W centrum kraju liście kasztanowca żółkną już na początku września, a na zachodzie Polski dopiero pod koniec października.
Daty początku jesieni wyznaczać można m.in. na podstawie żółknięcia liści kasztanowca zwyczajnego oraz żółknięcia i opadania liści lipy drobnolistnej i brzozy brodawkowatej. Obserwacje tych drzew prowadzą do zaskakujących wniosków.
Jesień najwcześniej na Mazowszu
Z faz rozwoju tych roślin wynika, że jesień najwcześniej przychodzi w rejonie Doliny Środkowej Wisły. W okolicy Kozienic jesień pojawia się w okresie od 1 do 10 września. Stosunkowo wcześniej zaczyna się jesień również na Podkarpaciu, bo w między 11 a 20 września. Najpóźniej liście żółkną w zachodnich rejonach kraju oraz na Kujawach, północnym Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce. Tu jesień w przyrodzie rozpoczyna się dopiero 21-31 października (patrz mapa).
Fenologia
Nauka badająca związki pomiędzy zmianami warunków klimatycznych i pór roku a terminami zachodzenia periodycznych zjawisk w rozwoju roślin nazywamy fenologią. Na podstawie obserwacji fenologicznych czyli zachowanie roślin, wyróżnić można w strefie klimatu umiarkowanego 10 głównych, fenologicznych pór roku: zaranie wiosny, wczesna wiosna, pełnia wiosny, wczesne lato, lato, późne lato, wczesna jesień, jesień, późna jesień i zima.
Jesień mieni się wieloma barwami. Zobacz, jakie kolory przybierają liście:
Autor: AD/tw / Źródło: IMGW, wikipedia.org
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com