W ostatnich godzinach Słońce popisało się dwoma sporymi wybuchami - poinformował serwis SpaceWeather.com. Wyrzucona w nich materia dotrze do Ziemi około 8-10 września i - jak mówi w rozmowie z TVN Meteo astronom z toruńskiego planetarium - również w Polsce będzie można wówczas liczyć na wystąpienie intensywnych zórz polarnych.
Na tarczy Słońca wyraźnie odznaczają się cztery obszary plam oznaczone numerami 1281, 1283, 1287 i 1289. Szczególnie interesujący dla naukowców jest ten drugi. Od kilku dni związane z nim duże plamy słoneczne urozmaicały środek tarczy naszej dziennej gwiazdy.
W ostatnim czasie obszar ten popisał się dwoma wybuchami. Jako preludium we wtorek, o godzinie 3.50 naszego czasu, można było zobaczyć błysk klasy M5.3. W środę natomiast około godz. 00.20 naszego czasu zarejestrowano jeszcze większy błysk klasy X2.1 (klasa X jest najwyższa w klasyfikacji rozbłysków).
Zobacz więcej na filmie przygotowanym przez NASA:
Plama nr 1283 znajduje się blisko środka tarczy słonecznej, przez co materia wyrzucona w obu wybuchach została skierowana bezpośrednio w kierunku Ziemi. Ma ona dotrzeć do naszej planety w dniach 8-10 września i wtedy możemy oczekiwać wystąpienia intensywnych zórz polarnych.
Im dalej na północ, tym lepiej
- I w Polsce możliwe jest zobaczenie zorzy polarnej – powiedział w rozmowie z TVN Meteo Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu. – Zjawisko to nie jest wówczas oczywiście tak intensywne, jak na biegunach, ale nie dalej jak dwa tygodnie temu, można było obserwować zorzę polarną w naszym kraju – wyjaśnił.
Jeśli chodzi o to, czy w dniach 8-10 września będziemy mogli zobaczyć w Polsce to niesamowite zjawisko, astronom stwierdził, że - jak zawsze - są na to szanse. - Dowiemy się o tym dopiero, jak zjonizowana energia, wyrzucona przez Słońce z powodu wybuchu, dotrze do Ziemi - wyjaśnił astronom. – Wówczas zostanie ona przyciągnięta przez bieguny w okolice polarne – dodał.
- Dlatego polecam między 8 a 10 września, najlepiej od godz. 23 do 2, znaleźć się nocą na nieoświetlonym terenie i obserwować niebo. Naprawdę warto. Ostatnio okazję na wystąpienie zjawiska o takiej intensyfikacji mieliśmy kilka lat temu - powiedział Rafalski.
– Im dalej znajdziemy się na północy, tym mamy większe szanse na to, że zobaczymy zorzę polarną - podkreślił.
Autor: xyz//tka / Źródło: PAP, NASA