Kolczyk jako profilaktyka i metoda leczenia migren brzmi absurdalnie? Być może, jednak świadectwo, jakie daje wiele osób z uchem ozdobionym niewielkim kółkiem w chrząstce, pozwala wierzyć w skuteczność tego rozwiązania.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Migrena to najgorszy ból głowy, jakiego można mieć nieszczęście doświadczyć. Powtarzający się i pulsujący, może być odczuwalny przez długi czas, od 4 do nawet 72 godzin. Stopnie nasilenia są różne i zmieniają się pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Migrenom towarzyszy światłowstręt, fonofobia (nadmierna wrażliwość na dźwięki) i osmofobia (nadmierna wrażliwość na zapachy) oraz wymioty i nudności.
Zapowiadana aurą i mrowieniem
Nadejście migreny da się przewidzieć, ponieważ zapowiadają ją pewne dolegliwości. W 10 proc. atak bólu poprzedza tzw. aura (rozświetlanie się koloru przedmiotów) czy parestezja (czucie opaczne, najczęściej mrowienie, drętwienie lub zmiany temperatury skóry). Można zaobserwować ubytki w polu widzenia, pojawienie się mroczków, niedowładu czy doświadczyć afazji (problemy z mówieniem lub całkowita utrata zdolności do mowy).
Słowem: nic przyjemnego. Dlatego ludzie, którzy na własnej skórze przekonali się czym jest migrena, za wszelką cenę pragną uniknąć powtórki.
Metody (nie)konwencjonalne
Na niesamowity ból, jaki charakteryzuje epizod migrenowy, jest szereg leków mających go osłabić lub prawie zupełnie wyeliminować. Ale jeśli z jakichś powodów ktoś ich brać nie chce lub nie może, a wie, że może go migrena prędzej czy później dopaść, może profilaktycznie... zrobić sobie kolczyk.
Ale nie byle jaki i w byle którym miejscu. Aby kolczyk miał nas przed migreną faktycznie chronić, musi być to kolczyk typu daith. W tym celu warto udać się do profesjonalnego salonu tatuażu albo kosmetycznego, gdzie bezpiecznie pozwolimy na przebicie odnogi obrąbka, najgrubszej chrząstki ucha.
Ozdobna forma leczenia
Zwolennicy twierdzą, że kolczyk w tym miejscu działa na tej samej zasadzie, co akupunktura, opartej na wbijaniu igiełek we właściwych punktach ciała w celu rozproszenia nagromadzonego stresu.
Czy zrobienie kolczyka daith pomaga? Jest wielu ludzi, którzy bez zastanowienia odpowiadają: "tak".
- Zauważyłam, że miewam migreny rzadziej, a ból stał się słabszy - mówiła jedna z kobiet z kolczykiem daith. - Przekłucie pomogło wtedy, gdy zawiodły leki i alternatywne metody - zaznaczyła.
Natalie Thompson, która także nosi w tym miejscu niewielki kolczyk, w audycji radia BBC Radio Leicester przyznała, że stale towarzyszące jej bóle głowy zmalały w momencie przekłucia.
- Wcześniej ból głowy, jaki mi towarzyszył, oceniałam w skali 0-10 na 5, 6 lub więcej - wspomniała. - Obecnie najgorszym jest co najwyżej 3-ka - dodała Thompson, która wciąż bierze leki i przestrzega wszystkich zaleceń lekarzy.
Nie zaszkodzi, może pomoże
- Nie ma solidnych dowodów naukowych na to, aby była to skuteczna metoda - zaznaczył na swoim blogu specjalizujący się w łagodzeniu bólu dr Thomas Cohn. - Z pewnością część ludzi odczuła po przekłuciu ulgę. Należy jednak pamiętać, że nie każdemu założenie kolczyka pomoże - zaznaczył.
Przyznał, że warto ten temat zgłębiać i naukowcy powinni zastanowić się, dlaczego po przebiciu chrząstki migrenowcy odczuwają tak znaczącą ulgę.
Ból głowy może być wywołany nie tylko migreną. Długo utrzymujące się napięcie mięśni karku to bowiem nie tylko dyskomfort, ale często fizyczny ból głowy. Jak się pozbyć dokuczliwego problemu i skutecznie rozluźnić mięśnie?
Autor: stella/jap / Źródło: The Huffington Post
Źródło zdjęcia głównego: Twitter