Koronawirus w liczbach. Statystyki robią wrażenie

[object Object]
"Samowyleczeniu ulega 85 procent zainfekowanych osób"tvn24
wideo 2/21

Koronawirus SARS-CoV-2 zaatakował jak dotąd ponad 82 tysiące osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 2804. Sprawdź statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 - chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.

Na całym świecie odnotowano 82 184 przypadki zakażeń koronawirusem. Najwięcej pojawiło się ich na terenie Chin kontynentalnych - 78 499. Na drugim miejscu znajduje się Korea Południowa, gdzie zarażonych jest 1 595 osób. W przypadku tego kraju możemy mówić o dużym skoku, ponieważ jeszcze we środę rano informowano, że liczba chorych to o 1261.

Na statku Diamond Princess, który aktualnie cumuje w Japonii, potwierdzono 705 przypadków zakażenia koronawirusem. Statek ten w statystykach traktuje się jak osobne terytorium. We Włoszech liczba zakażonych sięgnęła 470, a w Japonii - 189.

Łącznie poza Chinami zainfekowanych jest 3333 osoby. Na całym świecie życie straciło 2804 osoby. We Włoszech łącznie zmarło 12 osób.

O ile dane liczbowe aktualizowane są na bieżąco, o tyle wykresy aktualizowane są z dnia na dzień.

Całkowita liczba zakażeń koronawirusem poza Chinami (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info

Zobacz wideo, jak rozwijała się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 w pierwszych 36 dniach w porównaniu do świńskiej grypy, SARS i MERS:

Rozwój epidemii w ciągu pierwszych 36 dni
Rozwój epidemii w ciągu pierwszych 36 dnitvn24

Gdzie umiera najwięcej osób

Największą śmiertelnością cechują się przypadki w Chinach. Zmarło tam już 2747 osób. Poza Chinami koronawirus zebrał największe śmiertelne żniwo w Iranie, gdzie życie straciło 19 osób. W Korei Południowej koronawirus zabił 13 osób, a we Włoszech - 12. Łącznie na statku Diamond Princess zmarło czworo pasażerów.

Największe żniwo koronawirus zebrał 23 lutego, kiedy zmarło 158 osób. Wtedy odnotowano również największy skok w śmiertelności, ponieważ dzień wcześniej wirus zabił sto osób. Wysoka śmiertelność z powodu koronawirusa została zanotowana też 12 lutego (146 ofiar), 14 i 15 lutego (po 143 ofiary) oraz 18 lutego (136 ofiar).

Największy spadek w dziennym bilansie ofiar zarejestrowano z 23 lutego (158 zgonów) na 24 lutego (zmarło 81 osób). Różnica wyniosła 77 przypadków.

Dzienny bilans ofiar śmiertelnych (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info

Trendy w liczbie zakażonych

Według danych najwięcej nowych przypadków koronawirusa na całym świecie, w tym w Chinach, pojawiło się 12 lutego. Zakażenie wykryto wtedy u ponad 14 tysięcy osób. Od tego dnia do 15 lutego obserwowano stopniowy spadek liczby nowych zakażeń. Liczba nowych zakażonych wzrosła nieznacznie 16 lutego, potem znów zaczęła spadać, by wzrosnąć 20 lutego. Z 25 lutego na 26 lutego trend znów zaczął mieć tendencję wzrostową. 25 lutego potwierdzono zakażenia u 741 osób, a 26 lutego - u 1 000.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info

Liczba nowych przypadków poza terytorium Chin rośnie. Najbardziej gwałtowny wzrost nastąpił z 24 lutego (kiedy odnotowano 335 zakażonych) na 26 lutego (kiedy koronawirusa zdiagnozowano u 569 osób). To wzrost o 234 nowe przypadki.

26 lutego koronawirusa poza terytorium Chin stwierdzono u 569 osób. To jak do tej pory najwięcej od 23 stycznia.

Prawie 50 tysięcy osób w szpitalach

Aktywne przypadki zakażonych koronawirusem to całkowity bilans uzyskiwany po odjęciu zmarłych i wyleczonych osób.

Szacuje się, że obecnie zainfekowanych jest 46 477 pacjentów. U prawie 40 tysięcy choroba COVID-19 przebiega łagodnie - stanowi to 82 procent przypadków. U 8469 osób (18 procent pacjentów) stan jest poważny lub krytyczny.

Aktywne przypadki (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info

Najwięcej zakażonych w wieku 50-59

Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (China CDC) przeanalizowało dane do 11 lutego, dotyczące zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Chin kontynentalnych. Pod względem zakażeń wśród potwierdzonych przypadków największy odsetek stanowią osoby w przedziale wiekowym 50-59, było ich 10 008, co stanowi 22 procent wszystkich, którzy zachorowali.

Nieco mniej zakażonych stwierdzono w grupach wiekowych 40-49 oraz 60-69. Plasują się odpowiednio na drugim miejscu z 8571 i 8583 przypadkami. Obie grupy wiekowe stanowią po około 19 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Najmniej zdiagnozowanych przypadków koronawirusa stwierdzono u dzieci do lat 9. Było ich 416, co odpowiada 0,9 procent wszystkich wykrytych przypadków.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Chinach kontynentalnych do 11 lutego 2020 (tvnmeteotvnmeteo.pl za China CDC

Dwie grupy wiekowe na czele

China CDC poddało analizie też liczbę zgonów wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 do 11 lutego w Chinach kontynentalnych. Największy odsetek ofiar śmiertelnych zanotowano u osób w przedziale wiekowym 60-69 oraz 70-79. Zmarło odpowiednio 309 i 312 osób, co w obu przypadkach stanowi po około 30 procent w odniesieniu do wszystkich zgonów. Na trzecim miejscu plasują się osoby mające powyżej 80 lat, do 11 lutego zmarło 1408 osób, co stanowi nieco ponad 20 procent wszystkich ofiar śmiertelnych wśród zakażonych.

Liczba zgonów spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2 w Chinach kontynentalnych do 11 lutego 2020 (tvnmeteo.pl za China CDC)tvnmeteo.pl za China CDC

"To szybko narastająca epidemia"

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Christian Lindmeier powiedział we wtorek, że "kraje muszą być przygotowane na to, że wirus dosłownie puka do ich drzwi".

Jak powiedział Bruce Aylward, szef misji WHO-Chiny, kraje na całym świecie, w których do tej pory nie odnotowano przypadków koronawirusa, muszą zmienić sposób myślenia, aby przygotować się do wybuchu epidemii i być gotowe do szybkiej reakcji.

- Władze powinny przygotować łóżka szpitalne, strefy izolacyjne i respiratory dla ciężkich przypadków - wyliczał Aylward. - To szybko narastająca epidemia, z którą musimy się bardzo szybko uporać, aby zapobiec pandemii - dodał.

W poniedziałek przedstawiciele WHO uspokajali, że koronawirus "nie wymknął się spod kontroli" i "nie powoduje śmierci na szeroką skalę".

- Używanie słowa "pandemia" nie pasuje do faktów - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Musimy się skupić na powstrzymaniu rozprzestrzeniania wirusa, przygotowując się do potencjalnej pandemii - dodał.

Szef WHO skomentował także rosnącą liczbę przypadków w Iranie, Korei Południowej i we Włoszech. - Te przypadki są głęboko niepokojące - powiedział Ghebreyesus.

Jeśli chodzi o liczbę osób, które wyzdrowiały, jest ona obecnie szacowana na 32 905. Po 18 lutego liczba wyzdrowień stała się większa niż liczba nowych zakażeń.

Nowe przypadki oraz wyzdrowienia (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info

Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca koronawirusa (KPRM)KPRM

Autor: anw / Źródło: worldometers.info

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji w mieście należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW