Huragan Dorian jest coraz silniejszy. "Czas nie jest po naszej stronie"

[object Object]
Prognozowane porywy wiatru podczas huraganu Dorian (Ventusky.com) Ventusky.com
wideo 2/4

Mieszkańcy Wysp Bahama przygotowują się na przyjęcie żywiołu. Huragan Dorian osiągnął już czwartą kategorię i wieje z prędkością 240 kilometrów na godzinę. Oprócz Florydy, zagrożone uderzeniem żywiołu są Georgia, Karolina Północna oraz Karolina Południowa.

Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) poinformowało w sobotę wieczorem czasu polskiego, że zbliżający się do Florydy huragan Dorian ma już kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr wieje z prędkością 240 kilometrów na godzinę. To zbliża go do huraganu najwyższej kategorii piątej, z wiatrem o prędkości 250 km/h bądź większej.

Na nadejście żywiołu przygotowują się mieszkańcy Wysp Bahama. Huragan znajduje się w odległości około 670 kilometrów na wschód od West Palm Beach na Florydzie i 415 kilometrów od Bahamów. Dorian przesuwa się z prędkością 13 kilometrów na godzinę.

- To bardzo niebezpieczna sytuacja dla Bahamów - poinformował w relacji na żywo na Facebooku Ken Graham, dyrektor NHC.

Zagrożone kolejne stany

Narodowe Centrum Huraganów poinformowało, że w piątkową noc doszło do zmiany kursu huraganu. Ostatnie prognozy sugerują, że oko huraganu może przesunąć się bardziej na północ i w ten sposób pozostanie na wodach oceanu. Władze reprezentujące ludność zamieszkującą wschodnie wybrzeże Florydy nakazały mieszkańcom zachowanie czujności, chociaż regiony te mogą uniknąć bezpośredniego uderzenia huraganu.

NHC zastrzegało jednak, że dokładny tor przemieszczania się Doriana jest nieprzewidywalny, a żywioł nadal stwarza zagrożenie dla milionów ludzi. W niedzielę huragan przejść ma na północ od południowo-wschodnich oraz środkowych Bahamów. Późno w poniedziałek bądź wcześnie we wtorek lokalnego czasu Dorian ma znaleźć się niedaleko wschodniego wybrzeża Florydy.

- Warto zwrócić uwagę na to, że najnowsza prognoza nie wyklucza tego, że Dorian zejdzie na ląd u wybrzeży Florydy. Duża część tych terenów pozostaje na trasie przejścia huraganu, która jest nieprzewidywalna - ostrzegało centrum w niedzielę.

Dorian zagraża nie tylko Florydzie, bo na jego drodze mogą znaleźć się kolejne stany.

- Georgia, Karolina Północna i Karolina Południowa powinny mieć się na baczności - dodał Graham.

Prognozowana trasa przejścia huraganu Dorian (stan na godzinę 20 w sobotę) (NHC)NHC

Ewakuacja na Bahamach

Z największych wysp Bahamów, czyli Wielkiej Bahama i Wielkiej Abaco, ewakuowali się prawie wszyscy turyści, po czym w piątek późnym wieczorem zamknięte zostało międzynarodowe lotnisko. Regionalne służby meteorologiczne ostrzegają, by przygotować się na "katastrofalne zniszczenia".

- Do tych, którzy pozostali na wyspach Cay oraz na Wielkiej Bahamie, błagam Was, opuśćcie je. Przewiduje się, że burza spowoduje katastrofalne zniszczenia. Jeśli poczekacie do dzisiejszej nocy, będzie już za późno. Czas nie jest po naszej stronie - poinformował premier Bahamów Hubert Minnis w sobotę. - Mówiono nam, że to będzie burza, ale teraz zdajemy sobie sprawę, że może być nieco gorzej - przekazała Lucy Worboys, mieszkanka Nassau, stolicy Bahamów. - Fala jest teraz niesamowicie wysoka, więc ludzie boją się podniesienia poziomu morza, ponieważ Bahamy są bardzo płaskie - dodała Worboys.

Ogłoszono stan wyjątkowy

Na Florydzie, podobnie jak na wyspach Bahama, obowiązuje stan wyjątkowy. Mieszkańcy Florydy gromadzą zapasy. Gubernator Florydy Ron DeSantis przekazał, że ten stan ma ponad trzy miliony litrów wody i niemal dwa miliony posiłków przygotowanych dla mieszkańców. Na ten czas zamknięto także wiele szkół i uczelni wyższych. Aby uniknąć szkód spowodowanych przez Doriana, US Navy przenosi ponad 40 samolotów z Jacksonville do baz w Michigan, Ohio i Teksasie. Jak przekazał urzędnik sił powietrznych, amerykańskie siły powietrzne ewakuują 16 samolotów z bazy sił powietrznych MacDill pod Tampą do bazy sił powietrznych McConnell pod Wichita w stanie Kansas.

- Przygotujcie się, bądźcie gotowi stawić czoło wydarzeniu, które może potrwać kilka dni - ostrzegał w piątek mieszkańców republikański gubernator tego stanu Ron DeSantis. - Jeśli znajdziecie się w strefie ewakuowanej i dostaniecie nakaz opuszczenia domu, proszę, zróbcie to. Postawcie przede wszystkim na wasze bezpieczeństwo; lepiej się ewakuować, niż pozostać i narazić życie - zaznaczył DeSantis.

Stan wyjątkowy ogłosił też gubernator Karoliny Południowej.

- Wszyscy z Karoliny Południowej, którzy mogą znaleźć się na drodze huraganu Dorian, powinni zachować czujność i przygotować się już teraz - poinformował gubernator stanu Henry McMaster w oświadczeniu prasowym. O możliwej ewakuacji mówił także prezydent Trump, który poinformował, że takie polecenie dla niektórych mieszkańców tego stanu może być wydane w niedzielę. Niektórzy już przemieścili się na tereny zapewniające w ich odczuciu większe bezpieczeństwo, ale większość osób zajmuje postawę wyczekującą.

Prognozowana prędkość wiatru huraganu Dorian (stan na godzinę 21 w sobotę) (NHC)NHC

Skala Saffira-Simpsona

Skala Saffira-Simpsona, określająca siłę intensywności wiatru ciągłego wiejącego w huraganach, podzielona jest na pięć kategorii:

kategorię pierwszą - prędkość wiatru ciągłego osiąga od 119 do 153 km/h;

kategorię drugą - prędkość wiatru ciągłego osiąga od 154 do 177 km/h;

kategorię trzecią - prędkość wiatru ciągłego osiąga od 178 do 209 km/h;

kategorię czwartą - prędkość wiatru ciągłego osiąga od 210 do 249 km/h;

kategorie piątą - prędkość wiatru ciągłego osiąga powyżej 250 km/h.

Floryda na południowo-wschodnim krańcu USA co roku znajduje się na pierwszej linii uderzenia huraganów. Półwysep ma charakter nizinny i jego linia brzegowa jest szczególnie zagrożona, płaska jest też wewnętrzna część Florydy. Dlatego głównym zagrożeniem dla jej mieszkańców są powodzie.

Autor: sc,dd / Źródło: CNN, PAP, Reuters, NHC

Pozostałe wiadomości

W Święta Bożego Narodzenia czeka nas nie zimowa, a późnojesienna, mglista pogoda ze słabymi opadami deszczu i mżawki. Na śnieg można liczyć tylko w górach.

Mgły, mżawka, miejscami mróz w ciągu dnia. Pogoda na Boże Narodzenie

Mgły, mżawka, miejscami mróz w ciągu dnia. Pogoda na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obfite opady śniegu pozostawiły we wtorek tysiące domów bez prądu Bośni i Hercegowinie. Doszło do poważnych zakłóceń w ruchu drogowym, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Intensywnie sypie też w Serbii.

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Zima zaatakowała na Bałkanach. Domy bez prądu, zaspy na dwa metry

Źródło:
Reuters, ENEX

Gdzie jest Święty Mikołaj? W Wigilię wyruszył w długą podróż, aby dostarczyć prezenty mieszkańcom całego świata. Odwiedził już między innymi Australię i dotarł do wschodniej Azji. Śledź z nami jego podniebną drogę w tym szczególnym dla wielu dniu.

Gdzie jest Święty Mikołaj? Śledź z nami jego trasę

Gdzie jest Święty Mikołaj? Śledź z nami jego trasę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, FlightRadar24

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Australia przygotowuje się na pożary buszu. W stanie Wiktoria nadal trwa walka z pożarem, który od ponad tygodnia szaleje na terenie Parku Narodowego Grampians. Sytuację pogarsza fakt, że nadchodzące święta mają być najgorętsze od lat.

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

To mogą być najgorętsze święta od lat. "Spodziewamy się najgorszego"

Źródło:
PAP, 9 News

W wigilijny poranek w części kraju było biało. Najgrubsza pokrywa zanotowana została w górach, ale trochę śniegu pojawiło się także na niżej położonych obszarach.

Kto ma białe święta? Tu leży śnieg

Kto ma białe święta? Tu leży śnieg

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Dziś Wigilia, co oznacza, że po zachodzie słońca będziemy wypatrywać "pierwszej gwiazdki". W tym roku jak zwykle jej rolę przejmie planeta - najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie będzie Wenus. Co jeszcze zobaczymy na wigilijnym niebie?

Na niebie zalśni "pierwsza gwiazdka". Kiedy jej wypatrywać?

Na niebie zalśni "pierwsza gwiazdka". Kiedy jej wypatrywać?

Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na Wigilię. Wtorek 24.12 przyniesie pochmurną aurę. Miejscami pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Termometry wskażą od 1 do 6 stopni.

Pogoda na Wigilię. Niebo zasnują chmury, miejscami popada

Pogoda na Wigilię. Niebo zasnują chmury, miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach wzrósł w poniedziałek do drugiego, umiarkowanego. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Intensywnie pada śnieg, a dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr i niski pułap chmur w partiach szczytowych - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe. "Apelujemy"

Źródło:
TPN, PAP, TOPR

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

W poniedziałek do kilku regionów Polski zawitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z Podlasia, Lubelszczyzny czy Ziemi Świętokrzyskiej. Widokiem śniegu szczególnie ucieszyli się mieszkańcy Sandomierza.

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

"Wreszcie spadł, trzeba się cieszyć"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

W Wigilię wieczorem warunki drogowe w wielu miejscach mogą się pogorszyć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, a na południowych krańcach Polski także przed oblodzeniem oraz intensywnymi opadami śniegu.

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW w większości kraju

Uwaga! Ostrzeżenia IMGW w większości kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN