Ile kosztują zmiany klimatu? Podsumowano straty z najpoważniejszych zdarzeń pogodowych 2020 roku

[object Object]
Pandemia nie spowodowała spadku emisji dwutlenku węglaWMO
wideo 2/22

2020 rok będzie niewątpliwie kojarzyć się z pandemią COVID-19. Jednak przez cały rok miliardy osób na świecie musiały zmagać się dodatkowo z konsekwencjami poważnych wydarzeń, związanych ze zmianami klimatu. Organizacja Christian Aid wydała raport, w którym wyszczególnione zostały te największe i oszacowała koszty, jakie były konieczne do naprawy spowodowanych przez nie zniszczeń.

Christian Aid to organizacja charytatywna działająca na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju, eliminacji ubóstwa, wspierania społeczeństw i udzielania pomocy w przypadku katastrof. W poniedziałek światło dzienne ujrzał jej raport, który pokazuje jak ogromną cenę płaci cały świat za ekstremalne warunki pogodowe.

W opracowaniu wymieniono tegoroczne zdarzenia, w których zginęły tysiące ludzi, a kraje poniosły ogromne straty finansowe. Na podstawie danych ubezpieczycieli stwierdzono, że aż dziewięć państw doprowadziło do szkód o wartości co najmniej 5 miliardów dolarów (ponad 18 miliardów złotych).

Kosztowna pora monsunowa

Silne burze w Azji były konsekwencją niezwykle deszczowej pory monsunowej. Przez kilka miesięcy 2020 roku z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych życie straciły dziesiątki tysięcy osób. W samych Indiach zginęło około 2 tysięcy osób, a miliony były zmuszone opuścić swoje domy. Szacuje się, że straty sięgnęły tam 10 miliardów dolarów (ponad 36 mld zł).

Chiny poniosły jeszcze większe straty finansowe w wyniku powodzi. Oszacowano, że koszty wszystkich zniszczeń, do których doszło w okresie od czerwca do października, sięgają około 32 miliardów dolarów (117 mld zł). Jednak zginęło tam znacznie mniej osób niż w Indiach.

Cyklony i huragany

W podsumowaniu znalazły się także Stany Zjednoczone i ich rekordowy sezon huraganowy. Łącznie z ogromnymi pożarami spowodowało to straty rzędu 60 miliardów dolarów (220 mld złotych).

Spore straty przyniosły również krótkotrwałe zjawiska. Cyklon Amphan, który przez kilka dni w maju niepokoił regiony Zatoki Bengalskiej, przyniósł ze sobą szkody szacowane na 13 miliardów dolarów (47 mld zł).

- Widzieliśmy rekordowe wartości temperatury w Morzu Arabskim i Zatoce Bengalskiej, wynosiły między 30 a 33 stopni Celsjusza - powiedział dr Roxy Mathew Koll, klimatolog z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej w Pune. - Tak wysokie dane mogły być wynikiem morskich fal upałów i mogły doprowadzić do gwałtownej intensyfikacji cyklonów Amphan i Nisarga, które pojawiły się przed okresem monsunowym - dodał. Jak wspomniał, Amphan był jednym z najsilniejszych cyklonów, w Zatoce Bengalskiej, które pojawiły się jeszcze przed sezonem.

Szarańcza, pożary, burze

Również w Afryce doszło do ekstremalnych wydarzeń pogodowych. Ponadto ogromne roje szarańczy rujnowały plony i roślinność, których wartość oszacowano na kwotę 8,5 miliarda dolarów (około 31 mld zł).

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) powiązała obecność owadów ze zmianami klimatycznymi. Jak stwierdzono, wpływ na ich liczebność miały niezwykłe ulewy, które w ostatnich latach pojawiły się na Bliskim Wschodzie. Dzięki nim owady miały lepsze warunki do rozmnażania się.

Pożary buszu w Australii, które rozpoczęły się pod koniec 2019 roku, wywołane powtarzającymi się suszami i wzrostem temperatury zniszczyły tysiące budynków, zabiły ponad miliard dzikich zwierząt i stały się przyczyną co najmniej 34 śmierci. Zdaniem naukowców World Weather Attribution z powodu zmian klimatu, ryzyko pożarów w tamtym rejonie świata zwiększyło się o co najmniej 30 procent. Starty finansowe oszacowano na 5 miliardów dolarów.

Christian Aid wspomniała też, że z powodu burzy Ciara, która w lutym szalała w Europie, również odnotowano znaczne zniszczenia. Żywioł przetoczył się przez między innymi Irlandię czy Wielką Brytanię, spowodował śmierć 14 osób i był przyczyną strat wynoszących 2,7 miliarda dolarów.

Niepełne dane

Organizacja podkreśliła, że wszystkie dane dotyczące kosztów finansowych są prawdopodobnie niedoszacowane, ponieważ opierają się jedynie na danych firm ubezpieczeniowych. Wysnuła także wniosek, że ponieważ bogatsze i lepiej rozwinięte kraje mają cenniejsze dobra, ponoszą większe straty finansowe. To nie odzwierciedla jednak pełnego wpływu gwałtownej pogody na życie ludzkie.

Przykładem może być tutaj Sudan Południowy. Chociaż tegoroczne powodzie nie przyniosły znaczących strat finansowych, życie straciło w nich 138 osób. Ofiar mogło być jednak więcej, ponieważ żywioł doszczętnie zniszczył ogromną ilość plonów, i tak już ubogiego państwa.

Czas "nowej ery działań"

Naukowcy twierdzą, że wpływ zmiany klimatu na pogodę już teraz jest niezwykle silny, a z czasem będzie prawdopodobnie wzrastał.

- Podobnie jak rok 2019, rok 2020 był pełen katastrofalnych ekstermów - powiedziała dr Sarah Perkins -Kirkpatrick z Centrum Badań nad Zmianami Klimatu na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii. Ekspertka wspomniała, że wszystkie te zjawiska pojawiły się przy wzroście globalnej średniej temperatury o 1 stopień Celsjusza, co dobitnie podkreśla, jak niewielka z pozoru różnica, może oddziaływać w skali światowej na pogodę.

- Ostatecznie skutki zmian klimatycznych będą odczuwalne poprzez skrajne, wyraźne zmiany - dodała. - Niestety, możemy spodziewać się, że wraz ze wzrostem globalnej temperatury, takich zdarzeń będzie pojawiało się coraz więcej - mówiła.

Naukowcy są zdania, że rok 2021 przyniesie podobną skalę zniszczeń i kosztów finansowych poniesionych w wyniku ekstremalnych wydarzeń. Dlatego, jak zaznacza raport, ważne żeby rządzący wszystkimi krajami świata podjęli odpowiednie kroki.

- Niezwykle ważne jest, aby rok 2021 zapoczątkował nową erę działań, aby zmienić bieg zmian klimatycznych - podsumowała autorka raportu, dr Kat Kramer z Christian Aid.

Autor: kw / Źródło: Reuters, BBC

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji w mieście należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW