.

Kozic w Tatrach coraz więcej

W Tatrach dwa razy w roku liczy się kozice.

Ubiegłoroczne jesienne liczenie tych zwierząt wykazało, że w całych Tatrach, zarówno polskich, jak i słowackich, żyje 929 osobników. Przyrodnicy zauważają, że liczba kozic w regionie w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Jesienią 2009 roku naliczono 841 kozic.

Charakterystyka gatunku

Kozica jest gatunkiem chronionym, mimo to zdarza się, że kłusownicy polują na te piękne zwierzęta.

Żyją one w niewielkich stadach, zwanych kierdelami, które mają określoną strukturę. Na czele kierdela stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład takiej grupy wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości