Najnowsze

Jak przygotować się do oglądania zorzy polarnej?

Najnowsze

Pamiętajcie o aparacie fotograficznym

Między 8 a 10 września, dzięki wybuchom na Słońcu, będziemy mieli szansę zobaczyć w Polsce zorzę polarną. W związku z tym, że to zjawisko w naszym kraju nie jest częstym zjawiskiem, warto wieczorem udać się na obserwację nieba. Udzielamy Wam kilka rad, jak najlepiej przygotować się na nocne "łowy" zorzy.

- Przez najbliższe noce w Polsce możliwe jest zobaczenie zorzy polarnej – zapewnił w rozmowie z TVN Meteo Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu. - Zjawisko to nie jest oczywiście tak intensywne, jak na biegunach, ale możliwe do zaobserwowania w Polsce – wyjaśnił i podkreślił, że im dalej znajdziemy się na północy, tym mamy większe szanse na to, że zobaczymy to niesamowite zjawisko pogodowe.

Na północ, z dala od miasta

Na "łowy"najlepiej wybrać się między godziną 23 a 2 w nocy. Jako teren obserwacji trzeba wybrać nieoświetlony teren i wiedzieć, czego szukać na niebie.

- Jeśli chcemy spróbować zaobserwować taką zorzę, to nie sugerujmy się pięknymi zdjęciami z telewizji i z Internetu. W Polsce, jeśli zorza polarna w ogóle występuje, jest zjawiskiem o wiele bardziej subtelnym. Pojawia się jako różnokolorowe pojaśnienie. Często fioletowe lub różowe, nad horyzontem - powiedział z kolei na antenie TVN 24 Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Jak rozpoznać zatem zjawisko atmosferyczne, które nie wiemy jak wygląda? - Sposób na odróżnienie jej od np. wielkomiejskiej łuny jest bardzo prosty - stwierdził Wójcicki. - Warto wyjechać kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów poza północne granice miasta. W ten oto sposób zostawimy je za sobą i widok na horyzont nie powinien być niczym zmącony - dodał.

Pogoda na zorze

A jak będzie wyglądała pogoda w ciągu najbliższych noce?

W czwartek problemem mogą okazać się chmury, które pokażą się na Wybrzeżem, a także nad wschodnią i południową częścią kraju. Poszczęści się obserwatorom z zachodu - tam niebo ma być czyste.

Z całą pewnością takich problemów nie będzie w piątek. Bezchmurne niebo w całym kraju da sposobność do oglądania nieba mieszkańcom wszystkich rejonów Polski. - Może pojawić się kilka niegroźnych chmurek, ale nie będą one przeszkodą - zapewnia Arleta Unotn-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Za to noc z piątku na sobotę będzie sprzyjać wszystkim. To idealny czas na oglądanie zorzy. Na niebie, i to w całym kraju, pojawi się tylko kilka niegroźnych chmurek. - Nie przeszkodzą one w obserwacjach - zapewnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Przygotuj odpowiedni ekwipunek

Kilkugodzinna wyprawa w nocy wymaga odpowiednich przygotowań. W związku z tym, że temperatura wieczorami znacznie spada, należy zaopatrzeć się w swetry i kurtki. Radzimy też przygotować termos z gorącą herbatą lub kawą. Można też zabrać ze sobą lornetki.

Nie zapomnijcie też zabrać ze sobą aparatów fotograficznych! Zrobione zdjęcia możecie wysłać na Kontakt Meteo.

To dzięki słońcu

Zorze w Polsce zawdzięczamy wybuchom na Słońcu. Wyrzucona w nich materia dotrze do Ziemi między 8 a 10 września. To ona jest sprawcą niesamowitych widoków na niebie.

Zobacz rozmowę z astronomem z CNK:

Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik o zorzach polarnych (TVN24)
Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik o zorzach polarnych (TVN24)

Autor: xyz//aq / Źródło: TVN 24, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości